שתף קטע נבחר

לראשונה: רקטת קסאם נחתה בלב אשקלון

מציאות חדשה עבור תושבי אשקלון: הבתים בטווח הרקטות. פיצוץ עז נשמע בלב העיר, ונזק נגרם בבית הספר "רונסון". לא דווח על נפגעים. עדת ראייה סיפרה ל-ynet כי במקום היו באותה שעה הורים רבים שביקשו לרשום את ילדיהם לכיתה ז': "כולם נכנסו לפאניקה וצעקו, ואישה אחת התעלפה". הזרוע הצבאית של חמאס לקחה אחריות לירי

עליית מדרגה, למרות המבצע בעזה: רקטת קסאם נחתה הערב (יום ג') בלב אשקלון, במתחם קריית החינוך שבו בתי ספר רבים. תושבים רבים דיווחו ל-ynet על קול פיצוץ עז שנשמע בתוך בית הספר "רונסון", הסמוך למכללת אשקלון. כוחות משטרה רבים הוזעקו למקום. למרבה המזל, לא דווח על נפגעים למרות שהורים ותלמידים רבים היו באותה שעה במקום. גדודי עז א-דין אל קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, נטלו אחריות לירי בהודעה שפורסמה בעזה.

 

קסאם באשקלון:

 

 

מפקד מחוז הדרום, ניצב אורי בר-לב, הגיע למקום האירוע ואמר: "במערכת הביטחון יודעים להגיב לאירוע הזה. אנו יודעים להגיע מהר, לטפל באירוע מהר ולתת את הטיפול הכי נכון גם באירוע זה. מבחינתו, אנו נותנים את הטיפול כאן ובשדרות אותו דבר וממשיכים כרגיל". גם ראש העיר, רוני מהצרי, הגיע למקום ואמר: "אני חושב שזה לא מפתיע אף אחד אך האירוע חדש לעיר. צריך לחשוב אם זה משנה את המצב באשקלון".

 

מדובר ביום רישום ראשון של תלמידי כיתה ז' למקיף א' באשקלון, הסמוך למקום הנפילה. הורים ותלמידים רבים נאספו כדי להגיע לרישום בזמן. שרה בלומנפלד מאשקלון סיפרה ל-ynet: "עמדנו בחצר בית הספר ולפתע כמו ציפור גדולה שחורה שמענו שריקה - ופתאום עשן סמיך ורעש נורא. המון ילדים והורים היו בחצר בית הספר וכולם נכנסו לפאניקה וצעקו, אישה אחת התעלפה וכולם ברחו מהר מהמקום". 

 

מוטי הרי-גת, אף הוא עד ראייה, סיפר: היה פיצוץ אדיר בחצר בית הספר. קפצתי מהכיסא. מדובר בבום רציני. לא שמעתי שריקה ולא שחר אדום. מדובר במרכז העיר, לא בשוליה. יש פה כוחות משטרה רבים ורואים עשן מהחלונות". שמעון דיין, עובד בבית הספר, היה במגרש סמוך לבית הספר והוא מספר כי 20 ילדים שיחקו שם כדורגל. "ראיתי משהו גדול עף לי מעל הראש, שמעתי שריקה ופיצוץ. פרצה פה בהלה גדולה בקרב הילדים. פתחתי להם את השער האחורי של בית הספר והם פשוט נמלטו מפה לכביש הראשי מאחורי בית הספר".

 

מנהלת בית הספר, תימורה שירי, סיפרה כי היתה בביתה בשעת הנפילה. "קיבלתי דיווח על הרקטה ומיהרתי לבית הספר, ידענו שזה יקרה אבל לא תיארנו לעצמנו שזה יהיה כל כך מהר. כעת אנחנו צריכים להיערך למצב חדש בבית הספר ונקשיב להוראות של כל הממונים". הממונה על החינוך בעיריית אשקלון, לוי שפרן הבהיר "נקיים התייעצויות ודיונים כבר היום ונחשוב איך להיערך לקראת המצב החדש".

 

בסוף השבוע: נפל ליד בתי מגורים

 

במשטרה מעריכים כי הרקטה צויידה בכמה מנועים וכך הצליחה להרחיק עמוק אל תוך אשקלון. ככל הנראה הרקטה נורתה מצפון הרצועה, מאזור ההתנחלות דוגית שהפך באחרונה אזור שכיח לירי קסאמים. נפילתה אירעה דווקא בעיצומה של פעולת צה"ל בצפון רצועת עזה, שתכליתה בין היתר להרחיק את חוליות משגרי הקסאם מהאזורים שבהם הם פועלים. בימים האחרונים ממתינים כוחות רבים, בהם כוחות שריון וחיילי חטיבת גולני, לפקודת כניסה לאזור התוחמת הצפונית ממנו נורה הקסאם.

 

מבדיקה ראשונית שערכו בצה"ל עולה כי רקטת הקסאם נורתה ממרחק של 12 קילומטרים. גורמים בצה"ל ציינו כי מדובר ברקטה בעלת מנוע כפול - והעובדה הזו היא שאפשרה לה להגיע לטווח המשופר.

 

רק בצהריים הסביר מפקד חטיבת גבעתי, אל"מ יואל סטריק, המפקד על הכוחות הפועלים בצפון הרצועה כי מדובר במערכה ארוכה, עם זאת אמר כי אין ספק שמדובר בהצלחה פסיכולוגית משמעותית עבור אירגוני הטרור לשגר קסאם עד לאשקלון דווקא בעוד כוחות חי"ר, שיריון והנדסה פועלים ברצועה, וחילות הים והאוויר פועלים אף הם נגד האיום.

 

בצה"ל זיהו בחודשים האחרונים, מאז תכנית ההתנקות, נסיונות הולכים וגוברים של ארגוני הטרור להרחיב את טווח הקסאם, בין אם בשכלול הרקטה הקיימת או בשימוש ברקטות אחרות כגון "גראד", בעלת טווח של כ-20 קילומטרים. נפילת הקסאם באשקלון עשויה להביא את צה"ל להרחיב את הפעילות בצפון רצועת עזה בצורה מיידית ומשמעותית כבר בשעות הקרובות.

 

ביום שישי האחרון אותר נפל של רקטת קסאם בשטח פתוח סמוך לבית העלמין של אשקלון, לא רחוק מבתי התושבים. ככל הנראה, הקסאם נורה יממה קודם לכן כחלק ממטח הרקטות מרצועת עזה. כבר ביום חמישי דיווחו תושבי שכונת גבעת ציון כי רקטה נחתה סמוך לבתיהם.

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג, טובה דדון ועלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרידי הרקטה בלב העיר
צילום: אמיר כהן
הבור שהותירה הרקטה אחריה
צילום: אמיר כהן
צילום: אמיר כהן
מנהלת בית הספר, תימורה שירי
צילום: אמיר כהן
צילום: רן ידעי
ראש העיר מהצרי עם רקטת קסאם (ארכיון)
צילום: רן ידעי
מומלצים