שתף קטע נבחר

צה"ל הפציץ את מעוז החיזבאללה בביירות

אחרי יום שבו נורו 120 קטיושות אל הצפון שגרמו למותם של גבר ואישה ולפציעתם של כ-100 אזרחים, מגיב צה"ל במתקפה בעומק לבנון. האזרחים הוזהרו, ומטוסי קרב תקפו מבנה במפקדה הראשית של הארגון בשכונה הנחשבת למעוז החיזבאללה בדרום ביירות. צה"ל: "התקפנו את המרכז ממנו מנוהלת פעילות הטרור". הבוקר: חיל האוויר תקף בסיס של החזית העממית באזור הבקעה, 2 ק"מ מהגבול עם סוריה

תקיפה לילית בביירות: צה"ל תקף הלילה (יום ו') מהאוויר את  מעוז החיזבאללה - דאחייה בדרום ביירות, בירת לבנון, כך מסרו עדי ראייה. גם חיל הים השתתף במתקפה ותקף שתי תחנות דלק באחד הצירים הראשיים במדינה במסגרת הסגר היבשתי. כמו כן ממשיך חיל הים לאכוף את הסגר הימי על נמל טריפולי ונמלים נוספים בלבנון.

 

בשכונה שהותקפו שוכנים משרדים המשמשים את המטה הפוליטי של ארגון חיזבאללה. משטרת ביירות דיווחה כי שלושה בני אדם נהרגו ו-55 נפצעו במתקפה.

 

עדי ראייה וגורמי ביטחון לבנונים מסרו כי מטוסים ישראלים שיגרו לפחות שבעה טילים לעבר השכונה ושריפות פרצו במוקדים שונים. בין השאר, ניזוקו חנויות, בתים ועשרות מכוניות. "אל מנאר" דיווחה כי אחד היעדים היה גשר באזור. כן הותקפו מאגרי דלק של תחנת הכוח "ג'ייה" ומגרש שבו נהגו מנהיגי חיזבאללה לערוך עצרות רבות משתתפים. לפי הלבנונים, צה"ל תקף גם את הכביש הראשי המוביל לנמל התעופה בינלאומי של ביירות ולדרום. צבא לבנון הגיב באש נגד מטוסים. צה"ל אישר כי תקף יעדים בביירות.

 

הבוקר דיווחה משטרת לבנון כי מטוסי חיל האוויר תקפו בסיס של החזית העממית-המפקדה הכללית - ארגונו של אחמד ג'יבריל, בקוסאייה שבאזור הבקעה הלבנונית. דווח כי התקיפה נעשתה 2 ק"מ בלבד מהגבול הסורי.

 

בצה"ל רומזים כי המתקפה בלבנון והחזיבאללה תתבצע בהדרגה ולא בצורה כזו שתשבור את הכלים בתוך שעות, בעיקר מן ההיבטים הבינלאומיים, שכן אם ישראל תבצע בליץ בלבנון עשוי הדבר להביא להגברת הלחץ הבינלאומי ולסיום המבצע ללא השגת כל היעדים. 

 

 איך הכל החל ואיך יימשך? דיווחים ופרשנויות בפרויקט מיוחד

 


מאגר דלק עולה באש (צילום: רויטרס)

 

מצה"ל נמסר על התקיפה בביירות כי "הותקפו מהאוויר יעדים במתחם המפקדה הראשית של ארגון חיזבאללה בביירות. צה"ל תקף את מבנה האבטחה והשומרים במפקדה הראשית של הארגון. כמו כן, תקף צה"ל את הגשרים וצירי הגישה למתחם". על פי צה"ל, "מהמרכז שהותקף יוצאות הפקודות וההנחיות ומנוהלת פעילות הטרור".

 

מוקדם יותר הזהיר צה"ל את תושבי דחייה באמצעות כרוזים שפוזרו ממטוסי חיל האוויר. בכרוזים נקראו האזרחים הלבנונים להתפנות מהאזורים בהם פועלים אנשי חיזבאללה מחשש שיפגעו. "בעקבות פעולות הטרור המתמשכות של חיזבאללה צה"ל פועל בלבנון. למען שלומכם, כדי למנוע באזרחים שאינם מעורבים, עליכם להימנע מלהימצא באזורים שבהם פועלים אנשי חיזבאללה", נאמר בכרוזים. לתושבים נאמר עוד: "דעו, כי המשך פעילות הטרור נגד מדינת ישראל היא חרב פיפיות עבורכם ועבור לבנון". 

 


ההריסות בביירות הבוקר (צילום: רויטרס)

 

לפני כן תקף צה"ל מספר מוקדים בכביש ביירות-דמשק וכן יעד של חיזבאללה בבקעת הלבנון, סמוך לגבול הסורי. בצה"ל נערכים להרחיב את הפעולה נגד לבנון, בעקבות ירי כ-120 קטיושות אל ישראל. גורמי צבא אמרו שבירי הטיל אל חיפה נחצה קו אדום: "נגמרה הסבלנות, נגמרו התירוצים, החיזבאללה הפר את כל כללי המשחק ועומד לחטוף בצורה קשה ביותר".

 

בדיווחים בלבנון הלילה נאמר שמטוסי קרב פגעו לפחות חמש פעמים במקומות שונים בכביש. מוקדם יותר תקפו מטוסי חיל האוויר מאגר דלק מרכזי, המשמש את מטוסי הנוסעים בנמל התעופה הבינלאומי בביירות. בצה"ל אומרים שנמל התעופה בביירות מהווה תחנת מעבר ושינוע של אמצעי לחימה לארגון חיזבאללה. חיל האוויר פגע אתמול בלילה במסלולי המראה ונמל התעופה שותק. מוקדם יותר תקפו ספינות טילים חולייה שירתה קטיושה, ופגעו בה.

 

בצה"ל אומרים כי פועלים על פי תוכנית העבודה, כך שבכל פרק זמן מותקפים יעדים בלבנון והדבר יביא בסופו של דבר לצמצום ביכולות של החיזבאללה.

 

כבר כעת מדווחים בצה"ל על תקיפה של קרוב ל-100 יעדים של הארגון, כולל מחסני תחמושת וכן פגיעה באזורי שיגור. בצה"ל טוענים כי על אף שאנשי החיזבאללה ממשיכים לשגר קטיושות לעבר ישראל, ואף מרחיבים את הטווח עד לחיפה, הדבר לא מעיד שהם יוכלו להמשיך במתכונת הזאת עוד זמן רב, לטענת קצינים בכירים למרות שיגור הקטיושות יש בצמרת החיזבאללה מצוקה וחשש כבד מהתגובה הישראלית. 

 

בצה"ל מעריכים כי סוף השבוע בגבול הצפון עשוי להיות מלווה בירי קטיושות. "התושבים פה מבינים את זה ויודעים שבסופו של דבר הסבלנות תשתלם. לא נכון לשפוט את התוצאות על פי הארועים ביממה האחרונה", אמרו קצינים בפיקוד הצפון. 

  

גורמי צבא מסרו שחלק מבכירי ארגונו של נסראללה ירדו למחתרת, משום שהם מודעים ליכולת ולעוצמה שאנו יכולים להפעיל. הוצאנו מהמגירות את התוכניות והן יצאו בקרוב מאוד לפועל. אנו ערוכים שחיזבאללה ימשיך לתקוף, גם את חיפה, אבל בסופו של יום, הוא יהיה מוכה וחבול". גם בחיל האוויר רומזים על הבאות: "הפעולות הבאות לא ירדו מעוצמתם מהלילה הקודם", אמר ל-ynet ראש להק אוויר, תת-אלוף יוחנן לוקר.  


יום הקרב במספרים

יום של לחימה במספרים
נתון המספר
הרוגים בישראל 2
פצועים בישראל כ-110
קטיושות שנחתו בשטח ישראל 120
פגזים לעבר ישראל 500
הרוגים בלבנון 55
גשרים שנהרסו בלבנון 15
גיחות חיל האוויר בלבנון 600

 

המטרה העיקרית: שכונת דחייה בביירות

 

שכונת דחייה בלב ביירות, מעוז חיזבאללה, היא המטרה העיקרית של צה"ל ביממה הקרובה. אתמול בבוקר רמז קצין בכיר שמעוז חיזבאללה הזה יהיה יעד לפעולה. בצה"ל אומרים  שזה הנכס החשוב ביותר של חיזבאללה. בשכונה זו שוכנות מפקדות ומאוחסנים אמצעי לחימה רבים. "אין לנו שום כוונה להתלהם או לבקש נקמה, אלא פשוט לפגוע במה שהכי יקר וחשוב לחיזבאללה", אמר גורם צבאי.

 

הקש ששבר את גב הגמל היה ירי טיל בקוטר 122 מ"מ לעבר חיפה. קצין בכיר בפיקוד צפון אמר ל-ynet: "זו קטיושה רגילה שעברה שדרוג, יש לארגון עוד קטיושות כאלו שהוא עשוי לשגר". בצה"ל דחו את טענות החיזבאללה שהם לא עומדים מאחורי שיגור הקטיושה ואמרו כי יש בידיהם הוכחות הפוכות לכך. קטיושה דומה שוגרה שעות ספורות לפני כן לעבר כרמיאל.

 


טילים על חיפה (צילום: חגי אהרון)

 

קצינים בכירים בצה"ל אמרו כי הרחבת הירי מצד חיזבאללה, כולל חיפה, לא הפתיעה איש. ממשלת לבנון ביקשה להפסיק את האש, אך הדרג המדיני והדרג הצבאי מדברים כעת בקול צלול אחד. בפיקוד הצפון אומרים: "אנו לא מתכוונים להיענות לבקשה עד שיושגו מטרות המבצע. תושבי הצפון מבינים אותנו ומוכנים לספוג את הפגיעה הזאת בשגרת חייהם, ביטול קייטנות וחופש גדול. צריך פה סבלנות, אנחנו רק 24 שעות במבצע".

 

אירועי אתמול בצפון – יומן אירועים

 

 

בצה"ל מסרו כי בעקבות דברי חיזבאללה ש"חיפה שווה ביירות, הסיר צה"ל כל סייג לפעילות מול ארגון טרור זה ומבקש מהאוכלוסיה לא להימצא בקרבת אנשיו. אנו רואים בלבנון, המאפשרת לחיזבאללה לפעול מבירתה, אחראית לירי לעבר יישובי הצפון".

 

אמש התכנס דיון ביטחוני בלשכת ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בקריה בתל-אביב. בתום הדיון, אמר שר הביטחון, עמיר פרץ, כי "צפינו שארגון חיזבאללה ישבור את הכלים ואנחנו מתכוונים לשבור את הארגון. אין לנו שום כוונה שהאירוע הזה יסתיים כאשר המצב ביחס מול החיזבאללה יהיה דומה למצב שהיה לפני מספר ימים. לא יהיו יותר שום חסמים".


פורסם לראשונה 14/07/2006 01:07

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ההרס הבוקר בביירות
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
מאגר דלק עולה באש
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
גשרים נהרסו
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
התותחים יורים
צילום: רויטרס
מומלצים