שתף קטע נבחר

מצוד אחר חוליות הקסאם בדוגית ואלי סיני

תחת מטריה אווירית ובתנועה איטית מחשש למטענים, משתלט צה"ל בהדרגה על מרחבי שיגור הקסאמים במסגרת מבצע "אלוני הבשן", שיצא הלילה לדרך. בפעילות בבית להיא נהרג פלסטיני; חייל נפצע קל - אך ייתכן שמדובר בתקלה בהפעלת נשק. "זה מראה מטורף, כולם יורים על כולם, חיילים באים מבין העצים, מהגגות. התושבים כבר לא יודעים אם לצאת מהבית או להסתתר"

המבצע הנרחב נגד חוליות הקסאם, שמטילות אימה על שדרות ויישובי עוטף עזה, יצא לדרך: כוחות צבא גדולים נכנסו הלילה (יום ה') לשטח רצועת עזה ותפסו אזורי חיץ, לקראת השתלטות על מרחבי השיגור ויצירת "רצועת ביטחון".

 

כשהם מלווים בטנקים של גדוד 74, באש ארטילרית ובסיוע מטוסי חיל-האוויר, נכנסו חיילים מחטיבת גולני בפיקודו של אלוף-משנה תמיר ידעי לתוך ההתנחלויות ההרוסות במה שקרוי "התוחמת הצפונית" - ניסנית, דוגית ואלי סיני - משם יורים המחבלים את הרקטות לעבר שטח ישראל. גם לשכונה אל-עטטרה השייכת לבית להיא הגיעו הכוחות, משם נורו הרקטות לאשקלון.    

 

עדי ראייה פלסטינים דיווחו על חילופי אש עזים. מן הירי נהרג אחד התושבים, מוחמד אל-עטאר, שלפי התיאורים, כדור פילח את חזהו ויצא מן הגב. "זה מראה מטורף, כולם יורים על כולם, חיילים באים מבין העצים, מהגגות. התושבים כבר לא יודעים אם לצאת מהבית או להסתתר", אמרו תושבים ל-ynet.   

 

הכוחות הגיעו למרחק של 7 ק"מ בעומק הרצועה במטרה להשתלט על מרחבי השיגור. לפחות ארבעה טילי נ"ט שוגרו לעבר החיילים, ללא נפגעים או נזק. את השלב הראשוני במבצע סיכם בכיר בפיקוד הדרום, שאמר ל-ynet: "למרות שעד כה תנועת הכוחות עברה בשקט יחסי וללא מטעני חבלה שהופעלו לעבר החיילים, אנו ערוכים לאפשרות - גם מבצעית וגם מנטלית - כי תהיה בקרוב התנגדות מצד חוליות טרור".   

 

במהלך הפעילות נפצע אחד החיילים באורח קל מירי, אולם ייתכן כי הדבר אירע כתוצאה מתקלה בהפעלת נשק.     

 

במסגרת הפעילות הלילית הותקפו כמה מטרות מן האוויר. סמוך לחוף בצפון הרצועה נהרג פעיל חמאס, עבדאללה זומר שמו, באחת התקיפות הללו. לפני כן הותקף המוצב הראשי של המשטרה הימית הפלסטינית בסודנייה, שם נהרגו שוטר פלסטיני, ראמי אבו-האשם, ופעיל חמאס נוסף, חוסאם חיג'אזי. שמונה פלסטינים נפצעו בתקיפה, שיארעה ליד ביתו של נביל שעת'. בנוסף תקף חיל-האוויר חוליית מחבלים בצפון הרצועה, שככל הנראה ביקשה להניח מטענים באזור.   

 

לא מוגבל בזמן ובמרחב

 

הכניסה לרצועה היא איטית וזהירה, לאור העובדה שלאחר העדרות ישראלית בת כשנה, האזור עלול להיות זרוע מטענים. הכוחות יוצרים אזורי חיץ בתוך הרצועה במטרה להקשות על מעבר מחבלים מגזרה לגזרה, ובעיקר למנוע מצב של ירי לשטח ישראל בעוד הכוחות פועלים בעומק. המבצע צפוי להיות רחב היקף ולא הוגבל בזמן או במרחב. במילים אחרות, אפשר שיורחב לעומק הרצועה. במקביל, נערך צה"ל לתת מענה לאוכלוסיה הפלסטינית על-ידי קציני תיאום, שמצטרפים לכוחות הפועלים בשטח.   


חשש למטענים בשטח (צילום: אי.פי)

 

מבצע "אלוני הבשן" נגד הקסאמים אושר בקבינט המדיני-ביטחוני כחלק מהמבצע הגדול יותר "גשמי קיץ", אשר יצא לדרך בעקבות

חטיפת החייל גלעד שליט. ירי הרקטות לעבר אשקלון - אותו כינה אולמרט "עליית מדרגה חמורה שיהיו לה תוצאות מרחיקות לכת" - האיץ את המהלך. על כך אמר אמש שר הביטחון פרץ: "אין לסמוך על הנס. הטיל שנורה המחיש ביתר שאת את הצורך להביא להפסקת הירי של טילי הקסאם. מבחינה זו אין הבדל בין אשקלון, שדרות או יישובים אחרים בעוטף עזה. כל ירי לעבר ישראל הוא בלתי נסבל, וישראל לא תסבול ותעשה את הכל על מנת להשיב את השקט".

 

ובתוך כך, נמשכת הפעילות באזור דהנייה שבדרום, המרחב בו על פי ההערכות מוחזק החייל החטוף. כעת מוביל את המבצע הממוקד הזה, שמכונה "שליט דרומי", גדוד מחטיבת גבעתי. מוקד נוסף של פעילות ברצועה הוא באזור ארז, שם מחפשים הכוחות אחר מנהרות ומטענים.    


פורסם לראשונה 06/07/2006 07:37

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בחזרה לניסנית
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
גשמי קיץ. המבצע מסתעף
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
רקטה באשקלון
צילום: איי פי
מומלצים