שתף קטע נבחר

האוצר הסכים לפצות עסקים על נזקי המלחמה

נציגי הממשלה, ההסתדרות והמעסיקים, המנהלים מו"מ על הפיצוי לעסקים ולעובדים על נזקי המלחמה, גיבשו עקרונות לפיצוי המפעלים והעובדים על אובדן ימי העבודה. כדי לאפשר את הפיצוי למפעלים בין חיפה לצפת, הוחלט להתייעץ עם פיקוד העורף ולהרחיב דרומה את הגדרת "קו העימות". הירשזון: הסיכום נובע ממחויבותי לתשלום שכר לעובדים

משרד האוצר הסכים עקרונית להעביר פיצוי לעסקים שאינם מתפקדים בגלל אבדן ימי עבודה עקב המלחמה בצפון. כך הוסכם היום (ב') אחה"צ בשיחות בין האוצר, ההסתדרות וארגוני המעסיקים. האוצר הסכים לפצות את המפעלים עקב אובדן ימי עבודה בלבד, ועדיין לא הגיע להסכמות לגבי פיצוי על נזקים אחרים.

 

משרד האוצר, ארגוני המעסיקים וההסתדרות דנים בפיצוי לעסקים ולעובדיהם בגין אובדן ימי עבודה עקב המלחמה בצפון, לאחר שהאוצר טרפד הצעת חוק של התמ"ת שחייבה את הממשלה לפצות את העסקים והעובדים. יו"ר לשכת הארגונים הכלכליים שרגא ברוש, יו"ר ההסתדרות עופר עיני והממונה על התקציבים באוצר קובי הבר נועדו היום בניסיון לגבש נוסחת פיצוי על הנזקים.

 

בהסתדרות ובארגונים הכלכליים התעקשו שהממשלה תיקח אחריות ותשלם פיצוי מלא על נזקי המלחמה, כפי שעשתה במלחמות ישראל הקודמות. באוצר ניסו לקבוע נוסחה ש"תחלק את הנטל" - כלומר, תגלגל חלק מהנזק על העובדים והעסקים. ואולם, מההבנות בין הצדדים עולה כי האוצר חזר בו מכוונתו והוא מוכן לשלם את מלוא הפיצוי.

 

מאות אלפי עובדים בצפון אינם מגיעים לעבודתם בגלל המצב. לפי ההבנות בין הצדדים, ידרשו המעסיקים לשלם לכל העובדים את שכר חודש יולי במועדו. עסקים שישלמו את השכר יוכלו לדווח לאוצר על היעדרות של עובדים מהעבודה עקב הנחיות פיקוד העורף. עסקים שידווחו על היעדרות עובדים, יקבלו פיצוי ממשלתי לפי מספר העובדים שנעדרו ומספר ימי ההעדרות.

 

יצויין, שהאוצר לא הגיע עדיין עם ההסתדרות והמעסיקים להסכמה כלשהי לגבי פיצוי המפעלים על נזקים אחרים. אין הסכמה לגבי פיצוי מפעלים שהיו סגורים והמשיכו לשלם ארנונה, ועל הפגיעה העצומה בהיקף המכירות וההזמנות של מפעלים ועסקים שנשארו פתוחים.

 

גורמים באוצר מציינים שההסכמות הושגו בשל מחוייבותו העמוקה של שר האוצר, אברהם הירשזון, לצורך לשלם שכר לעובדים שלא יכלו להגיע לעבודתם, ובכך לחזק את העורף הנפגע מהמלחמה.

 

היסטוריה: "קו העימות" יורחב דרומה

 

כדי לאפשר את הפיצוי, הגיעו הצדדים להסכמה היסטורית: "קו העימות" יורחב לכיוון דרומה. זאת, במטרה לאפשר לתושבי אזורים בצפון שאינם ב"קו העימות" הרשמי לקבל פיצוי על נזקי המלחמה.

 

במהלך היומיים הבאים ייפגשו נציגי הצדדים עם אנשי פיקוד העורף, שימליצו בפניהם על ההגדרה החדשה של "קו העימות". כיום כולל קו העימות את נהריה, מעלות, קרית שמונה והיישובים הקטנים הסמוכים אליהם בלבד. מטרת השיחות היא להגדיר את קו העימות, לפחות באופן זמני, כאזורים החשופים כיום למטחי הקטיושות והרקטות. ההערכה היא שרוב הצפון מחיפה וצפונה ייכנס לקו העימות החדש, לפחות באופן זמני.

 

נזקים של מיליארדי שקלים

 

זה שבועיים שאלפי עסקים ומפעלים בצפון הארץ סגורים, או פועלים במתכונת חלקית, בגלל שמאות אלפי עובדים אינם יכולים להגיע לעבודה. בהתאחדות התעשיינים אמדו את הנזק למפעלים עד אתמול ב-2 מיליארד שקלים, וברשות לעסקים קטנים אמדו את הנזקים לעסקים הקטנים עד היום בקרוב ל-2 מיליארד שקלים נוספים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איליה נתנזון
חיפה: תיכנס לקו העימות
צילום: איליה נתנזון
צילום: הרצל יוסף
שר האוצר, אברהם הירשזון
צילום: הרצל יוסף
מומלצים