שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  צה"ל בעזה: עשרות אנשי מילואים קיבלו צווי חירום

  כמה עשרות אנשי מילואים - בעיקר מהמערך הטכני ומחיל האוויר - קיבלו ביום שישי בערב שיחות טלפון מקצינות הקישור שהודיעו להם: בתחילת השבוע הבא אתם מתייצבים לשירות. הרמטכ"ל ושר הביטחון חתמו על הצו המיוחד. אחד המגוייסים: "זה נפל עלינו באמצע החיים". הלחימה בעזה נמשכת; הפלסטינים דיווחו על שלושה הרוגים במהלך חילופי האש

  בצה"ל הודיעו כבר עם תחילת מבצע "אלוני הבשן" כי לא ידוע כמה זמן ישהו הכוחות בתוך עזה, ואמש (שישי) נקראו כוחות מילואים אל החזית. ל-ynet נודע כי הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, חתם ביום חמישי בערב על צו מיוחד שמאפשר גיוס אנשי מילואים באופן מיידי. אתמול בערב הוסיף שר הביטחון, עמיר פרץ, את חתימתו ומיד החלו קצינות הקישור לזמן באמצעות הטלפון את אנשי המילואים לשירות, מתחילת השבוע הבא.

   

  בשלב זה מדובר בגיוס מצומצם של אנשי מילואים, רובם במקצועות תומכי לחימה כגון אנשי חימוש ומכונאים. "מטבע הדברים, כאשר צה"ל מרכז מאמץ בלחימה לאורך זמן, יש צורך בעומק ולכן קוראים לדגל לכל מי שצריך", אמר גורם צבאי ל-ynet. אנשי המילואים נקראו בשלב הראשון לתקופת שירות של שמונה עד עשרה ימים, אולם ייתכן כי תקופה זו תוארך על פי הצורך.

   

  אחד מחיילי המילואים שנקראו לשירות, טכנאי נגמ"שים, סיפר על שיחת הטלפון המפתיעה שקיבל ביום שישי בערב. "בערך בשעה שש התקשרה אלי קצינת הקישור ואמרה לי ששר הביטחון חתם על צו מיוחד ואני חייב להתגייס ביום שני. הייתי מאוד מופתע, הבנתי שזה קשור לפעילות בעזה. אני מבין את החשיבות של אנשי המילואים, אבל זה נפל באמצע החיים".


  כוחות שריון בעזה. מקבלים תגבורת (צילום: איי פי)

   

  כאמור, גיוס המילואים שהחל בסוף השבוע מתייחס בשלב זה לקבוצה מצומצמת של בעלי תפקידים, חלקם אנשי חימוש שתפקידם יהיה לתת מענה טכני למשוריינים הרבים הפועלים ברצועה. בנוסף נקראו לשירות אנשי חיל האוויר, בעיקר אלו העוסקים באמצעי מודיעין ומפעילים מטוסים זעירים ללא טייס, כמו גם בעלי תפקידים נוספים.

   

  הגורם הצבאי ששוחח עם ynet ציין כי בשלב זה אין כל כוונה לבצע גיוס מילואים נרחב ובכללו אנשי חי"ר ושיריון. במבצע "אלוני הבשן" בעזה לוקחים חלק כוחות רבים מחיל האוויר, חטיבת גולני, חטיבת גבעתי, כוחות שיריון והנדסה. "יתכן כי במידה והמבצע יימשך לאורך זמן, יהיה צורך שאנשי מילואים יחליפו את הכוחות הסדירים בגזרות השונות", אמר הגורם. "בינתיים זה לא עומד על הפרק". הוא הוסיף כי אם תהיה הסלמה בגזרה אחרת - גבול הצפון למשל - ישקל מחדש גיוס נרחב של מערך המילואים.

   

  מדובר צה"ל נמסר: "לאור הפעילות המבצעית הוחלט בצה"ל באופן חריג לגייס מספר מצומצם של אנשי מילואים בתחומים שונים כחלק מהמוכנות המבצעית במסגרת מבצע גשמי קיץ".

   

  הלחימה נמשכת: "הפלסטינים יבינו בסוף שהעסק לא משתלם להם"

   

  במהלך היממה האחרונה נמשכה הלחימה ברצועת עזה. לפחות 12 רקטות קאסם נורו לעבר שטחי ישראל, נתון המעיד כי המוטיבציה והיכולת של ארגוני הטרור עדיין קיימת, על אף הלחימה הקשה. עם זאת, בצה"ל מדגישים כי הפעילות תימשך בכל האזורים במקביל וגורם צבאי אמר ל-ynet: "בסופו של דבר הפלסיטינים יגיעו להבנה כי העסק הזה לא משתלם להם".

   

  חיל האוויר המשיך גם אתמול להיות גורם מרכזי במבצע, כאשר תקף שלוש פעמים חוליות חמושים שהתקרבו לכוחות בשטח. לפחות שמונה מחבלים נפגעו מהירי, שניים מהם נהרגו בתקיפת מטרות בבית להיא. מקורות פלסטינים בצפון הרצועה דיווחו כי מהירי נהרג גם אזרח שהיה באחד הבתים שהופצצו.

   

  הכוחות בצפון רצועת עזה שפעלו במרחב שכונת אל-עטטרה זיהו מספר מחבלים שירו לעברם והשיבו אש - ארבעה מחבלים נפגעו. באירוע אחר נפגע מחבל שהתכוון לשגר טיל אר.פי.ג'י אל עבר הכוחות. במהלך חילופי האש היום ירו הפלסטינים טיל לעבר כוחות צה"ל, אך פגעו בבית פלסטיני.

   

  במהלך הלילה דיווחו מקורות פלסטינים צה"ל החל לפעול בשכונת סג'עיה, בפאתי העיר עזה. לפי הדיווחים, כ-15 טנקים של צה"ל פעלו בקרבת השכונה וניהלו חילופי אש עם פלסטינים חמושים. עוד דווח כי חיל האוויר תקף קבוצת חמושים בשכונה וכי שני פלסטינים נפצעו.


  פורסם לראשונה 07/07/2006 22:43

   

  בהכנת הידיעה השתתפו סוכנויות הידיעות
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אמיר כהן
  פרץ וחלוץ. צווי חירום
  צילום: אמיר כהן
  צילום: רויטרס
  הפגזות ברצועה. מעבים את הכוחות
  צילום: רויטרס
  מומלצים