שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פיקוד העורף לתושבי ת"א: "תהיו ערניים"
  בעקבות מותם של שמונה אזרחים מפגיעת הרקטות הבוקר בחיפה, מחמירים בפיקוד העורף את ההנחיות וקוראים גם לתושבי תל אביב להיות מוכנים למקרה של נפילה. אלוף פיקוד העורף מרגיע: "יהיה לכם זמן התרעה של דקה"

  פיקוד העורף נערך מחדש לאחר מטח הקטיושות בחיפה: "יכול להיות שטעינו בהערכת המצב ובהוראות שניתנו לתושבים", כך אמר היום (א') ל-ynet אלוף משנה יחיאל קופרשטיין, ראש מחלקת מיגון בפיקוד העורף. לדבריו, השיקולים לקביעת היערכות האזרחים ומתן ההוראות במצב חירום, צריכים להיות תוך איזון בין המצב הביטחוני לבין הרצון שלא לפגוע בשגרת החיים. בנוסף, תושבי תל אביב וצפונה צריכים להגביר את הערנות ולהיות מוכנים למקרה של נפילה.

   

  בהתיחסו לכך אמר ל-ynet אלוף פיקוד העורף, יצחק (ג'רי) גרשון, עם צאתו מישיבת הממשלה: "אני יכול להרגיע את התושבים מקו תל אביב וצפונה שיהיה להם זמן התרעה של דקה באמצעות צפירה אם וכאשר חיזבאללה יחליטו לפגוע במטרות מדרום לקו חיפה".

   

  פיקוד העורף הודיע  כי לאור התקפות הרקטות המתמשכות על ישראל, תושבים המתגוררים מתל אביב וצפונה נקראים להגביר את עירנותם. בעת שיגור רקטות לעבר יישובים אלה תישמע צפירה. בהישמע צפירה על השוהים במבנה להיכנס מיד לממ"ד או לחדר פנימי, המרוחק מפתחים, חלונות וקירות חיצוניים. על השוהים מחוץ למבנה להיכנס לחדר מדרגות או להיצמד לקיר/מחסה קרוב ולשכב על הרצפה.

    

  מטח הרקטות הקטלני על חיפה התרחש דקות ספורות לאחר שהרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, קיים דיון הערכת מצב בקריה בתל אביב, בה הנחה להמשיך ולבצע כל מאמץ נגד ארגון החיזבאללה בכל רחבי לבנון.

   

  מייד לאחר הנפילות בחיפה החמירו בפיקוד העורף את ההנחיות וקבעו כי כל תושבי טירת הכרמל, חיפה, קריות, עכו, כל היישובים מצפון לעכו וצומת עמיעד וכרמיאל, מתבקשים להיכנס לחדרים מוגנים או לחדרים פנימיים בדירות מגורים. תושבי קו העימות נדרשים להישאר במקלטים, ואילו לגבי תושבי תל אביב וצפונה נמסר כי עליהם להגביר את הערנות ולהיות מוכנים למקרה של נפילה.

   

  אתמול הנחה פיקוד העורף את תושבי אזור חיפה להישאר בקרבת מבנים, לא לקיים התקהלויות ולצאת לעבודה רק אם מקום העבודה הוא תחת מבנה סגור. פיקוד העורף החליטו שלא לעצור את תנועת התחבורה הציבורית, דבר שגרם למעשה הבוקר למספר הרב של הנפגעים.

   

  רק לפני מספר שבועות ערך פיקוד העורף, בשיתוף גורמי ביטחון, תרגיל באזור חיפה שדימה מספר רב של נפגעים לאחר פגיעת טילים. אל"מ קופרשטיין אמר: "אני לא יכול לנתח כרגע את ההוראות, כשהדם עדיין חם על הרצפה. צריך לזכור שאנחנו נמצאים כל הזמן במערכת של נתונים ולא רוצים לפגוע בשגרת החיים, כדי שאנשים יוכלו לשרוד את המלחמה הזאת לאורך זמן. זה לא ייגמר מחר".

   

  לדבריו, להשאיר תושבים באזור חיפה 60 שעות במקלטים זה בלתי אפשרי, אך הוא ציין כי ייתכן שההחלטה שלא לעשות זאת הייתה לא נכונה. "אין לי טענות לתושבים, גם הם אחרי הרבה שעות בחדרים הממוגנים ביקשו לצאת ולהתאוורר. כעת ההנחיות הוחמרו בכל הארץ. אנחנו נדע לשחרר את האנשים מחדרי הביטחון על פי הערכת מצב של האיום, מצב האוכלוסיה, הצורך במזון ומצרכים חיוניים וטיפול בילדים".

   

  הוא ציין עוד כי למעשה המצב כעת בחיפה דומה למצב בקריית שמונה, מלבד העובדה שבקריית שמונה ישנם מקלטים המאפשרים שהייה ארוכה יותר.

   

  על ההחלטה לתת הוראה לתושבי תל אביב וצפונה להגביר ערנות, אמר הקצין: "אנו מתייחסים לשני משתנים – יכולות וכוונות של החיזבאללה". לדבריו, "לגבי יכולות, אנו מבינים שיש כאלה ולגבי הכוונות - אנו לא יודעים. אבל אנחנו רוצים להציל חיים וכל הוראה שאנחנו נותנים, זאת מטרתה". לדברי אלוף משנה קופרשטיין, במקרה של נפילה יש להיכנס לחדר ביטחון, חדר פנימי, ומי שנמצא מחוץ לבית לתפוס מחסה בחדר מדרגות או לשכב בצמוד לקיר.

   

  אל"מ קופרשטיין ציין כי רוב המיכלים בעלי החומרים המסוכנים באזור חיפה ממוגנים ובאחרים ישנן כמויות קטנות. פיקוד העורף הורה להוציא מהמקום מיכלים קטנים וניידים ומנע מאוניות הנושאות חומרים כאלה להיכנס לנמל. כמו כן, לדבריו במקומות בהם ישנם עדיין חומרים מסוכנים, ישנן מערכות בלימה שאמורות לתת מענה לפגיעה בהם. הנחייה נוספת היא למנוע כל נסיעה של רכבים עם מיכלים עם חומרים מסוכנים בכבישים באזורים בהם נופלות הקטיושות.


  פורסם לראשונה 16/07/2006 11:07

   

  השתתף בהכנת הידיעה: רוני סופר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נפילת הקטיושה בחיפה הבוקר
  צילום: אחיה ראב"ד
  מומלצים