שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ישראל ללבנון: לא להפסקת האש
  "רק אם יובטחו שני היעדים שהציבה ישראל לעצמה - הרחקת החיזבאללה ופירוקו מנשק, והחזרת החטופים - יהיה טעם לדון בהצעה הלבנונית", אומר גורם מדיני בכיר בירושלים. הבוקר: הממשלה תתכנס לראשונה מאז החליטה על מבצע צה"ל בלבנון

  ראש הממשלה הלבנוני הציע אמנם לפרוס את צבאו בגבולה הדרומי של לבנון בתמורה להפסקת אש, אך ראש ממשלת ישראל, אהוד אולמרט, אינו מתכוון להיענות להצעתו. סניורה הציע לפרוס את הכוחות לאורך הגבול הבינלאומי עם ישראל, על פי החלטת האו"ם 1559, אך בישראל דוחים את ההצעה בטענה כי עד ששני החיילים החטופים לא ישוחררו, תמשיך ישראל בפעולתה נגד החוטפים בלבנון.

   

  הבוקר (יום א') תעסוק הממשלה בהתפתחויות במבצע "שכר הולם" בלבנון, או בשמו החדש, מבצע "שינוי כיוון". על הפרק תעלה, בין היתר, הצעתו של סניורה. אם לא תשתנה תמונת המצב, הרי שראש הממשלה צפוי להסביר לשריו, כי בשלב זה מוקדם עדיין להכריז על הפסקת אש. מעבר להתחייבות להיפרס על הגבול בדרום, הוא יבקש מהלבנונים גם התחייבות לפרק את חיזבאללה מנשקו, כפי שהוחלט ב-1559. מעבר לאלה מתכוון אולמרט לתבוע מלבנון, או כל גורם אחר, להחזיר את החיילים החטופים לישראל.

   

  "רק אם יובטחו שני היעדים שהציבה ישראל לעצמה, הרחקת החיזבאללה ופירוקו מנשק כולל רקטי והחזרת החטופים, יהיה טעם לדון בהצעה הלבנונית", אמר גורם מדיני בכיר בירושלים. "בינתיים, כל עוד מדובר בהצהרות ראשוניות, ישראל תמשיך במבצע הצבאי נגד יעדי החזיבאללה ויעדים בתוך לבנון, כדי להבהיר שכוונתנו רצינית. אסור לשכוח שההסלמה האחרונה היא פועל יוצא של תקיפה מתוך שטחה של מדינה ריבונית, פרובוקציה לשמה שממשלת לבנון אחראית לה", הבהיר.

   

  מצב מיוחד: בין אולמרט לפרץ

   

  דיון נוסף צפוי בישיבת הממשלה הבוקר בכוונתו של שר הביטחון עמיר פרץ, להאריך את תוקף הוראתו על הכרזת "מצב מיוחד בצפון". גורם בסביבת ראש הממשלה הגיב בהרמת גבה לסוגייה זאת, שמשמעה יכולת של שר הביטחון, הרמטכ"ל או אלוף פיקוד העורף להורות על סגירת אזורים לתנועת אזרחים, קיום לימודים או מסגרות לימודיות, הפעלת מפעלים חיוניים, הפעלת אזורי מסחר וכיוצא באלה. מדבריו ניתן היה ללמוד שראש הממשלה לא יודע מראש על כוונתו של פרץ להחיל את "המצב המיוחד", החל ממוצאי שבת.

   

  הרמטכ"ל, ראש המוסד, ראש השב"כ וראש אגף מבצעים במטכ"ל צפויים לערוך סקירות בישיבת הממשלה אודות התפתחויות שלושת הימים האחרונים מאז הוחל במבצע בגבול הצפון. ראש אגף המבצעים, האלוף גדי אייזנקוט, יספר בין היתר את שסיפר כבר אמש - החיזבאללה שיגר עד כה לעבר העורף הישראלי כ-700 רקטות. ראשי המודיעין ידווחו לשרים אודות כלי הנשק המצויים בידי החיזבאללה ועשויים להיות
  "ההפתעה הבאה" לעורף הישראלי. כמו כן ידווח הרמטכ"ל על המאמצים לאיתורם של שלושת נעדרי הסטי"ל אח"י חנית" מול חופי ביירות.

   

  שרי החוץ והביטחון צפויים לסקור בפני עמיתיהם את המהלכים שנערכו עד כה. שרת החוץ ציפי לבני תדווח על מניעת הגינוי לפעולת ישראל במועצת הביטחון והכוונה של מזכ"ל האו"ם קופי אנאן, לשלוח משלחת של תיווך לאיזור. כמו כן תדווח על כך, שלמרות הביקורת הגוברת בעולם, בעיקר על הפגיעה בתשתיות אזרחיות בלבנון, זוכה ישראל עדיין לגיבוי בצעדיה, המוכרים כזכות ההגנה העצמית נגד החיזבאללה, המוכר כארגון טרור. השרה לבני צפויה לדווח לשרים על ההנחיות לנציגיות ישראל בעולם לקיים במדינותיהם מתקפת תקשורת, כדי להרחיב את התמיכה במבצע הצבאי בלבנון.

   

  התפתחויות נוספות:

   

  • חיל האוויר תקף הלילה את המפקדה הראשית של ארגון החיזבאללה בפרבר דרומי של הבירה ביירות. בנוסף, הותקפה גם תחנת השידור של החיזבאללה, "אל מנאר". 

   

  • סמוך לשעה 23:10 פגעו מטחי קטיושות בקריית שמונה ובאזור הר מירון. הקטיושות נחתו בשטחים פתוחים ולפי הדיווחים איש לא נפגע. כשעה לאחר מכן שוגרו רקטות נוספות לעבר מירון. במהלך היום הצטרפה גם טבריה לערים מוכות הקטיושות.

   

  • חיל האוויר המשיך במערכה נגד מעוזי החיזבאללה בלבנון. הותקפו מערך המכ"מים שעל חופי ביירות, מבנה המועצה העליונה של חיזבאללה ומטה הארגון בבירה הלבנונית. נמלי הים של טריפולי וביירות.

   

  • תחקיר ראשוני של האירוע בו נפגעה ספינת טילים של חיל הים מול חופי ביירות העלה כי מערכת היירוט האוטומטית, המותקנת בספינה, לא הופעלה מחשש לפגיעה בכלי טיס ישראליים שחגו באזור. גורמים בחיל הים: לו היינו יודעים שיש בידי חיזבאללה טיל כמו זה שפגע בספינה, היינו מפעילים את המערכת ומתרחקים מכלי הטיס הישראליים.

   

  • ראש הממשלה אהוד אולמרט, ושר הביטחון עמיר פרץ, ביקרו הלילה במפקדת פיקוד צפון בצפת. השניים קיבלו סקירה על פעילות צה"ל ועל הפגיעות בעורף ישראל. בנוסף, שוחחו עם המפקדים על יעדי צה"ל במסגרת המבצע בצפון.

  פורסם לראשונה 16/07/2006 00:06

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  קודם החטופים. אולמרט
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: לע"מ
  תתכנס לראשונה. ממשלת ישראל
  צילום: לע"מ
  צילום: רויטרס
  קיבל תשובה שלילית. סניורה
  צילום: רויטרס
  מומלצים