שתף קטע נבחר

צילום: עמית מגל

נסראללה: החטופים במקום בטוח ומרוחק

אחר הצהריים יצא מזכ"ל חיזבאללה למצלמות ובנאום מתוקשר הסביר: "זהו יום נאמנות לסמיר קונטאר ולשאר האסירים הלבנונים בישראל". לדבריו, חטיפה היא הדרך היחידה לשחרר אסירים. הזהיר: כל חדירה לשטח לבנון תיתקל בתגובה קשה. אם תבחרו בעימות - צפו להפתעות

"ההבטחה שקויימה" - כך מכנה מזכ"ל חיזבאללה, השייח חסן נסראללה, את מבצע חטיפתם של חיילי צה"ל בגבול הצפון. נסראללה יצא אחר הצהריים (יום ד') למצלמות בנאום פומבי, הבטיח כי החיילים החטופים בחיים,  ואמר: "ראשית, תודה לאל על הניצחון, הג'יהאד והתוצאות. אני רוצה לפנות ללוחמים הגיבורים אשר מילאו היום את ההבטחה ולכן המבצע הזה נקרא 'ההבטחה שקויימה'. אני מודה להם ומנשק את ידיהם. היום זהו יום נאמנות לסמיר קונטאר ולשאר האסירים הלבנונים בישראל".

 

 

 

בהמשך אמר: "הודענו על לקיחה בשבי של שני חיילים. על כל פרט נודיע במועדו. זה לא נכון שכוח צה"ל נכנס לדרום לבנון אחרי ההיתקלות. הדיווח הישראלי לא נכון. שום כוח לא נכנס. מי ששמע זאת יכול היה להניח כאילו הם הגיעו עד לביירות אבל זה לא קרה".

 

על הדיווחים בנוגע לטנק ישראלי שהושמד, אמר נסראללה: "הטנק הושמד בעת שחדר לאדמת לבנון. פרט לכך לא הייתה עוד כל חדירה. השבויים נמצאים במקום בטוח ורחוק מאוד".

 

לדבריו, "הפעולה אירעה ב-9:05 ובשעה 10:30 הישראלים עדיין לא ידעו מה קרה. החדירה של הטנק הייתה בנקודה אחת בלבד והוא הושמד. מה שעשינו היום זו זכותנו הטבעית והדרך היחידה האפשרית לשחרור אסירים ועצירים שנמצאים בידי ישראל".

 

על החיילים החטופים אמר: "החיילים יחזרו רק בתנאי אחד - משא ומתן בלתי ישיר להחלפת אסירים. אם המטרה של הישראלים היא להחזיר את החיילים לבתיהם, הם לא יוכלו לעשות זאת באמצעות פעולה צבאית. ממשלת לבנון נתונה ללחץ כבד מאוד מצד ארה"ב, האו"ם ושאר הגורמים הבינלאומיים. אנחנו מקבלים איומים קשים מאוד.

 

"הישראלים ביצעו עד עכשיו שורה של פעולות תגובה ואנחנו נקטנו באיפוק רב", המשיך. "כל חדירה לשטח לבנון תיתקל בתגובה קשה. האיפוק שלנו לא נובע מתוך חולשה. אנו נוקטים באיפוק שקול.

 

"אני מייעץ לישראלים שילמדו מניסיון העבר. מאז ה-26 במאי 2000 - יום אחרי שחרור לבנון, אנחנו מתכוננים ליום הזה. לרמטכ"ל הישראלי אני אומר שאם הוא מאיים להחזיר אותנו 20 שנה לאחור, לבנון של היום היא לא מה שהייתה בעבר. אני לא זקוק לאיומים. אם העולם רוצה עימות אנחנו מוכנים ואם העולם רוצה רגיעה אנחנו מוכנים. אם הם יבחרו בעימות שיצפו להפתעות. איננו חוששים מישראל ואיננו מהססים וניכנס לכך בנחישות ובאמונה".

 

אחר הצהריים המשיך צה"ל במרדף הקרקעי על אדמת לבנון אחר חוטפיהם של שני החיילים, שנלקחו בידי אנשי חיזבאללה בחסות חילופי האש הכבדים. במקביל לפעילות על הקרקע מופגז השטח הלבנוני באש טנקים, תותחים, מטוסים וספינות טילים. חיל האוויר תקף למעלה מ-30 יעדים בלבנון. חיזבאללה הודיע כי אנשיו השמידו טנק, שניסה לחצות את הגבול ולפעול בשטח לבנון.

 

במהלך הפעולה תקף חיל-האוויר גשרים, תחנת כוח וכמה יעדי תשתית בתוך לבנון. בכלי-התקשורת הלבנוניים דווח כי בשל ההפצצות, מונע צבא לבנון מהתושבים את הכניסה לעיר צור. באחת התקיפות, נמסר, נהרגו לפחות שני אזרחים לבנונים. במקביל חגו מטוסי צה"ל בשמי ביירות.

 

החטיפה עצמה התרחשה בשעת בוקר. תחת הרעשה כבדה, ש"הדליקה" את כל הגזרה, נורו פגזי אר-פי-ג'י לעבר האמר צה"לי. במקום נמצאו עקבות, כתמי דם ופרצה בגדר. זמן קצר אחר-כך הודיע חיזבאללה כי בידיו שני חיילים ישראלים, שהועברו למקום מבטחים, והם ישוחררו - יחד עם גלעד שליט - רק תמורת חילופי אסירים בהיקף נרחב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מזכ"ל חיזבאללה, נסראללה
צילום: איי פי
כוחות צה"ל בגבול
צילום: רויטרס
ההריסות בלבנון
צילום: רויטרס
מומלצים