שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שיראק: הפעולה בלבנון "חסרת פרופורציה"
  המצב "נפיץ ומסוכן", חמאס וחיזבאללה "חסרי אחריות" ומדינות נוספות בוחשות בקלחת - זו השקפתו של נשיא צרפת, ביום הבסטיליה

  "חסרת פרופורציה לחלוטין" - כך מכנה נשיא צרפת, ז'אק שיראק, את פעולת צה"ל בשטח לבנון. הוא תוהה האם הפעולה לא נועדה למעשה "להרוס את לבנון כולה - על תשתיותיה, כבישיה ואמצעי התקשורת שלה".

   

  בעוד חיל-האוויר הישראלי מפגיז יעדים בעומק ארץ הארזים, שנחשבת לבת ברית היסטורית של פריז, נדרש גם שיראק לסוגייה, בראיונות שהעניק מארמון האליזה לרגל יום הבסטיליה. הוא האשים את שני הצדדים, כשהוא רומז למדינות נוספות שבוחשות בקלחת - סוריה ואיראן.

   

  גם את ירי הרקטות של חמאס וחיזבאללה לעבר שטח ישראל גינה המנהיג הצרפתי, וכינה אותו "לא מקובל וחסר אחריות". את המצב הנוכחי הגדיר "נפיץ ומסוכן, שכדי להיחלץ ממנו דרושים ניסיון ועורמה". במעשים מעורבות, להערכתו, מדינות נוספות, "שללא רשותן, חמאס וחיזבאללה לא היו פועלים לבדם".   

   

  "יש פעולות שללא ספק, צריך לדבר עליהן עם סוריה", הוסיף שיראק, ורמז שגם לטהרן יש כנראה תפקיד במשבר הנוכחי. בהזדמנות זו קרא המנהיג הצרפתי לעמיתו האיראני להיענות להצעת המערב "שלא תהיה זמינה לנצח" ולסיים את המשבר סביב תוכנית הנשק הגרעיני.

   

  מול הביקורת האירופית ההולכת וגוברת, בוושינגטון נמנעים לפי שעה מלגנות את ישראל ולקרוא לה לנצור את האש. הגדיל לעשות

   הסנטור ג'ון מק'קיין, שאמר כי "אילו ארצות-הברית הייתה נתקלת בבעיות של ישראל, היא היתה מגיבה באותה צורה". לדבריו, "ישראל נוהגת באופן הולם; המצב קשה, אבל אסור להאשים בו את ישראל". שיראק, אגב, האשים במרומז גם את ארצות-הברית עצמה, כשהשווה את המצב העכשווי באזור לזה שהיה ערב המלחמה בעיראק. 

   

  בהכנת הידיעה השתתף יצחק בן-חורין
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  ניסיון ועורמה: שיראק
  צילום: איי פי
  צילום: איי אף פי
  בוחש בקלחת? נשיא איראן
  צילום: איי אף פי
  מומלצים