שתף קטע נבחר

פרס נגד הקהילה הבינ"ל: הצהרות אינן פתרון

רגע לפני שנפגש עם שר החוץ הגרמני תקף המשנה לראש הממשלה את הקהילה הבינלאומית והבהיר: "הם צריכים למצוא פתרונות מעשיים כדי לבצע את החלטותיהם הם". לדבריו, הפסקת אש תסתייע רק תוך טיפול באיראן. חיזבאללה, אמר פרס, היא זרוע צבאית המשרתת אינטרסים איראנים. פרס גם הביא בשורה לתושבים: "לדעתי צריך להכריז מצב חרום ולתת פיצוי"

"יש שתי יוזמות סוריות - אחת של יוזמות, ואחת של מעשים. אנחנו לא מתייחסים ליוזמה ההצהרתית, אנו מתייחסים ליוזמה המעשית. באופן מעשי הם שולחים טילים לחיזבאללה. חלק מהטילים שנורו לישראל באו מסוריה. סוריה נותנת מחסה לחאלד משעל שהוא אחד האנשים הקיצוניים ביותר שישנם וזה נותן הוראות לחמאס. על כן, מה זה חשוב מה שהם אומרים? חשוב מה שהסורים עושים". את הדברים אמר היום (א') המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, לאחר ישיבת הממשלה ולפני שנפגש עם שר החוץ הגרמני פרנק וולטר-שטיינמאיר במלון המלך דוד בירושלים.

 

 

פרס הוסיף: "הבעיה אינה כוח רב לאומי כזה או אחר בדרום לבנון. הבעיה היא ירי של טילים ורקטות לעבר ישראל. זאת הבעיה המרכזית גם בדרום וגם בצפון. השאלה היא אם כוח רב לאומי יכול לקבל על עצמו לבדוק את מצאי הטילים והרקטות. האם הוא יכול לפגוע בהם, או למנוע את הירי שלהם".

 

פרס נשאל האם הוא אופטימי באשר לשורת המגעים המדיניים בהם מתחילה היום ישראל. "מה זה אופטימיות?", ענה. "צריך לראות מה אפשר לעשות. הבעיה המרכזית היא תחושת המערב כולו מול איראן. איראן משתוללת. איראן סירבה גם להחלטת שמונה המדינות המתועשות והחשובות ביותר בעולם להפסיק את העשרת האורניום והיא משמשת מדרכז לטרור.

 

"אם שמונה המדינות לא ייצרו מדיניות משותפת, איראן תמשיך להשתולל. כוחה של איראן היא בחולשתם של העומדים מולה. החיזבאללה מסתבר, אינו זרוע של המדיניות הלבנונית אלא זרוע של המדיניות האיראנית. איראן נותנים כסף ונשק ומה לא. לכן צריכה להיות מדיניות מאוחדת נגדה. אנו נאבק מול הסכנה של איראן והסכנה של החיזבאללה", אמר.

 

בעד פיצוי לאזרחים

 

השר פרס התייחס גם למליון התושבים בצפון השוהים במקלטים. "זאת בעיה מרכזית. אנשים אלה נושאים בעול של המלחמה הזאת, למעלה מכל ספק. לדעתי צריך להכריז מצב חרום ולתת פיצוי לאלה שעובדים ולאלה שלא עובדים. זהו סכום גדול מאוד - אבל אין ברירה", אמר. "שמחתי לשמוע היום מפי שר האוצר שהערב תהיה פגישה עם ההסתדרות והמעסיקים למציאת פתרון".

 

בהתייחסו לאורך המערכה הצפויה בלבנון אמר פרס: "זאת מערכה שנכפתה עלינו. לא יזמנו אותה. זה לא תלוי בנו - אנו הותקפנו ואנחנו מתגוננים. אנחנו נתגונן כל זמן שתהיה התקפה. תפסק ההתקפה - לא יהיה צורך להתגונן. ישראל לא הציגה תנאים, אך הבעיה היא טילים ורקטות בידי צבא איראני בשטח לבנוני. חיזבאללה משרת היום יותר אינטרס איראני מאשר אינטרס לבנוני. ההערכות לאורך הגבול עם ישראל, מחייבת פריסה של צבא לבנון על פי החלטת האו"ם, ולא על ידי החיזבאללה. העולם צריך להחליט אם מה שהוא אומר הוא רציני. הקהילה הבינלאומית - כולל האו"ם, צריכים להבין שהצהרות אינן פתרון. הם צריכים למצוא פתרונות מעשיים כדי לבצע את החלטותיהם הם".

 

לדבר השר פרס, אין צורך בכניסה קרקעית רחבת היקף ללבנון. "הרי עזבנו את לבנון. אין לנו שם שום עניין לא באדמה, לא במים ולא בפוליטיקה לבנונית. יתר על כן, ישראל ולבנון ואזרחי ישראל ואזרחי לבנון יכולים לחיות ביחד. הבעיה איננה לבנון - הבעיה היא החיזבאללה. כמו שהבעיה אינה הפלסטינים, אלא הבעיה היא של חמאס - שגם היא מקבלת הוראות מבחוץ. איראן משקיעה כמאה מיליון דולר למימון החיזבאללה. יש שם כמאה מדריכים איראנים. הם וסוריה שולחים טילים. הקהילה הבינלאומית, אם היא רוצה לשכך את האש, היא צריכה לטפל במקורות האש, בעצים ובלהבות, אחרת זה הכל מילולי", סיכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
לתת פיצוי. פרס
צילום: אמיר כהן
מומלצים