שתף קטע נבחר

נתניהו: "מותו של יוני היטה את מהלך חיי"

בפעם הראשונה מעל בימת הכנסת התייחס ח"כ נתניהו למבצע אנטבה בו נהרג אחיו יוני. "עד יומי האחרון אשא בליבי, כפי שנשאתי בימי נעורי, את רישום עוז רוחו וגבורתו של אחי", אמר - והזיל דמעה. גם חברי הכנסת אפי איתם ואפרים סנה שהשתתפו במבצע נשאו דברים לרגל ציון 30 שנה למבצע

"עד יומי האחרון אשא בליבי, כפי שנשאתי בימי נעורי, את רישום עוז רוחו וגבורתו של יוני, אמונתו המוחלטת בצדקת דרכנו, עמידתו האיתנה מול הגדולות שבמצוקות ומעל לכל, את חום ליבו ואנושיותו". כך אמר היום (ג') ח"כ בנימין נתניהו בעצרת שנערכה בכנסת לציון 30 שנה למבצע אנטבה. זו הפעם הראשונה שנתניהו מדבר על המבצע, בו נהרג אחיו יוני, בכנסת.

 

לדברי ח"כ נתניהו, המבצע בו נהרג אחיו שינה את מסלול חייו. "מותו של אח שנגדע בדמי ימיו הוא אירוע טראומטי מכל מבחינה שהיא. הוא היטה את מהלך חיי למסלולם הנוכחי. אבל יגונו של אח שכול, מכאיב ומפלח ככל שיהיה, אינו משתווה לסבלם הכבד מנשוא של הורים ששיכלו את בניהם. מי יתן שהורים אלה, שהקריבו את הקורבן הנורא מכל, ימצאו נחמה בכך שבסיפורו של יוני וחבריו האמיצים באנטבה, מהדהדת גבורתם של כל בניה הנופלים של ישראל".

 

יו"ר הכנסת דליה איציק, קישרה את המבצע לשחרור החטופים משנת 1976 למקרה חטיפת החייל גלעד שליט בשבוע שעבר. "היום, כשכולנו דרוכים ומתפללים לשלומו של גלעד, מעגל השנה מזכיר לנו כי יד האויב לא נחה וכי דבר לא השתנה מבחינתם של מבקשי נפשנו. אי-אפשר ביום הזה שלא לשאת תפילה משותפת לכל היושבים בבית, כי כשם שאחינו החטופים באנטבה חזרו הביתה, עוד נזכה לראות כולנו את גלעד שליט שב אלינו בריא ושלם".

 

לדברי איציק ישראל ניצבה לבדה במערכה על חיי אזרחיה. "איש לא השלה אז את עצמו כי מי מעמי העולם יתגייס למעננו. יום רדף יום, והחשש לגורל החטופים כרסם בלבבות. ממשלת ישראל בראשות יצחק רבין קיבלה החלטה קשה: לא להיכנע לסחטנות המחבלים. רק גבול דק, דק מאוד, הבדיל בין ההצלחה הגדולה לכישלון הצורב. הלוחמים הוכיחו אומץ לב ותושייה רבה, וכשהמריאו המטוסים בדרכם הביתה, פרצה אנחת רווחה מפי כולנו", אמרה יו"ר הכנסת.


ח"כ איתם (במרכז) עם ח"כ סנה (משמאל) עם חזרתם מהמבצע (צילום: דו"צ)

 

ח"כ אפרים סנה, שהיה מפקד הכוח הרפואי שקבע את מותו של יוני נתניהו ז"ל, סיפר: "לא היה לנו זמן לחשוב על המשמעויות העמוקות של הדבר שאנו עומדים לבצע. כמו בשעות האחרונות לפני כל מבצע כזה המוח עסוק במאמץ למצוא מה שכחת, על מה לא חשבת, עם מי לא סגרת. מקרים ותגובות.

 

"הוכחנו, כי אין קושי שצה"ל לא יכול לגבור עליו, כי אין בעיה מבצעית מסובכת שאינו יכול למצוא לה פתרון, כי אין טווח שהוא רחוק מדי לחיל-האוויר. קבענו נורמה חדשה, לעולם כולו, מה מוכנה אומה בת-חורין לעשות למען אזרחיה הנתונים ביד טרוריסטים. קבענו משמעות חדשה, מעשית, מקודשת בדם, לערך של סולידריות יהודית, לרעיון שכל ישראל ערבים זה לזה".

 

גם ח"כ סנה קישר בין מבצע אנטבה למצב הנוכחי בו נתונה ישראל. "30 שנה חלפו. הטרור לבש צורה קנאית יותר, דתית במניעיה, שטנית בשיטותיה. שנאת ישראל היא נדבך מרכזי בתורתו של הג'יהאד העולמי, של ארגוני הטרור, של משטר הרשע בטהרן. אנו זקוקים לתושייה הצבאית, לחשיבה המבצעית היוצרת, ויותר מכל לביטחון בעצמנו, לאמונה כי אנחנו מסוגלים לפעול ולבצע הכל בכל מקום, גם הרחק הרחק מעבר לאופק".

 

מפקד סיירת גולני באותם הימים, ח"כ אפי איתם, שהשתתף במבצע אמר: "קחו איתכם את רוח אנטבה, צקו אותה אל תוך הבעיות החדשות, אל תוך המציאות, שאיננה דומה, והרח הזאת תוביל אתכם ואותנו אל חוף מבטחים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
בנימין נתניהו. אזכור לעד
צילום: ירון ברנר
צילום: לע"מ
יוני נתניהו ז"ל
צילום: לע"מ
דליה איציק. האויב לא נח
אפרים סנה. לא היה זמן לחשוב
צילום: גיל יוחנן
אפי איתם. "קחו את רוח אנטבה"
צילום: גיל יוחנן
החטופים מגיעים לישראל
צילום: לע"מ
מומלצים