שתף קטע נבחר

צילום: עמית מגל

ניסיונות החטיפה של חיזבאללה לא פסקו

רק לפני שמונה חודשים ניסה חיזבאללה לחטוף חיילים סמוך למחסום בכפר רג'ר. חייל צעיר הצליח לסכל את החטיפה. לפני שש שנים נחטפו שלושה חיילים, גופותיהם הוחזרו לישראל כעבור שלוש שנים. מנהיג הארגון נסראללה הבהיר: חטיפת חיילים היא מטרה מוצהרת שלנו

החיזבאללה חוזר לחטוף: ארגון חיזבאללה הודיע היום (ד') כי חטף שני חיילים ממוצב בגבול הצפון. במערכת הביטחון עדיין לא אישרו את הפרטים. אבל אם נכון הדבר, מדובר בהצלחה של הארגון בטקטיקה שלמעשה חרת על דגלו בשנים האחרונות.

 

מבחינתו של השייח חסן נסראללה, מנהיג החיזבאללה, חטיפת חיילים בגבול הצפון היא "פעולת איכות", הפוגעת לא רק במורל הישראלי ובתדמיתו של צה"ל, אלא מייצרת יוקרה רבה לארגון באמצעות עסקאות לשיחרור אסירים, שהופכות אותו לנציגם של הפלסטינים ושל קיצוני האיסלאם במזרח התיכון. 

 

נסיון החטיפה האחרון אירע בנובמבר שעבר: אז החל מטח כבד של פצצות מרגמה וקטיושות לעבר מוצבי הר דב, הכפר רג'ר ויישובי הסביבה. כתוצאה מהירי נפצעו 11 בני אדם. תושבי קריית שמונה, מטולה, נהריה ויישובי העמק והגזרה המערבית נקראו להיכנס למקלטים בפעם הראשונה מאז הנסיגה. בשעות הערב חודש הירי לעבר מוצבי צה"ל בגזרת הר דב. איש לא נפגע.

 

כאשר החלה המתקפה שהה מארב של חיילי מגדוד 202 של הצנחנים סמוך למחסום בכפר רג'ר, כשלפתע נתקל ביחידה מובחרת של החיזבאללה על רכבי

 שטח ואופנועים - שביקשה לחטוף חייל. הצנחן דוד מרקוביץ', רק שמונה חודשים בצה"ל, שהוקפץ עם חבריו למארב בכפר, ירה לעבר ארבעת המחבלים, הרג אותם ובכך מנע חטיפת חייל.

 

האירוע הקשה ביותר התרחש בחודש אוקטובר 2000: אז נחטפו שלושה חיילים על-ידי חיזבאללה. סמ"ר עומאר סואעד מהכפר סלמה שליד כרמיאל, סמ"ר בני אברהם מבני-ברק וסמל עדי אביטן מטבריה. שלוש שנים לאחר מכן בינואר 2004 הוחזרו גופות השלושה לישראל יחד עם חטוף נוסף של הארגון, אלחנן טננבאום. המחיר היה כבד: שורה ארוכה של אסירים לבנונים ופלסטינים, ובראשם "קלפי המיקוח" מוסטפא דיראני ועבד אל-כרים עובייד. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
ארונות 3 החטופים שהוחזרו לארץ
צילום: ערוץ 2
צילום: איי פי
החגיגות בביירות
צילום: איי פי
מומלצים