שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חדש בישראל: מערכת ממוחשבת לאבחון הפרעת קשב

  ביה"ח לילדים 'ספרא' בתל השומר רכש מערכת אבחון ראשונה מסוגה בעולם לאיבחון תפקודים מוחיים, המסייעת באבחון מקיף של הפרעות קשב ומאפשרת התאמת טיפול יעיל בבעיה

  כעשרה אחוז מהאוכלוסיה בישראל לוקה בהפרעות קשב, כמחציתם לא מאובחנים כלל וסובלים מהידרדרות בלימודים, נסיגה חברתית והידרדרות לפשע והתמכרויות. מערכת ממוחשבת חדשה מבטיחה להגביר את הדיוק באבחון ההפרעה, ולהתאים את הטיפול לבעיה.

   

  המערכת החדשה הקרויה BRC שהוצבה ביחידה להפרעות קשב של בית החולים 'ספרא' לילדים בתל השומר, מופעלת באמצעות מסך מגע ומספקת אבחון מדוייק ואובייקטיבי של תפקודים קוגניטיביים המסייעים לאבחנה מדוייקת של הפרעת הקשב והתאמת הטיפול בבעיה. את שיטת האבחון החדשה ניתן לבצע גם במרפאת "קשר" בחיפה אשר רכשה את המערכת.

   

  עד כה התבססה האבחנה בהפרעות קשב על ידי בדיקה קלינית, מילוי שאלונים על ידי ההורים, המורים או הגננות, ובדיקת TOVA במהלכה יושב הנבדק מול מחשב ומתבקש להתרכז מול תנועות 'משעממות' על המסך. ייחודה של התוכנה החדשה הוא בכך שבסיום המבחנים מקבל המאבחן פרופיל קוגניטיבי מקיף ומפורט של היכולות האישיות של הנבדק. פרופיל זה מציג את יכולות הנבדק בהשוואה לנורמה (על פי גיל מין ושנות לימוד), וכן מצביע על נקודות החוזק של הנבדק בצד נקודות הקושי שלו.

   

  המערכת החדשה בודקת זמן תגובה, זיכרון מילולי, הסטת קשב, יכולת ויסות, למידה מטעויות ויכולת תכנון וארגון. היא מבוססת על סדרות של מבחנים לאחריהם מועברים נתוני הנבדק לניתוח, והדו"חות המתקבלים בתוך 24-48 שעות מציגים את הפרופיל הקוגניטיבי של הנבדק, על ידי השוואה לנורמות על פי גיל ושנות לימוד, תוך שמירה קפדנית על בקרת איכות ועוצמה סטטיסטית.

   

  "יש חשיבות עצומה לאבחנה המבדלת של ההפרעת קשב ממצבים אחרים" אומרת ד"ר מירי כץ, פסיכיאטרית ילדים ומנהלת היחידה להפרעות קשב, "מצבים כמו חריגות שכלית, הפרעות הסתגלות, הפרעות התנהגות, הפרעות בראייה או בשמיעה עשויים להתבטא תחילה כהפרעת קשב אף שאינם כאלה. המערכת החדשה מעמיקה את המידע של המטפל לגבי הכוחות והקשיים של הנבדק ותומכת בטיפול הנכון בילדים".

   

  הכותב הוא מתמחה ברפואת ילדים בביה"ח 'ספרא' בתל השומר

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפרעת קשב. מונעים אבחון שגוי
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים