שתף קטע נבחר

שדרותים, מעתה אימרו "צבע אדום"

בפיקוד העורף לא נותרו אדישים לפניות של ילדים בשם שחר, שביקשו לשנות את שם מערכת ההתרעה מפני רקטות קסאם. הם החליטו לשנות את השם מ"שחר אדום" ל"צבע אדום". אבל לפלסטינים זה לא ממש מפריע, והערב שיגרו שלוש רקטות קסאם, אחת פגעה בשדרות

משנה שם משנה מזל? מערכת הכריזה "שחר אדום" המבשרת על יציאת רקטות קסאם מרצועת עזה לעבר ישראל הוחלפה ומעתה יישמעו התושבים את מילות הקוד "צבע אדום". כך הוחלט הערב (יום א') לאחר מספר דיונים שנערכו בפיקוד העורף. בערב נחתה רקטה מחוץ לשדרות, אולם מערכת ההתרעה לא פעלה. איש לא נפגע.

 

מוקדם יותר נחתו שתי רקטות קסאם בשטח פתוח מדרום לאשקלון. אחת נחתה באזור החממות של נתיב העשרה. גם כאן, איש לא נפגע. בפיקוד העורף התקבלו באחרונה מספר פניות של תושבים, בעיקר משדרות ומהסביבה, כי צמד המילים "שחר אדום" גורם לפאניקה בעיקר לילדים ששמם הפרטי הוא שחר. בין האפשרויות שנבחנו: "שער אדום", "ברד אדום", "גשם אדום" ו"מצב אדום". את ההחלטה על השם החדש קיבל בסופו של דבר צוות מפיקוד העורף בראשות האלוף יצחק (ג'רי) גרשון.

 

שחר עזריאל ילדה בת 9 משדרות הייתה אחת מאלה שפנו לצבא וביקשו לשנות את שם ההתרעה. "מאוד הפריע לי שכך קראו למערכת. בכל פעם שהייתי מגיעה לבית הספר הילדים היו צועקים לי שחר אדום, ואם הייתי באה עם חולצה או מכנסים אדומים לא היו מפסיקים לקרוא לי שחר אדום. אני שמחה שהחליטו לשנות את שם המערכת כי זה כבר לא יפריע לי וילדים כבר לא יקראו לי יותר בשמות. אבל גם אם למערכת יהיה שם אחר, זה עדיין מפחיד כשהיא פועלת ונופלים קסאמים".

 

אביה של שחר, דדו, אמר: "זה מצוין שהחליטו, סוף סוף, לשנות את שמה של המערכת. ואחרי ששחר שלנו סיפרה שזה מפריע לה, התברר שיש ילדים רבים שזה הפריע להם ולכן החליטו לשנות את שמה של המערכת".

 

ילדים בשם שחר לא יכלו ללבוש חולצה אדומה

 

לפני מספר חודשים פנתה ילדה מאחד הקיבוצים במועצה האזורית שער הנגב, ששמה שחר. במכתבה סיפרה שחבריה לכיתה ולבית הספר לועגים לה בכל פעם שמופעלת מערכת ההתרעה.

 

הילדה ביקשה מהצבא לשקול להחליף את שמה של המערכת. עד מהרה התברר שמדובר בתופעה ומספר ילדים נוספים משדרות פנו אף הם לצבא וטענו שחבריהם לועגים להם בכל פעם שמופעלת מערכת שחר אדום. אמו של אחד הילדים סיפרה בעבר: "כאשר בני הלך עם חולצה או מכנסיים אדומים, הילדים צעקו לו שחר אדום בבית הספר. זה היה מאוד מטריד ופוגע. לא די בירי הרקטות, אלא גם בהעלבות הללו".

 

בפיקוד העורף לא נותרו אדישים לבקשות הילדים והחליטו למצוא שם חלופי. גורם בפיקוד העורף הסביר שהייתה החלטה עקרונית להשאיר את המילה אדום משום שהיא מוכרת וידועה לכל ורק להחליף את המילה הראשונה על מנת להתחשב בבקשתם של תושבים ולסייע להם ככל שניתן. הגורמים הרלוונטיים במד"א, במשטרה, בעיריית שדרות וגם יתר הגורמים העוסקים בתחום קיבלו את ההודעה ובתוך מספר ימים יישמעו התושבים "צבע אדום".

    

ראש עיריית שדרות, אלי מויאל, אמר: "קיבלתי פניה מהצבא להחליף את השם משחר אדום לצבע האדום. אין לי התנגדות לכך ועל פי הבנתי בעוד כשבועיים המערכת תחל לפעול בשם החדש. אמרתי לצבא שאין לי שום בעיה לשנות את שמה של המערכת, אבל היינו מעדיפים שירי רקטות הקסאם יופסק גם הוא לחלוטין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רקטת קסאם
צילום: רויטרס
נזק שנגרם הבוקר
צילום: צפריר אביוב
צילום: איי אף פי
שהירי ייפסק. מויאל
צילום: איי אף פי
מומלצים