שתף קטע נבחר

אולמרט: ניאבק על הזכות לחיים נורמליים

ראש הממשלה נשא נאום ראשון לאומה מאז החלה הלחימה בצפון. " אנו עומדים ברגע של אמת לאומי", אמר. "יש רגעים בחייה של אומה שבהם היא חייבת להביט אל המציאות נכוחה ולומר עד כאן. ואני אומר לכולם - עד כאן. ישראל לא תהיה בת ערובה". חתם בפנייה למשפחות החטופים: "אינני מפסיק לחשוב עליכן"

אחרי שישה ימי לחימה, אש הפגזות, קטיושות הפצצות ולוחמה פסיכולוגית, דיבר הערב (יום ב') ראש הממשלה אהוד אולמרט אל העם - מעל בימת הכנסת. ראש הממשלה פתח את דבריו בתנחומים למשפחות ההרוגים, החמיא לכושר העמידה של אזרחי ישראל, והדגיש: "אנו נאבקים על הזכות לחיים נורמליים".

 

  

"בשבועות האחרונים קראו אויבינו תגר על ריבונותה של מדינת ישראל ועל שלום תושביה", פתח ראש הממשלה. "תחילה בגיזרה הדרומית, ואחר כך בגבול הצפון ועמוק יותר לאורך המדינה. ישראל לא ביקשה עימותים אלה. ההיפך - עשינו הרבה כדי למנוע אותם. חזרנו לגבולות מדינת ישראל המוכרים על ידי כל הקהילה הבינלאומית. היו כאלה שפירשו את רצוננו לשלום, לנו ולשכנותינו, כאות לרפיון. אויבינו טעו לחשוב כי נכונותנו להבליג היא סימן לחולשה. הם טעו".

 

 

 

 

בהמשך אמר ראש הממשלה כי "אנחנו מייחלים לכך שביום מן הימים תיכון בינינו ברית עולם, לתועלתם ההדדית של עמינו משני עברי גבולינו המשותף. המערכה שאנו מנהלים בימים אלו היא נגד ארגוני טרור הפועלים מלבנון ועזה. ארגונים אלה אינם אלא קבלני משנה הפועלים בהרשאה והשראה, בעידוד ובמימון של משטרים תומכי טרור ומתנגדי שלום, בציר הרשע הנמשך מטהרן ועד דמשק.

 

"נחפש כל מתחם, נפגע בכל טרוריסט המחפש לפגוע באזרחי ישראל, נהרוס כל תשתית טרור בכל מקום. נמשיך בכך עד שהחיזבאללה והחמאס יבצעו את אותם דברים בסיסיים והגונים הנדרשים מהם בידיי כל בן תרבות. ישראל לא תסכים לחיות בצל איום הטילים או הרקטות נגד תושביה", המשיך אולמרט.

 

נאבקים על הזכות לחיים נורמלים

 

על פי אולמרט, "אנו עומדים ברגע אמת לאומי". הוא הוסיף כי "ישראל לא תסכים לחיות בצל איום הטילים או הרקטות נגד תושביה. יש רגעים בחייה של אומה שבהם היא חייבת להביט אל המציאות נכוחה ולומר עד כאן. ואני אומר לכולם - עד כאן. ישראל לא תהיה בת ערובה. לא של כנופיות טרור, לא של רשות טרור, וגם לא של אף מדינה ריבונית.

  


"נאבק על זכותנו לחיים נורמלים" (צילום: גיל יוחנן)

 

"אנו מבקשים שלום, רודפים שלום ומייחלים לו ,אך באותה המידה אין דבר שאנו דוחים ביתר שאת מאשר ניסיון לפגוע בנו ולגרום לנו לוותר על זכותנו לחיות פה, בארצנו שלנו, בביטחון ובשלום. בשם העם בישראל, בשם כל תושבי המדינה, באתי לכאן היום כדי להודיע קבל עם ועולם איננו מחפשים מלחמה או עימות חזיתי, אך בעת הצורך לא נירתע מהם. רק עם שיודע להגן על חירותו - באמת זכאי לה. אנו זכאים לחירותנו ובעת הצורך נדע להגן עליה".

 

על פי ראש הממשלה, אנו "נאבקים על הזכות לחיים נורמלים". לדבריו, "מאבק כזה אינו קל. הוא רווי מכאובים, הרוגים ופצועים. אבל אין לנו כוונה לוותר על זכותנו זו. אנו מצויים בשעת מבחן לכולנו. מדינת ישראל עמדה במבחנים מורכבים יותר - ויכלה להם. ידענו תמיד לגייס את קור הרוח, התבונה והסבלנות כדי להתגבר עליהם".

 

החטופים יוחזרו לפי דפוסים של יעודדו עוד חטיפות

 

את נאומו חתם ראש הממשלה בפנייה למשפחות שליט, רגב וגולדווסר - משפחות החטופים. "אינני מפסיק לחשוב עליכן", אמר. אולמרט סיפר כי בעודו נפגש ביום רביעי האחרון עם משפחת שליט, קיבל את הדיווחים על חטיפת אלדד רגב ואהוד גולדווסר. הוא הוסיף כי תמונות שלושת החטופים מוצבות על שולחנו. "פעמים רבות אני מאמץ אותן אל לוח לפי. לרגע איני שוכח אותם. הם היו שם מטעמנו, עבורנו ולמעננו. נעשה הכל כדי להחזיר אותם. נעשה הכל שהחזרתם הביתה לא תהיה על פי דפוסים שיביאו לעוד חטיפות".

 

ראש הממשלה, בניגוד לראשי ממשלה רבים בעבר, בחר דווקא בכנסת כדי לשאת נאום לאומה. לפני כשבועיים פנתה ח"כ זהבה גלאון, עוד לפני המבצע בצפון, בדרישה לראש הממשלה כי יופיע במליאה ויפרט ככל הניתן על אודות פעולת צה"ל בעזה שכן מדובר במצב מלחמה. אנשיו של ראש הממשלה הודיעו לח"כ גלאון כי לא מדובר במצב מלחמה ולכן הוא נמנע מלהגיע לכנסת. עתה, כאשר העורף הישראלי סופג פגיעות קשות, החליט אולמרט כי המקום הראוי ביותר להעביר מסר מאחד לאזרחי ישראל יהיה מעל בימת הכנסת.

  


חיפה תחת אש (צילום: ירון ברנר)

 

אחרי אולמרט, עלה לנאום יושב ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו, ונתן גיבוי. "כרגע יש לנו זמן, אבל יכול להיות אדוני רה"מ שינסו לצמצם את הזמן הזה או לכלות אותו באמצעות לחצים שיופעלו על ישראל . אני רוצה לומר כאן שאני וחברי ניתן לך את כל הגיבוי להדוף את הלחצים, להרוויח את הזמן הדרוש להשלמת המלאכה . אני דיברתי עם רבים מראשי הערים המצויים כאן ועם אזרחים רבים, והם אמרו אנחנו נספוג, אנחנו יכולים להמתין, אנחנו נשב במקלטים אבל למען השם שישלימו את המלאכה, שלא יעשו חצי עבודה".

 

מוקדם יותר היום דנה הכנסת בשלוש הצעות אי אמון שהגישו הסיעות הערביות כנגד מדיניות הממשלה בעזה ובגבול הצפון. המליאה נותרה כמעט ריקה ומרבית הח"כים בחרו שלא להופיע לדיון. חלקם אף הסבירו כי החרימו את הדיון, שכן "לא ייתכן שחברי הסיעות הערביות לא יביעו סולידריות עם תושבי הצפון,

ביניהם ערבים-ישראלים רבים הנמצאים בטווח טילי החיזבאללה". הצעות האי-אמון נדחו, אך סיעת מרצ נמנעה בהצבעה. בעקבות הדברים אמר יושב ראש הקואליציה, ח"כ אביגדור יצחקי (קדימה), כי "מרצ היא המפלגה הציונית היחידה שאינה תומכת בממשלה שעה זו". לדבריו, "זהו מהלך חמור המבטא את פשיטת הרגל הרעיונית והערכית אליה הידרדרה מרצ, המהווה מסר מדאיג לכוחות הביטחון ואזרחי ישראל. מרצ לא החליטה עדיין באיזה צד של המלחמה היא נמצאת". 

  

להוציא התקרית בהצבעות האי-אמון, זוכה בימים אלה ראש הממשלה אהוד אולמרט לגיבוי פוליטי מלא ממרבית הסיעות בכנסת. מוקדם יותר נפגש עם יו"ר האופוזיציה, ביבי נתניהו, לפגישת עדכון ביטחונית שבסיומה אמר נתניהו כי הוא מגבה את מדיניות הממשלה ויספק רשת ביטחון כל עוד נמשך המבצע הצבאי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נואם. אולמרט
צילום: גיל יוחנן
צילום: אוריאל הרשקו
סיעתו נמנעה. ביילין
צילום: אוריאל הרשקו
מומלצים