שתף קטע נבחר

ח"כ צרצור על מצעד הגאווה: אצלנו אין כזו בעיה

סערה פרצה בוועדת הכנסת בדיון על מצעד הגאווה הבינלאומי בירושלים. ח"כ אברהים צרצור: "אצלנו בחברה המוסלמית לא נתקלנו בבעיה כזו. זו תופעה פסולה". סקר: 63 אחוזים מהיהודים החילונים מתנגדים למצעד בירושלים

כבר הרבה זמן שוועדת הפנים של הכנסת לא סערה כמו בדיון שהתקיים הבוקר (יום ג') סביב מצעד הגאווה הבינלאומי שאמור להתקיים בירושלים. ח"כ אברהים צרצור (רע"מ-תע"ל) גרם לפרץ צחוק כשאמר: "מעולם לא נדרשתי לדיון שכזה, כי אצלנו בחברה המוסלמית לא נתקלנו בבעיה כזו".  

 

צרצור אמר למשתתפים בדיון, בהם נציגי הקהילה הגאה: "אני מכבד את כל אלו שנמצאים כאן, למרות חילוקי דעות מהותיים. כמוסלמים אנו מחויבים להלכה וזו תופעה פסולה, מגונה ואין לקבל אותה ואסור לתת לה הזדמנות. לכל אדם זכות לעשות כרצונו כל עוד יעשה זאת בביתו".


חברי הכנסת צרצור ויצחק לוי (צילום: דודי ועקנין)

 

עשרות מוזמנים הגיעו לדיון בוועדת הפנים שיזמו הח"כים החרדים, בהם בכירים בעיריית ירושלים, שגריר איגוד הרבנים בארה"ב וקנדה, נציגי הבית הפתוח, הפטריארכיה הקופטית והפטריארכיה היוונית, ראשי כנסיות בירושלים, סטודנטים, בכירים מהמשרד לביטחון הפנים ושגריר הוותיקן בישראל. הוויכוחים הסוערים החלו כבר במסדרונות הכנסת עוד לפני פתיחת הדיון.

 

"ירושלים לא שלכם, אעשה כל מה שאני רוצה בבית שלי. לא באנו לעשות סקס ברחובות ולא להסתובב עם תחתונים ורודים ברחובות ירושלים. אנו עושים את המצעד שידעו שאנו שווי זכויות", אמר נציג ההומוסקסואלים. מתנגדי המצעד הטיחו בו: "אתם לא תחללו את ירושלים".

 

את הדיון פתח ח"כ יצחק לוי, שהציג סקר שהזמין לפני שבוע ממאגר מוחות וממנו עולים הנתונים הבאים: בקרב יהודים חילונים - 63 אחוזים מתנגדים לקיום המצעד, 81 אחוזים מהיהודים-מסורתיים מתנגדים ,מקרב הדתיים-לאומיים 99 אחוז מתנגדים, ומקרב החרדים 100 אחוז מתנגדים, ערבים מוסלמים ונוצרים - 92 אחוז מתנגדים .

 

לדברי ח"כ לוי, "יש כאן עמדה ברורה של התושבים - אל תפגעו בירושלים, אל תחפשו ריב ומדון. אני פונה אליכם ברוח טובה. דעו לכם שהמקום לא רוצה בכם".

 

"הרוב אף פעם לא צריך לצעוד"

  

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) הגיבה: "נוצרה פה קואליציה דתית מסוכנת שרוצה לאסור בכפייה על קבוצה כלשהי מלממש את זכותם להפגין. מדובר בתחילתו של מסלול מסוכן שבסופו תבקשו להוציא אותם מחוץ לחוק".

 

ח"כ שלי יחימוביץ (העבודה): "הסקר מוכיח שהמצעד חייב להתקיים בירושלים. רוב אף פעם לא צריך לצעוד במצעדי מחאה, האליטה הישראלית לא צריכה לצעוד כמחאה. אבל נשים, ערבים, חרדים ואוכלוסיות מקופחות צריכות לצעוד. המאבק של הקהילה אינו על נטייה מינית. מדובר במאבק פוליטי ללגיטמציה". 

 

יו"ר הבית הפתוח, נעה סתת, אמרה: "אנחנו תושבי ירושלים כמו כל אחד אחר. מדובר בשבוע של אירועים ולא רק במצעד. זו שנאת חינם במקום אהבת חינם ואנו שמחים שאחדנו בין כל הדתות. הדיון הזה נועד לערער את בטחוננו - אך הוא לא יצלח".

 

אחמד קעדאן, נציג המוסלמים במשרד הפנים, הזהיר כי אם יתקיים המצעד בירושלים "השם יעשה אותה פעולה שעשה בסדום. תעשו את המצעד בכל מקום בארץ אבל אני מבקש אישית, תעזבו את ירושלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
איברהים צרצור
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: אלי אלגרט
זהבה גלאון
צילום: אלי אלגרט
מומלצים