שתף קטע נבחר

צילום: עמית מגל

אולמרט: נגן על אזרחינו גם במחיר ירי רקטות

בישיבת פורום השרים המצומצם שכינס אהוד אולמרט בתום יום רצוף אירועים קשים בצפון, הוחלט לפעול להרחקת האיום מהגבול הצפוני גם במחיר של ירי הרקטות המשופרות שברשות המחבלים. אולמרט: "לא בחרנו להתמודד עם האיום הזה עכשיו, אבל המציאות הנוכחית מחייבת אותנו לעשות זאת". אחר חצות: צה"ל פתח במבצע "שכר הולם" - ותקף עמדות חיזבאללה. הלבנונים: אזרח נהרג ו-10 נפצעו

"נתמודד עם האיום בנחישות וננצח במערכה הזו. זה מבחן לא קל גם להנהגה, גם לכוחות הביטחון וגם לאזרחי ישראל. שנים רבות קיים איום רקטות על מדינת ישראל. לא בחרנו להתמודד עם זה עכשיו, אבל המציאות הנוכחית מחייבת אותנו להתמודד איתו. איננו יכולים להיות בני ערובה של האיום הזה". במילים הללו סיכם אמש (יום ד') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, את הדיון שקיים בפורום שרים מצומצם, בעקבות האירועים בצפון.

 

בתום ערב של דיונים סמיכה ממשלת ישראל את צה"ל לצאת למבצע "שכר הולם" ולפעול בעומק לבנון להרחקת איום חיזבאללה מגבולה הצפוני של המדינה, גם במחיר של ירי רקטות לעבר עורף מדינת ישראל. חיל האוויר יתקוף - כפי שכבר עשה במהלך היממה האחרונה - יעדים לפי אישור הדרג המדיני. במקביל נערך הצבא לתגובה של ירי פצ"מרים וקטיושות.

 

מעט אחרי השעה 5:00 בבוקר נחתו כמה קטיושות סמוך לבסיס צה"ל בהר מירון, אולם איש לא נפגע ולא נגרם נזק. חיזבאללה שיגר הלילה כמה פצצות מרגמה לעבר הגזרה המערבית בגבול הצפון ובגזרות נוספות, ואילו מטוסי צה"ל תקפו עמדה של הארגון וכן שני גשרים. גורמי משטרה בלבנון דיווחו כי אזרח נהרג ועשרה נפצעו מירי מסוקי חיל האוויר באזור העיר טייר שבדרום מערב המדינה.

 

 

ואלו שמות ההרוגים שהותרו עד כה לפרסום:

  • רב סמל ראשון וויסאם נזאל, בן 27 מהיישוב ג'ת-ינוח
  • רב סמל אייל בנין, בן 22 מבאר שבע
  • רב סמל שני תורג'מן, בן 24 מבית שאן
  • סמל נמרוד כהן, בן 19 ממצפה שלם
  • סמל ראשון אלכסיי קושנירסקי, בן 21 מנס ציונה
  • סמל יניב בר און, בן 19 ממכבים 
  • סמל שלומי ירמיהו, בן 20 מראשון לציון
  • סמל גדי מוסייב, בן 20 מעכו

 

אמש הסמיכה הממשלה את "פורום הסגנים" לקבל החלטות אופרטיביות - הן במישור הצבאי והן במישור הבינלאומי החל מהלילה, לפעולות נגד לבנון ובתוכה החיזבאללה. "אנחנו נפעל", פסק אולמרט בנחרצות. "זה שהיה איום של סקאדים מסוריה לא מנע מאיתנו לפעול. מישהו העלה על דעתו שלא היינו פועלים בגלל האיום של הסקאדים?".

 

ישיבת הממשלה נערכה בפורום רחב כיוון שישראל נמצאת גם בחזית נוספת בדרום, ברצועת עזה. הממשלה שמעה בישיבתה אמש בלשכת ראש הממשלה בקרייה בתל אביב סקירות מפי ראשי המודיעין ובהם אמ"ן, השב"כ והמוסד. מהסקירות עלה כי המהלך הנוכחי של חיזבאללה היה צפוי וידוע. עוד אמרו ראשי המודיעין שחיזבאללה היה שמח להפסקת אש ופתיחת משא ומתן לשחרור אסירים בתמורה לחטופים.

 

ראשי מערכת הביטחון אמרו לשרים בסקירותיהם: "הגיע הזמן להחזיר לישראל את יכולת ההרתעה בגבול הצפון. חיזבאללה הרים את הראש בשורת האירועים האחרונים, בעיקר מאז האירוע ברג'ר".

 

הדיון בממשלה נמשך מעל לשעתיים. גורמי הביטחון ביקשו שהנחת העבודה של הממשלה תהיה שבמקרה של פעולה, במידה שצה"ל יגיב חזק מספיק, עלול להיות ירי רקטות אל עבר מדינת ישראל. ראש הממשלה אמר בתגובה לדברים אלה: "יש רגעים שמדינה צריכה לדעת להגן על אזרחיה, גם במחיר של איום רקטי וגם במחיר של קושי בינלאומי".

 

במהלך ישיבת הממשלה אמר שר הביטחון עמיר פרץ, כי הנחה את צה"ל ואת מפקד פיקוד העורף, האלוף יצחק (ג'רי) גרשון, להיערך למקרה של ירי רקטות. החשש במערכת המדינית והבטחונית היא כי חיזבאללה ישתמש בתגובה להתקפות צה"ל עליו ברקטות ארוכות הטווח אותם הוא מחזיק במאגרי הנשק בדרום לבנון. אותן רקטות משופרות יכולות להגיע לאיזורים מאוכלסים מעבר ליישובי הצפון - דוגמת חיפה ואזור השרון - ולפגוע במתקנים אסטרטגיים ורגישים כמו בתי הזיקוק באיזור הקריות או תחנת הכוח בחדרה. ירי רקטות על אזורים שכאלו יהיה בבחינת מצב חדש עימו לא התמודדה ישראל עשרות שנים.

 

בתום הישיבה נודע כי ישראל תובעת מהקהילה הבינלאומית לאכוף את החלטה 1559, הקוראת לצבא לבנון לשלוט בגבול הבינלאומי בין המדינות שהוכר על ידי האו"ם. עוד הוחלט להרחיב את המאבק בזירה המדינית, על מנת שהקהילה הבינלאומית תפעל לפירוק חיזבאללה כארגון טרור. במקביל הוחלט על המשך הפעולות הצבאיות כדי להגיב על ההתגרות של חיזבאללה בחטיפת שני חיילים ובהריגת שמונה אחרים.

 

השר יצחק הרצוג אמר בתום הישיבה כי "ממשלת ישראל קיימה דיון ארוך ונוקב. זהו יום של עליית מדרגה באזור שלנו. באופן טבעי, בסיטואציה הזו נגיב. האחריות רובצת על לבנון. איננו עוסקים בהכרזות מלחמה ועם זאת, עם ישראל נכנס לתקופה של עקשות ואורך רוח".

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כינס את הישיבה המיוחדת של חברי הפורום המצומצם בעקבות האירועים הקשים בגבול הצפון, אירועים שבהם נהרגו שמונה חיילי צה"ל ונחטפו שניים נוספים. לפני ישיבת הממשלה כינס אולמרט התייעצות ביטחונית בה לקח חלק הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, שהמליץ על פעולה חריפה שתשנה את כללי המשחק. שר הביטחון, עמיר פרץ, אישר שורה של פעולות בדרום לבנון כנגד יעדי חיזבאללה עוד לפני ישיבת הממשלה המיוחדת.


פורסם לראשונה 12/07/2006 23:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
אולמרט
צילום: דודי ועקנין
צילום: עמית דורון
התקיפות בלבנון
צילום: עמית דורון
תחילת האירוע - בהפגזה
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
ההרס בלבנון
צילום: איי פי
מומלצים