שתף קטע נבחר

רייס בירושלים: לא לפתרונות זמניים

מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס הגיעה לישראל כחלק מהניסיון לפתור באופן דיפלומטי את המשבר בין ישראל וחיזבאללה. "אלה זמנים קשים לעם בישראל ולעם בלבנון", אמרה רייס לפני הפגישה. לבני: "העולם כולו מבין שישראל היא זו שהותקפה". מטרת המגעים: מציאת פתרון ליום שאחרי, במסגרת החלטה 1559

מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, הטילה אמש (יום ב') וטו על פתרונות זמניים למשבר בצפון. בפתח פגישתה עם שרת החוץ, ציפי לבני, אמרה כי "אם למדנו משהו הרי זה שיש לבסס את השלום על עקרונות קבועים ומעשיים ולא על פתרונות זמניים". היא הדגישה שהמתווה שבו צריכה להתקדם הקהילה הבינלאומית צריך להתבסס על החלטה 1559 של האו"ם.

 

 

"אני מגיעה לכאן בנסיבות קשות ובזמנים קשים במזרח התיכון. זהו זמן קשה לעם בישראל, שנחשף לאיום יום-יומי, זמן קשה לעם בלבנון וזמן קשה לעם הפלסטיני", אמרה רייס.

 

מזכירת במדינה האמריקנית הביעה דאגה מהמצב ההומניטרי של תושבי לבנון. "אני חושבת שאף אחד אינו רוצה לראות אזרחים חפים מפשע בתנאים שבהם נמצא העם בלבנון, ואנו נשוחח בעניין הזה", אמרה רייס. "נמצא דרך לפתור את המשבר ולצמצם את מעגל האלימות. לקהילה הבינלאומית יש מתווה דרך להתקדם בו, ואלו הן הצעות ה-G8 מהשבוע שעבר והחלטה 1559 של האו"ם, הקוראת לפירוק המליציות החמושות בדרום לבנון. באופן אולטימטיבי, רק מזרח תיכון דמוקרטי הוא מזרח תיכון שבו יוכל להתקיים שלום יציב".

 


רייס ולבני בפתח פגישתם (צילום: רויטרס)

  

"זהו ביקור חשוב מאוד בזמן קשה מאוד. העולם החופשי חווה משבר שמאיים על ערכיו ועל יציבותו", אמרה שרת החוץ לבני לפני הפגישה. "מטרות חיזבאללה הן להצית את האזור בלהבות ולהכתיב אג'נדה ישראלית–פלסטינית. אנחנו לא יכולים ואנחנו לא ניתן להם להצליח".

 

גם לבני הדגישה את החלטה 1559 של האו"ם. "הקהילה הבינלאומית והעולם החופשי המונהגים על ידי ארצות הברית פועלים מתוך הבנה משותפת - לא רק אודות גורמי המשבר אלא גם באשר לדרך בה הוא ייפתר - המבוססת על החלטת 1559 של מועצת הביטחון והחלטות ה-G8: החיילים החטופים חייבים להשתחרר. חיזבאללה חייב להתפרק מנשקו והריבונות של ממשלת לבנון חייבת להיות מיושמת על כל שטח המדינה.

 

"אני רוצה להיות ברורה – אין קונפליקט בין ישראל ובין אזרחי לבנון. אבל, לישראל אין אחריות גדולה יותר מאשר אחריותה לאזרחיה. לדעתי, זהו רגע של אמת לא רק לישראל ולא רק לממשלת לבנון, אלא גם לקהילה הבינלאומית כולה שצריכה לפעול כדי לאכוף את החלטותיה ולהכריח את הממשלה הלבנונית להתעמת עם חיזבאללה, תוך יישום ההחלטות שקיבלה. זאת למען העתיד של כולנו".

 

השרה לבני ניצלה את ההזדמנות גם בכדי לשגר מסר: "אני רוצה לפנות למשפחות החטופים, לחיילי צה"ל, לתושבים היושבים במקלטים ולאלה שעזבו את בתיהם - אנחנו יודעים למה יצאנו להילחם. אני יודעת שאנו חווים תסכול מול התמונות המתפרסמות בעולם והתחושה שלנו היא שלא מבינים אותנו מספיק, אבל העולם כולו יודע שישראל היא זו שהותקפה ושיש צורך בפתרון הבעיה מיסודה".

 

בתום פגישתן נמסר מלשכתה של לבני כי השתיים סיכמו שהפסקת אש אינה מטרה בפני עצמה וכי מטרת המגעים היא מציאת פתרון ל"יום שאחרי" במסגרת החלטה 1559 של מועצת הביטחון של האו"ם. בפגישה ביקשה רייס מישראל לסייע בפתרון הבעיות ההומניטריות של האוכלוסייה בלבנון ובפינוי האזרחים הזרים שטרם יצאו מלבנון. השתיים סיכמו להיוועד גם היום, לפני סיום ביקורה של רייס בישראל. 

 

עם תום פגישתן של מזכירת המדינה ושרת החוץ נותרה ציפי לבני במלון בו נועדו הלילה צוותי העבודה ממשרד החוץ והסטייט דיפרטמנט. השרה עדכנה את הצוות הישראלי, מנכ"ל משרדה אהרון אברמוביץ' ויוסי גל, בפרטי הסיכומים. מטעם ישראל משתתפים בדיונים, שתפקידם לקבוע את מתווה המשך השיחות המדיניות, גם היועץ המדיני דניאל פנחסי. מטעם האמריקאים משתתפים אליוט אברהמס, ודיווד וולש.

 

רייס בביירות: "מוטרדת מאוד ממצב העם הלבנוני"

 

מזכירת המדינה האמריקנית הגיעה בטיסה מביירות, שם נועדה, בין היתר, עם ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה ועם יו"ר הפרלמנט הלבנוני נביה ברי. על פי דיווחים מלבנון, השיחה בין רייס ליו"ר הפרלמנט הלבנוני, שהצהיר אתמול כי הוסמך על ידי החיזבאללה להיות מתווך בין חיזבאללה לישראל בסיוע של מדינה שלישית, לא נשאו פרי.

 

רייס ציינה לשבח את סניורה "על האומץ והיציבות" שהפגין במהלך ימי המשבר. פגישתם ארכה כשעתיים ובסופה לא היו כל

הצהרות לתקשורת. מיד לאחריה נפגשה רייס עם יושב ראש הפרלמנט הלבנוני נביה ברי, המקורב לחיזבאללה ולסוריה. בפתח פגישתה עם ברי, אמרה לו רייס: "אני מוטרדת מאוד ממצבו של העם הלבנוני וממה שעובר עליו בתקופה האחרונה, וכמובן גם מהמצוקה ההומינטארית". 

 

"כולנו רוצים בהפסקת הלחימה בהקדם האפשרי, יש לכולם אותה מטרה", אמרה רייס לעיתונאים קודם לכן במהלך הטיסה מוושינגטון אל חניית הביניים באירלנד. היא ציינה כי אין טעם בהפסקת אש זמנית, שתביא לחידוש הלחימה כעבור מספר שבועות והמשך "שפיכות הדמים של החיזבאללה ופעולותיו הבלתי חוקיות, כמו חטיפות החיילים ושיגור הרקטות".


פורסם לראשונה 24/07/2006 23:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רייס בפגישתה בלבנון
צילום: רויטרס
מומלצים