שתף קטע נבחר

חיל תותחנים שולף נשק חדש: ה"מנתץ"

אש מאסיבית נפתחה ממטול הרקטות הרב-קני המתקדם בעולם לעבר אתרי שיגור הקטיושות בדרום-לבנון. במבצע הנוכחי עושה צה"ל לראשונה שימוש בנשק המתקדם שלא בזמן תרגיל

"הרקטות שלנו יותר מסוכנות", כך הגיבו במערכת הביטחון לאיומיו של חסן נסראללה. הבוקר (ב') החל צה"ל בהפגזה מאסיבית לאורך גבול הצפון ובין היתר השתמש גם בשפן החדש שנשלף במבצע הנוכחי מהארסנל: משגרי ה"מנתץ", הוא ה-MLRS, אשר לראשונה עושה בו צה"ל שימוש מבצעי.

 

מדובר במטול רקטות רב-קני, המתקדם ביותר שקיים כיום בעולם, והוא משחרר עוצמת אש ארטילרית אדירה שמתפזרת במרחב. הנשק החדיש הזה נכנס בשנים האחרונות לשימוש בחיל-התותחנים הישראלי, וכעת נעשה בו לראשונה שימוש בשדה הקרב, נגד אתרי שיגור הרקטות בדרום-לבנון. 

 

וגם המערכה האווירית נמשכת ומתרחבת: עשרות יעדים הופגזו הלילה ברחבי לבנון, ודווח על 15 הרוגים. ברשות שדות התעופה הלבנונית דיווחו כי חיל-האוויר תקף מיכליות דלק בנמל התעופה הבינלאומי בביירות. הנמל סגור, ולא מתקיימת בו כל פעילות, מאז הופצץ לראשונה ביום חמישי האחרון.     


"שפן" חדש בדרך ללבנון: ה-MLRS

 

כלי-התקשורת בלבנון דיווחו על שלוש תקיפות בעיר בעלבק שבצפון בקעת הלבנון. במקביל נמסר על תקיפת שני מוצבים של יוניפי"ל בדרום לבנון. לפי הדיווח, שלא אושר על ידי מקורות נוספים, בתקיפה נפצע חייל הודי. מצה"ל נמסר כי הירי בוצע לעבר עמדה של חיזבאללה הצמודה לעמדה של יוניפי"ל וכי צה"ל ביקש מהעמדה להתפנות, ובמקביל הזהיר את האוכלוסיה באזור.

 

עוד במהלך הלילה, תקף צה"ל מערכות מכ"ם של צבא לבנון בבסיסי חיל הים הלבנוני בטריפולי שבצפון לבנון ובעיירה עבדה. מקור ביטחוני לבנוני דיווח כי תשעה חיילים של צבא לבנון נהרגו בתקיפה ועוד רבים נוספים נפצעו. מצה"ל נמסר כי התקיפה נערכה לאור השימוש שעושה חיזבאללה במערכות המכ"ם האלו כדי לפגוע בחיילי צה"ל, כדוגמת תקיפת ספינת חיל הים ביום שישי.

  

וכבר אמש דיווח גורם בצבא לבנון כי שלושה חיילים נפצעו בתקיפת חיל-האוויר באזור העיר צידון. על פי הדיווח, מטוסי חיל-האוויר תקפו שלושה יעדים: מאגר מים סמוך לבסיס של צבא לבנון, גשר באזור העיר צידון ותחנת דלק דרומית לנמל צידון. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביב דיבון, דובר צה"ל
יורים ללבנון
צילום: אביב דיבון, דובר צה"ל
מומלצים