שתף קטע נבחר

"לחיזבאללה 100 רקטות שיכולות להגיע לחיפה"

במהלך הדיון בוועדת החוץ וביטחון אמר ראש חטיבת המחקר במודיעין, יוסי ביידץ, כי בידי חיזבאללה קיימים כמאה רקטות לטווח מקסימלי של כ-70 קילומטר, ועוד אלפי רקטות לטווח שלך כ-20 קילומטר. ביידץ הוסיף כי פעולת צה"ל כללה תקיפת מטרות אזרחיות שבהן הוסתרו אמצעי לחימה

ארגון חיזבאללה בלבנון מחזיק באלפי רקטות עד טווח של 20 קילומטר ועוד כ-100 רקטות שיכולות להגיע לטווחים של 40-70 קילומטר. כך דיווח הבוקר (יום ה') ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תת-אלוף יוסי ביידץ, בוועדת החוץ וביטחון. ביידץ הוסיף כי במהלך הלילה תקפו בהצלחה מטוסי חיל האוויר יעדי שיגור ואחסנה של הרקטות ארוכות הטווח, אולם עדיין נותרה בידי חיזבאללה "יכולת משמעותית".

 

קצין אמ"ן העריך כי חיזבאללה מכין את מערכותיו לירי לטווחים ארוכים יותר, ובהחלט ייתכן שיתבצע ירי סמלי של הרקטות הארוכות. עם זאת, ככל הנראה לא יהיה מדובר במטחים שכן הארגון לא ירצה "לבזבז" מיידית את כל הארסנל שברשותו.

 

לדברי ביידץ, במהלך השנים בנה חיזבאללה את מערך אחסון אמצעי הלחימה שלו בתוך בתים בכפרים שבדרום לבנון מתוך הבנה שישראל תהיה רגישה לחיי אזרחים לא תעז לתקוף מטרות אזרחיות, על אף שהן משמשות כמחסני אמל"ח. אלא שתקיפת צה"ל הפתיעה את חיזבאללה בכך שהפעם הותקפו גם מטרות "אזרחיות", ששימשו את חיזבאללה כאתרי אחסון. ביידץ הדגיש כי לא הותקפו סתם מטרות אזרחיות לצורך הענשה, אלא אך ורק מטרות שבאופן ברור שימשו כמקום לאחסון ושיגור רקטות.

 

קצין אמ"ן הוסיף כי כתוצאה משינוי המדיניות של ישראל נפגעו הלילה כמה עשרות אזרחים לבנונים ששיתפו פעולה עם חיזבאללה באמצעות אחסון אמצעי לחימה. לדבריו, גורם ההפתעה שבסגנון הפעולה הוא שגרם לכך שחיזבאללה הגיב בירי קטיושות רק בשעות הבוקר המוקדמות.

 

במהלך ישיבת הוועדה הסביר ביידץ כי מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, שואף להרגיע את המצב ברוח ההסדרים שהיו בעבר. "הוא בהחלט מבין שהארגון יכול להיפגע, אך אינו רוצה שמדינת לבנון תיפגע. הוא בונה על העמידה החלשה של העורף הישראלי, ועל כך שהמנהיגים הישראלים רגישים לרוח החברה וירצו לסיים את המבצע מהר ככל האפשר", אמר.

 

באשר לזירה הדרומית (עזה), ציין קצין אמ"ן כי הארגונים ממשיכים במאמציהם להוציא לפועל פיגועי איכות בתוך ישראל. לדבריו, הם מנסים לעשות זאת, בין השאר, על ידי החדרת חוליות במנהרות.

 

קצין בכיר באג"מ (אגף מבצעים) אמר לחברי הוועדה כי מחד גיסא, הפעילות נגד חיזבאללה נועדה לפגוע באופן משמעותי בכל מערכותיו ובעוצמה, כאשר גם אישים מארגון חיזבאללה הם יעד לפגיעה. מצד שני הפעילות נועדה גם ליצור לחץ כבד ומיידי על ממשלת לבנון לממש את אחריותה המדינית למניעת פעילות עוינת נגד ישראל. "מדובר במערכה ממושכת ואין אפשרות להתחייב על לוחות זמנים", סיכם הקצין הבכיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דורון גולן
נפילת קטיושות בצפת
צילום: דורון גולן
צילום: איי פי
צה"ל תקף בלבנון
צילום: איי פי
מומלצים