שתף קטע נבחר

מזכ"ל האו"ם: לשגר כוח "חזק וחמוש" ללבנון

קופי אנאן הבהיר כי הכוח הרב-לאומי החדש לא אמור לפרק את חיזבאללה מנשקו, אלא לתת לממשלת לבנון זמן לעשות זאת ו"להשליט את מרותה על כל המדינה"

מזכ"ל האו"ם ממשיך לקדם את יוזמתו להצבת כוח רב-לאומי בלבנון. על אף התנגדותן של ישראל וארצות הברית להצבת כוח רב-לאומי בדרום לבנון, שב קופי אנאן וקרא היום (ג') לקהילה הבינלאומית להקים כוח בינלאומי "גדול יותר, איתן יותר וחמוש" - שיוכל לייצב את דרום לבנון ויאפשר לממשלת לבנון לפרק בינתיים את ארגון חיזבאללה מנשקו.

 

בשיחה עם כתבים בבריסל, ציין המזכ"ל כי הוא מצפה ממדינות אירופה לתרום חיילים לכוח המוצע, כדי שניתן יהיה לסיים את העימות האלים הנוכחי בין ישראל לחיזבאללה ולמנוע התלקחות גדולה יותר. "הקהילה הבינלאומית חייבת לפעול בדחיפות כדי להביא לשינוי", אמר.

 

אנאן הוסיף כי הכוח הרב-לאומי המוצע יהיה יעיל יותר מאשר כוח האו"ם המוצב כרגע בלבנון, שלא היה מסוגל לשמור על השלום סביב הגבול בין ישראל ולבנון. "כמו שאני רואה זאת, הכוח הזה יהיה גדול הרבה יותר מ-2,000 המשקיפים המוצבים שם כיום", אמר מזכ"ל האו"ם. "הייתי מצפה שלכוח הזה יהיו יכולות אחרות, ותוכנית פעולה אחרת".

 

בתשובה לשאלות, הבהיר אנאן כי משימתו של הכוח הרב-לאומי לא תהיה פירוק ארגון חיזבאללה מנשקו. זו תהיה משימתו של צבא לבנון, כפי שנקבע בהחלטת מועצת הביטחון 1559. ואולם, הכוח הרב-לאומי "יקנה לממשלת לבנון זמן להתכונן להשליט את מרותה על כל המדינה, בכלל זה גם אזור דרום לבנון, וכן יאפשר לה לתכנן את אופן פירוקן של המיליציות".

 

אנאן צפוי לשוב לניו יורק ולהציג חבילה של הצעות בפני מועצת הביטחון. זאת, לאחר שמשלחת האו"ם העושה בישראל ובלבנון תסיים את סבב פגישותיה, ותשוב אליו עם ממצאיה. 

 

קנדה השמיעה היום הסתייגות ממימוש מיידי של רעיון הכוח הרב-לאומי. לאחר פגישה שקיים ראש ממשלת קנדה סטיבן הארפר עם ראש ממשלת צרפת דומיניק דה-וילפן, אמר הארפר כי הוא אינו שולל את הרעיון, ואף תמך בו בפגישת שמונה המדינות המתועשות, אך כרגע טרם בשלו התנאים לשלוח כוח שכזה ללבנון.

 

בתוך כך, אמרה היום נציגות סוכנות יוניצ"ף של האו"ם בביירות כי המצב בלבנון הוא "קטסטרופאלי" ומסרה כי כחצי מיליון מאזרחי המדינה נטשו את בתיהם ומוגדרים כפליטים. מוקדם יותר אמרה שרת הרווחה הלבנונית, עאילה מועוואד, כי "המצב בלבנון זוועתי". לדבריה, ישראל ניתקה את לבנון משאר העולם והרסה את הנמל הימי, נמל התעופה ואת הכבישים הראשיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
כוח בעל יכולות אחרות. אנאן
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
משלחת האו"ם, היום בישראל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים