שתף קטע נבחר

"לו היינו יודעים על איום היינו פועלים אחרת"

מתחקיר ראשוני של האירוע בו נפגעה ספינת טילים של חיל הים עולה כי מערכת היירוט האוטומטית, המותקנת בספינה, לא הופעלה מחשש לפגיעה בכלי טיס ישראליים שחגו באזור. גורמים בחיל הים: לו היינו יודעים שיש בידי חיזבאללה טיל כמו זה שפגע בספינה היינו מפעילים את המערכת ומתרחקים מכלי הטיס הישראליים

פעולת אנשי צוות ספינת הטילים אח"י חנית, שנפגעה ביום שישי מטיל שירה החיזבאללה לעברה, מנעה אסון גדול שעשוי היה להסתיים בנפגעים רבים. כך עולה מתחקיר ראשוני שנערך בחיל הים אודות נסיבות האירוע. ממצאי התחקיר מתפרסמים בה בשעה שהספינה נכנסה לנמל אשדוד ועגנה בחוף מבטחים.

 

ראש מספן ים, תת אלוף נועם פייג, אמר אמש במסיבת עיתונאים כי לחיל לא היה ידוע שיש איום מהסוג הזה בגזרה והיערכותו הייתה בהתאם. ספינת הטילים מצוידת במערכת יירוט טילים שמסוגלת לפעול באופן אוטומטי ליירוט כל טיל או כלי טיס שמתקרב אליה. אלא שהספינה פעלה במרחב שהיה מלא בכלי טיס של חיל האוויר ולכן נמנעו בחיל הים מלהפעיל את מערכת היירוט האוטומטית - זאת, אומרים בחיל הים, בעיקר משום שלא היה בידיהם מידע על כך שבידי חיזבאללה מצויים טילים מהסוג שפגע בספינה. גורמים בחיל הים מסבירים כי לו היו יודעים שקיים איום כזה הרי שהיו מפעילים את המערכת ומרחיקים את מטוסי חיל האויר מקרבת הספינה או לחילופין עוברים לפעול רחוק יותר מהחוף ומכלי הטיס הישראליים.   

 

 

ראש אגף המבצעים, האלוף גדי אייזנקוט, גילה אתמול כי כוחות קומנדו ימי (שייטת 13) שהיו באזור בו נפגעה ספינת אח"י חנית עצרו בעת ביצוע המשימה שהוגדרה להם כדי לסייע לכוחות שטיפלו בספינה הפגועה, בעיקר בחיפוש במים. לאחר מכן שבו לבצע את משימותיהם, סיימו אותן בהצלחה ושבו לבסיסם בשלום.

 

מהתחקיר הראשוני עולה כי בשעה  20:45, שעת הפגיעה, נערכו בספינה לקבלת שבת כשלפתע נשמע קול נפץ. אחד המפקדים בספינה הודיע למפקדת השליטה של חיל הים בתל אביב:"נפגענו". בדקות הראשונות לא היה ברור מה פגע בספינה וחיל הים לא פסלו אפשרות כי מדובר במזל"ט נפץ, טיל או כל אמצעי אחר. בזמן הזה עסקו הכוחות בכיבוי השריפה שפרצה באזור המנחת זאת לאחר שכמות של 50 קילו חומר נפץ חדרה אל תוך הספינה.

 

למקום הגיעו כוחות רבים נוספים של חיל הים וחיל האוויר שהחלו לסייע לכוחות על הספינה הבוערת לטפל באירוע החמור, שיצר סכנה גדולה לגורל הספינה והחיילים שעל סיפונה. במקביל נערך נוהל בקרת נזקים שמהותו לבחון אילו מערכות נפגעו באירוע. כבר בשלב הראשון הוחלט לגרור את הספינה מהאזור בו נמצאה באמצעות ספינה אחרת ובמקביל לסגור את הרדיוס בו היא נמצאת על ידי כלים אחרים על מנת שהמחבלים לא ינצלו מצב מצוקה זה לצורך פגיעה נוספת בכלי השיט שעולה באש.

 

קצין בכיר בחיל הים סיפר כי האש כובתה לפרקים ופרצה מחדש כתוצאה מחום כבד של מתכות באזור. רק לאחר ההתגברות על האש וטיפול בנזקים שנגרמו, נערכה ספירה והתברר תחילה כי חסרים שני חיילים - רק לאחר מכן בספירה חוזרת התברר כי חסרים ארבעה חיילים. אחת הסיבות שהביאו לעובדה שרק מקצה דקות ארוכות התברר כי יש במקום נעדרים היא העובדה כי ארבעת החיילים הללו אינם מצוות הספינה הקבוע אלא שניים מהם מחיל האוויר ושניים אחרים הם חיילי מודיעין שביצעו משימה על הסטי"ל.

 

לדברי הקצין הבכיר העובדה כי לא היה מידע שקיים איום מסוג זה בגזרה הביא את חיל הים לפעול בצורה כזאת - הרי אם לא היו באזור כלי טיס ישראליים הרי שהיו מפעילים את מערכת היירוט האוטומטית בכל מקרה. אולם בהתחשב בנסיבות -  האזור היה מלא במטוסים ומסוקים ישראלים ולא היה כל מידע על האפשרות של שיגור טיל כזה לעבר הספינה - בחרו בחיל שלא להפעיל את המערכת האוטומטית וכך נחשפה הספינה לפגיעה שגבתה מחיר כבד.


פורסם לראשונה 15/07/2006 22:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
הסטי"ל בדרכה לחוף. "לא היה מידע"
צילום: אמיר כהן
צילום: אלי אלגרט
מסיבת העיתונאים של חיל הים
צילום: אלי אלגרט
מומלצים