שתף קטע נבחר

הקבינט החליט להעמיק את הפעולה ברצועה

שרי הקבינט המדיני-ביטחוני שהתכנסו לדיון בעקבות ירי הקסאם אמש לאשקלון, החליטו להעמיק את הפעולה בעזה. "יימשך ביתור הרצועה תוך פגיעה בתשתיות משרתות טרור", נאמר. השר יצחק הרצוג בתום הישיבה: "יהיו צעדים קשים". בכיר בזרוע הצבאית של חמאס מאיים: נכין לישראל "הפתעות נוספות"

מעמיקים את הפעולה בעזה: הקבינט הסמיך היום (ד') את ראש הממשלה ושר הביטחון להנחות את מערכת הביטחון להמשיך ולהיערך לפעילות ביטחונית ממושכת ומדורגת על מנת לשחרר את החייל החטוף והפסקת ירי הקסאמים.

 

ובינתיים, איים בכיר בזרוע הצבאית של החמאס על ישראל ב"הפתעות נוספות" דוגמת הרקטה על אשקלון. הבכיר הבטיח כי הפתעות אלה יבואו לידי ביטוי בהמשך הפגיעה ביעדים רגישים בתוך ישראל.

 


פעולת צה"ל בצפון הרצועה

 

בין ההחלטות: פגיעה בחמאס בעזה וביו"ש, בדגש על פגיעה במוסדות ובתשתיות המשרתים  טרור; המשך וחיזוק פעילות סיכול ופגיעה שוטפת בחוליות הקסאם; צמצום חופש התנועה של הטרוריסטים על-ידי המשך ביתור הרצועה ופגיעה בתשתיות משרתות טרור; המשך הפעלת הלחץ המדיני על ידי שרת החוץ - דרך הקהילה הבינלאומית, מול ההנהגה בסוריה במטרה להביא לשחרור החייל. כמו כן, הימנעות, ככל הניתן, מפגיעה באוכלוסייה אזרחית שאינה מעורבת בטרור ומתן מענה מקיף ומיידי לכל הצרכים ההומניטרים.

 

בתום ישיבת הקבינט יקיים ראש הממשלה התייעצות עם שר הביטחון, צה"ל וראשי מערכת הביטחון בה יאושרו התוכניות המפורטות המוצעות להשגת מטרות אלה, כדי לאשר את המשך הפעילויות.

 

בהודעה מטעם לשכת ראש הממשלה נאמר שוב: "עמדתנו הייתה ונותרה, כי לא יתקיים כל משא ומתן על שיחרור אסירים תמורת החייל החטוף וכי ישראל רואה ברשות הפלסטינית אחראית להחזרתו של גלעד שליט לישראל בריא ושלם". השר יצחק הרצוג אמר בתום הישיבה כי "יהיו צעדים קשים". 

 

"אירוע מעצב"

 

10 ימים מאז כינוס הקבינט המדיני-ביטחוני, ביום חטיפתו של רב"ט גלעד שליט, התכנסו שוב השרים. במרכז הדיון הפעם: קסאם בלב אשקלון - "אירוע מעצב" - כפי שמגדירים זאת במערכת הביטחון.

 

שרי הקבינט התכנסו הבוקר בתחושת נקם על ירי הקסאם ומשבר חטיפת החייל, ובמטרה למצוא פתרון צבאי לעליית הרף מאמש. הם לא באו לדון במהלך מדיני. מהלך צבאי, ברור לאולמרט ולשריו, הוא הרחבת פעולותיה הקרקעיות של ישראל בצפון רצועת עזה. השרים יודעים ש"גשמי קיץ", גדול או קטן, עשוי להיות פתרון זמני, אם בכלל, אשר ירחיק מעט את הקסאם, אך לא יחזיר אותו אל המחסנים.

 


הפעילות בדרום הרצועה

 

"פתרון מדיני", כך אומרים בירושלים, "אינו נראה באופק". הפגישה עם אבו-מאזן, שהייתה אמורה להתרחש בימים אלה, אינה רלוונטית. המצרים מיואשים מחוסר שיתוף הפעולה מצד החמאס, ובעיקר מצידו של ראש הלשכה המדינית, חאלד משעל בדמשק. האמריקנים, האירופים, האו"ם ויתר מדינות העולם, אינם מנסים אפילו להביא למאמץ תיווך אמיתי. גם ראש הממשלה אולמרט אינו מזכיר מאז חטיפת גלעד שליט, את תכנית ההתכנסות שלו.  

 

"לאירוע מכונן צריך לחפש פתרונות אחרים" 

 

"מהיום ברור דבר אחד", אומר ל-ynet גורם מדיני-בטחוני, "גם נתיבות ואפילו אופקים בטווח הקסאם. כלומר כ-200 אלף תושבים ישראלים נמצאים בטווח הרקטות הפלסטיניות. אין ספק שמדובר בארוע מכונן, בשלב חדש, שיש לחפש לו פתרונות אחרים".  

 

"אירע אירוע חמור מאין כמוהו - כאשר קסאם נחת בבית הספר בעיר הדרומית שלנו. זאת עליית מדרגה חמורה מאין כמוה במלחמת הטרור שאחראי לה החמאס, השולט בממשלה הפלסטינית", כך אמר אמש ראש הממשלה בתגובה לירי רקטת הקסאם באשקלון. אולמרט דיבר בבית השגריר האמריקני לרגל חגיגות העצמאות של ארה"ב.

  

לדברי ראש הממשלה, "למעשה החמור הזה ולניסיון הנפשע הזה בניסיון לפגוע באזרחי ישראל יהיו השלכות מרחיקות לכת. כמובן שארגון החמאס יהיה הראשון שייפגע". גורמים מדיניים בירושלים אומרים כי צפויה תגובה חריפה ביותר. 

 

בעקבות האירועים הינחה שר הביטחון, עמיר פרץ, להגביר את קצב ועוצמת הפעילות המבצעית במסגרת מבצע "גשמי קיץ" ברצועה. פרץ ציין כי למבצע שתי מטרות: החזרת החייל החטוף גלעד שליט והסרת איום הקסאם. "אנו מתכוונים להשיג את המטרות שהצבנו לעצמנו", אמר פרץ. 

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אולמרט
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
הקסאם באשקלון
צילום: רויטרס
מומלצים