שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  חומת מגן

  היא לא מעוררת גלים - לא ב"אמי" ולא בשיחות ליד מכונת הקפה במשרד - אבל "המגן" ממשיכה בשלה. העונה החמישית כבר כאן, והיא מטרידה מתמיד

  חרש חרש עלתה אתמול (שבת 8.7) לשידור עונתה החמישית של דרמת משטרה, אחת מני רבות, כזאת שאינה מעוררת גלים בשום מקום. לא ברשימת המועמדויות לאמי ולא אצלנו כאן. "המגן" אינה "אבודים" או "24" שכולם להוטים להוריד מהרשת כאילו שיחות מכונת האספרסו שלהם תלויות בכך. היא מעולם לא הוכרזה באף אמצעי תקשורת כמרענן הרשמי של שום עונת שנה. הדשא של "המגן" נראה תמיד ריאליסטי במובן הכי בוטה ועל כן ירוק פחות. אולי טוב שכך, כי את הדשאים ההם מלחכים עדרים רבים מדי ויש המעדיפים לתור בקבוצות קטנות אחר כרי מרעה ליודעי דבר.

   

  ולמרות הכול, "המגן" מוזכרת בנשימה אחת עם "רצח מאדום לשחור" "הסופרנוס" ו"אוז". יש בה מקבץ שחקנים מהטובים שמרצדים על המסך ודמות ראשית שנויה במחלוקת. עלילות המשנה שלה יכולות לפרנס סדרות משלהן. כולם טובים ורעים כאחד, והכי רע הוא כוכב הסדרה, שהוא גם הכי טוב. מבולבלים? כאלה הם החיים בלב ליבה של אל.איי.

   

  או ליתר דיוק, בשכונת פרמינגטון ("החווה") הבדיונית שבלוס אנג'לס. יחידת המשטרה שבה פועלת מתוך מבנה שהיה בעבר כנסייה ("האסם"). ויק מאקי (מייקל
  צ'יקליס), גיבור הסדרה, מנהל "צוות הסתערות" שנלחם בכנופיות העיר ומתפקד ככנופייה בפני עצמו, על כל המשתמע מכך: סמלים (התג), תחושת סולידריות חזקה ושמירה על סודיות. אנשי הצוות אינם בוחלים במעשים פליליים כגון סחר אקראי בסמים ורצח שוטר. תחושת הצפייה בה מזכירה התבוננות במרחץ דמים פסימי, מסוגנן כאופרה אילמת (כמעט ללא מוסיקת רקע) שמתרחשת מול אור השמש החזק והאכזרי של לוס אנג'לס.

   

  מאקי הוא אדם מסוכן אם אתה פושע, ומוסרי אם אתה אישה במצוקה או ילדיו האוטיסטים. מנקודת מבט אחת מאקי הוא שוטר מושחת. מזווית ראייה אחרת מאקי פועל ב"דרכים משלו" כדי להשיג "צדק". חוש הצדק שלו מחוספס מאוד, מזכיר את אמריקה עצמה, זו האמיתית של רובים ואקדחים לכל.

   

  מישהו ימות; מישהו יהפוך לפקד

   

  העונה החמישית נפתחת במעצר אלים שקוטע טקס אשכבה, וממשיכה במהומות גזעיות בבית ספר תיכון. אין ספק שמי שמעוניין להרחיב את השכלתו בכינויי גנאי למקסיקנים ("ספיקס", "רטובי גב", "חומים", "מחרבני צ'ילי", אם תהיתם) או במונחים מעולמן המופלא של כנופיות אל.איי יזכה לתמורה מלאה כאן. ברחובות של פרמינגטון אין זכר לבלונד של הגבעות.

   

  בינתיים, ניסיון נוסף להעמיד את השוטר-פושע לדין הולך ומתרקם מאחורי גבו והרוקם הוא לא פחות מאשר פורסט וויטיקר ("גוסט דוג"). קחו סדרה מעולה והוסיפו לה הרבה פורסט וויטיקר. התוצאה: אחת העונות הטובות בתולדותיה. וויטיקר משחק את ג'ון קוואנו, איש חקירות פנים. דובי עם עין אחת עצומה למחצה שמנסה להצליח איפה שמעטים ומובחרים ניסו ונכשלו. למאקי יש הרי יותר שכל ממזל. אך גם מזל יש לו. רע? חכו ותראו.

   

  אבל מכל הדרכים הבלתי אפשריות להביא את מאקי לדין, זוהי הדרך המעניינת ביותר. קוואנו מקים כמה מסילות במטרה לחדור למבצר שהוא ויק מאקי, בעזרתו של חבר המועצה וקורבן האונס דייוויד אסאוודה. העונה הזו מטרידה כתמיד. אך כשאיש הזֶן (וויטיקר) מתפרץ בהתקף זעם הכל מקבל גוון אפילו מטריד יותר.

   

  ולכך יכול לגרום רק המשחק הלא יאומן של מייקל צ'יקליס. הוא אמנם נראה כפיטבול, אבל ככל שהעונה מתקדמת, צ'יקליס מצליח לפלוט מפניו ולהחוות בגופו קשת רגשות רחבה ועדינה כל כך, באופן שמדהים אפילו את אלה שיודעים ממה לצפות משחקן גדול כמוהו.

   

  11 פרקים בלבד יש בעונה הזו, ובמהלכה דמות מפתח אחת תחזיר את נשמתה לבורא ומישהו שהגיע לו יהפוך לפקד. 21 פרקים הופקו עבורה, אך היא פורקה וחלקה השני ישודר כ"עונה השישית". גם עונה שביעית בתכנון. כנראה שבכל זאת לא מעט אנשים צופים בה בנאמנות. עובדה: אפילו משחק וידיאו עשו ממנה.

   

  "המגן", ערוץ 3, שבת 22:00

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים