שתף קטע נבחר

צילום: עמית מגל

האו"ם: אנאן לא גינה את ישראל

עם היוודע דבר חטיפת החיילים החלו לזרום גינויים מרחבי העולם לפעולה וקריאות לחיזבאללה לשחרר את החיילים. בסוכנויות הידיעות דווח שמזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, גינה את ישראל, אך דובר האו"ם אמר ל-ynet שהדברים הוצאו מהקשרם: "המזכ"ל גינה את חטיפת החיילים בצורה תקיפה וברורה וקרא לשחרר אותם"

דובר האו"ם סטפן דוז'אריק אמר הערב (ד') ל-ynet שדבריו של המזכ"ל, קופי אנאן, שגינה כביכול את ישראל, הוצאו מהקשרם וביקש להבהיר כי "המזכ"ל גינה את חטיפת החיילים בצורה תקיפה וברורה וקרא לשחרר אותם. זה המסר החד-משמעי. החטיפות פתחו חזית חדשה שמקשה על לבנון הנאלצת להתמודד עם הרבה בעיות".

 

אנאן, שנפגש ברומא עם קראש הממשלה רומנו פרודי, דרש לשחרר מיד את החיילים החטופים. "איננו רוצים לראות הסלמה של העימות באזור והתרחבות הפעולה", אמר.

 

 

לשאלת ynet אם אנאן גינה את ישראל, השיב דובר האו"ם: "הוא לא גינה את ישראל. דבריו הוצאו מהקשרם. המסר שלו היה גינוי מוחלט של החטיפות. הוא קרא למנהיגים באיזור לפעול לשחרור החיילים". אנאן שוחח עם מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, עם ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, עם נשיא מצרים, חוסני מובארק ובכוונתו לדבר גם עם ההנהגה בישראל. הדובר הבהיר כי אין לאנאן כל כוונה לדבר עם חסן נסראללה או מישהו אחר בחיזבאללה. הוא סירב לאשר כי בכוונת אנאן לדבר עם נשיא סוריה, בשאר אסד.

 

ראש ממשלת לבנון פואד סניורה התקשר לאנאן "וביקש ממנו למנוע את ההסלמה בתוקפנות" מצד ישראל נגד לבנון אחרי חטיפת החיילים. סניורה קרא גם לקהיליה הבינלאומית לסייע לנפגעי ההפצצות הישראליות.

 

נציג האו"ם בלבנון, גייר פטרסון, פנה מנגד לחיזבאללה בדרישה לשחרר את שני החיילים שחטפו לוחמי הארגון. 

 

שעה קלה לאחר האישור הישראלי על חטיפת חיילי צה"ל בידי חיזבאללה, ובעקבות הדיווחים הקשים מהזירה הלבנונית, החלו לזרום גינויים מרחבי העולם לפעולה וקריאות לחיזבאללה לשחרר את שני החטופים. עוזר מזכירת המדינה האמריקנית, דיוויד וולש, אמר במהלך ביקור במצרים כי מדובר בהסלמה מסוכנת מאוד וקרא לחיזבאללה לשחרר את החיילים.

 

גם האיחוד האירופי דרש כי שני החיילים שנחטפו בידי חיזבאללה ישוחררו לאלתר. דוברת האיחוד, אמה אודווין, קראה לשני הצדדים לכבד את קו הגבול ששירטט האו"ם בתום נסיגת ישראל מלבנון בשנת 2000.

 

שר במשרד החוץ הבריטי, קים האוולס, גינה את תקיפת חיזבאללה בצפון ישראל. "אנו מגנים את חדירת החיזבאללה ושיגור הרקטות לעבר צפון ישראל. אנו מודאגים במיוחד מהדיווחים על חטיפתם של חיילים ישראלים", נמסר בהודעה. "לאיש אין אינטרס בהסלמה נוספת של המתיחות באזור. אנו קוראים לכל הצדדים לנקוט בפעולות לקידום מהיר של פתרון למשבר", נמסר.

 

צרפת מגנה ודורשת לשחרר את החיילים

 

שר החוץ הצרפתי, פיליפ דוסט-בלזי, גינה את חטיפת החיילים ואת תקיפת ישראל בדרום לבנון, וקרא לשני הצדדים להרגיע את הרוחות. "אני מאוד מודאג מההתפתחויות האחרונות בגבול ישראל-לבנון. אני מגנה את שיגור הרקטות לעבר קריית שמונה. אני מגנה גם את חטיפת החיילים הישראלים ואני מבקש לשחררם לאלתר ללא תנאי", אמר.

  

גם ראש ממשלת יפן, ג'וניצ'ירו קואיזומי, העושה בביקור רשמי בישראל, קרא לישראל לשמור על איפוק. "אני מבין את הכעס של הישראלים אולם אני מקווה שלא תנסו לחפש 'עין תחת עין' ותזכרו את חשיבות השלום.

 

משרד החוץ של גרמניה גינה את פעולת חיזבאללה גם הוא והגדיר אותה כ"פעולה שתגרום להסלמה חסרת אחריות". כמו כן, קראה גרמניה לשחרורם המיידי של שני החיילים. "חטיפת החיילים יכולה לערער את התקוות לשלום במזרח התיכון" נכתב בהודעת גרמניה.  

 

מנגד, דובר חמאס בלבנון, אוסאמה חמדן, אמר כי על ישראל לשחרר את כל האסירים הערבים כדי לזכות בשחרור החיילים שנשבו. "הוכחנו לאויב שהאופציה היחידה היא שחרור האסירים הפלסטינים, הלבנונים והערבים. כל האסירים, ללא יוצא מן הכלל", אמר חמדן, בראיון לרשת הטלוויזיה הקטרית אל ג'זירה.

 

סוריה הודיעה כי ישראל אחראית למבצע שביצעו לוחמי חיזבאללה. סגן נשיא סוריה, פארוק א-שרע, אמר כי "הכיבוש הוא שמתגרה בעם הפלסטיני והלבנוני. ההתנגדות בדרום לבנון ובקרב העם הפלסטיני היא שתחליט לבדה מה לעשות ומתי".

 

מוחמד מהדי עקף, המנהיג הרוחני של תנועת האחים המוסלמים במצרים בירך את חיזבאללה, "אני מברך את תנועת ההתנגדות האיסלאמית שתפסה שני חיילים ציונים. באמצעות פעולות מוגבלות שכאלה, חיזבאללה יוכל להגשים את מה שמספר ממשלות ערביות לא הצליחו לעשות".


פורסם לראשונה 12/07/2006 16:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
קופי אנאן
צילום: רויטרס
הרס לאחר תקיפות צה"ל בלבנון
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
לשמור על איפוק. שר החוץ הצרפתי
צילום: רויטרס
מומלצים