שתף קטע נבחר

טייסים נטשו אף-16 בהמראה, המטוס ניזוק

במהלך המראה מבסיס חיל האוויר בדרום נטשו שני טייסי אף-16 את מטוסם בשל תקלה טכנית. ועדת חקירה של החיל תבדוק את נסיבות האירוע

הפעילות האינטנסיבית של חיל האוויר בלבנון ובעזה, הסתיימה אמש (יום ד') כמעט באסון: במהלך המראה של מטוס קרב מסוג אף 16 מדגם "סופה", המטוס החדיש ביותר של חיל האוויר, נטשו אותו שני הטייסים בבסיס חיל האוויר בדרום. זאת בעקבות תקלה טכנית שעדיין נבדקת. השניים לא נפגעו, והמטוס נעצר על המסלול באמצעות רשת מיוחדת.

 

מבדיקה ראשונית עולה כי האירוע נגרם ככל הנראה כתוצאה מתקר באחד הגלגלים. למטוס נגרם ככל הנראה נזק. מפקד חיל האוויר, האלוף אליעזר שקדי, הורה להקים ועדת חקירה שתבחן את נסיבות האירוע.

 

המטוס, שהיה בדרך לתקיפה בלבנון נשא עליו טילים וחומר נפץ. הטייסים שהתקשו לבלום את המטוס, נטשו אותו בהתאם להוראות. הודות לפעולת הטייסים, לא הסתיים האירוע בנפגעים בנפש. למטוס עצמו נגרם ככל הנראה נזק רב.

 

גורמים בחיל האוויר הסבירו כי הפעילות סביב השעון, מצריכה טיפול והכנה מהירה של כל מטוס או כלי טיס אחר שנוחת, על מנת להכין אותו לגיחה הבאה. "ברור שאנשי חיל האוויר יודעים לעשות את העבודה הטובה ביותר. הם מודעים לחשיבות שבטיפול במטוס ועד כמה גדולה המשמעות של כל תקלה ברמת הבורג. אולי אירעה כאן תקלת אנוש, אולי משהו טכני, נצטרך לבדוק את זה". עם זאת, גורמים בכירים בחיל אמרו אתמול שחיל האוויר פועל רק בשיעור של 20 אחוזים מיכולתו ולכן על אף העומס הרב, הוא מבצע את פעילותו בצורה טובה.

 

חיל האוויר רכש 102 מטוסי "סופה". המטוסים הראשונים הגיעו לישראל בפברואר 2004, האחרונים צפויים להצטרף לחיל בשנת 2008. עלות כל מטוס בעסקה: 45 מיליון דולר.

 

מטוס הקרב, שמיוצר בארה"ב, מוגדר כרב-משימתי. כשהוא ריק שוקל המטוס כעשרה טון, ומשקלו המירבי כשהוא עם טילים, דלק מלא וכדורים בתותח: 12.8 טון. המטוס נכנס לשירות בשנת 2004, והוא בעל יכולת נשיאת טילי אוויר-אוויר מונחי חום תוצרת רפא"ל, טילי אוויר-אוויר מונחי מכ"מ תוצרת ארה"ב מסוג אמראם, ותחמושת נוספת.

 

ביום שלישי, בתום שבוע למבצע "שינוי כיוון", נמסרו נתונים על פעילות צה"ל בלבנון, ולפיהם תקף חיל האוויר 1,000 יעדים, בהם משגרי קטיושות, בניינים ששימשו את חיזבאללה ומשאיות שהביאו תחמושת מסוריה. 20 אלף פגזים הוקצו למבצע, ועד כה נורו 6,000 מ-36 קנים. חיל האוויר תקף כמו כן 250 כבישים וגשרים, ו-200 מבנים ששימשו את פעילי חיזבאללה, בהם 60 בניינים ברובע דחייה בדרום ביירות. שיא כלי טיס באוויר שנרשם בנקודת זמן אחת עומד על 100. כמו כן נמסר, על 400 שעות טיסה של מטוסים ללא טייס בכל יום. שלושה גדודי מילואים גוייסו במתכונת חירום (ועוד מאות חיילים בתפקידים מיוחדים). עלות המבצע עד כה: 50-100 מיליון שקל ליום.


פורסם לראשונה 19/07/2006 22:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מטוס קרב ממריא
צילום: איי פי
מומלצים