שתף קטע נבחר

הנייה קרא להפסקת אש בעזה; ישראל מסרבת

ראש הממשלה הפלסטיני, איסמעיל הנייה, קרא לפלגים הפלסטינים ולישראל לנצור אש, "במטרה לצאת מהמשבר הנוכחי". ישראל דחתה את הקריאה: שחרור החייל החטוף קודם לכל. דובר סיעת חמאס בפרלמנט הפלסטיני, סלאח אל-ברדוויל, מאיים שאם ייפגעו שרי חמאס, עלולים להיפגע גם שרים ישראלים

בשעה שישראל מרחיבה את פעולתה ברצועת עזה, בפעולה שבה נהרגו היום (שבת) לפחות שלושה פלסטינים וכמעט 40 בימים האחרונים, קורא ראש הממשלה הפלסטיני, איסמעיל הנייה, לפלגים הפלסטינים ולישראל לחדול מפעולות צבאיות בעזה: "במטרה לצאת מהמשבר הנוכחי, הכרחי שכל הצדדים יפסיקו באופן הדדי את כל הפעולות הצבאיות". ההודעה פורסמה מטעם לשכתו בעזה.

 

הנייה הדגיש שכדי לפתור את סוגיית החייל החטוף גלעד שליט באופן הולם, אין מנוס ממשא ומתן. לדבריו, "הממשלה הפלסטינית מעוניינת בפתרון בדרך דיפלומטית ושקטה, הרחק מלחצים או הסלמה צבאית. סוגיית האסירים הפלסטינים כואבת לכל בית פלסטיני, והכרחי שהקהילה הבינלאומית תפקח את עיניה אל מול הטרגדיה של האסירים והעצירים הפלסטינים".

 

הוא שב וקרא לשחרר את כל חברי הפרלמנט והשרים שנעצרו "ולהתחיל לפעול למען הסרת המצור המוטל על העם הפלסטיני, באופן שייאפשר את פתיחתם מחדש של המעברים והפעלתם לתנועת נוסעים וסחורות".

 

ההתפתחויות האחרונות בעזה:

   

גורמים בלשכת ראש הממשלה, אהוד אולמרט, דחו את קריאתו של הנייה להפסקת אש. לדבריהם ישראל לא תסכים להפסקת אש עד שהחייל החטוף גלעד שליט ישוחרר. בתגובה אמר דובר הממשלה הפלסטינית, ראזי חאמד, כי דחיית היוזמה להפסקת אש היא "טעות שכן הפיתרון הצבאי לא יביא לישראל דבר". לדבריו, "ישראל יכולה להרוג ולהרוס אבל בסופו של דבר לא תוכל לקבל את כל מה שהיא רוצה. יש לקבל את היוזמה שלנו כדי להגיע לנוסחה אידיאלית".

 

ובעוד הנייה קורא להפסקת אש, תנועת חמאס ממשיכה באיומי הטרור ואינה שוללת את האפשרות שתתנקש בשרים ישראלים, אם ישראל תתנקש בשרים פלסטינים. כך דיווח הבוקר העיתון הסעודי "אל-ווטן". שרים בחמאס וגם חברי החמאס שאינם שרים ירדו למחתרת מחשש שישראל תפגע בהם. גם האבטחה סביב מעונו של הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, בעזה תוגברה.

  

דובר סיעת חמאס בפרלמנט הפלסטיני, סלאח אל-ברדוויל, אמר בעניין זה ל"אל-ווטן" כי "זה כבוד לממשלה הפלסטינית ולעומד בראשה להיות מאויימים בהריגה, אולם ישראל מבינה היטב שזהו קו אדום וכי ייתכן שתהיה תגובת-נגד דומה אם הוא ייחצה. זאת, כפי שאירע כאשר רצחו את מזכ"ל החזית העממית, אבו עלי מוסטפא, דבר שעליו הגיבה החזית בהריגתו של אחד השרים בישראל. זה לא בלתי אפשרי".

  

"ביטחונם של השרים הפלסטינים נשען על שני בסיסים - בטחונם האישי ושמירה על שלומם של השרים הפלסטינים וכן יכולת הרתעה. על ישראל להבין זאת, ומועבר אליה מסר ברור של 'עין תחת עין'. לא ייתכן בשום מצב שלא נרתיע את ישראל".

  

אל-ברדוויל הביע ספק כי הממשלה הפלסטינית תקיים את ישיבתה הבאה כרגיל ביום שלישי: "אם תהיה דרך מסויימת לקיים את הישיבה הזאת מבלי שיהיו אבידות, ייתכן שהישיבה תתכנס. השרים מעריכים את העמדה הזאת, אולם בסופו של דבר צריך שיהיה קשר בין חברי הממשלה כך שיוכלו לקבל החלטות מתאימות".

 

דובר ועדות ההתנגדות העממית, אבו מוג'אהד, איים כי ארגונו יבצע "פעולה גדולה יותר מהמבצע שבו נחטף החייל גלעד שליט". זאת, בתגובה לפעולות צה"ל ברצועת עזה. לדבריו, "כשם שנעננו לצרחותיה של הילדה הודא רלייה בפעולת 'האשליה המנופצת', כך נענה לצרחותיהם של יותר מ-60 שאהידים. דבר זה יביא לפעולה גדולה יותר נגד האויב". 

  

חבר הכנסת אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר בראיון לרדיו "מונטה-קרלו" כי "ממשלת ישראל במוקדם או במאוחר תשחרר אסירים תמורת החייל השבוי גלעד שליט. אז למה לא לחסוך שפיכות דמים עד אז?". טיבי קרא להיענות לקריאתו של ראש הממשלה הפלסטיני, איסמעיל הנייה, להגיע להפסקת אש מיידית.

 

בהכנת הידיעה השתתפו סוכנויות הידיעות
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
קריאה להפסקת אש. הנייה
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
עם אבו מאזן
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
האם החמושים ייענו?
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
צה"ל פועל בהיקף נרחב
צילום: רויטרס
מומלצים