שתף קטע נבחר

הכנסת: אין הסכמה על חוק ההטבות לתושבי הצפון

בדיון שנערך בוועדת הכנסת על קיצור הליכי חקיקה להצעת החוק המסדירה שורת הטבות לתושבי קו העימות, לא הגיעו הצדדים להסכמה בשל מחלוקת על שני סעיפים מרכזיים. החלופה: להעביר הסתייגויות בהצעת החוק הממשלתית

קשיים באישור הצעת חוק שתגן על עובדים ומעסיקים במצב חירום. ועדת הכנסת לא הגיעה היום (ג') להחלטה על קיצור הליכי חקיקה להצעת החוק של קבוצת חברי כנסת, ובראשם עמי איילון (עבודה) ויורי שטרן (ישראל ביתנו), המסדירה שורה של הטבות לתושבי קו העימות. בתום הדיון הוחלט שנציגי משרדי הממשלה ויוזמי הצעת החוק הפרטית ינסו להגיע לפשרה עד יום ראשון.

 

על הצעת החוק הפרטית חתמו 40 חברי כנסת ובהם יו"ר הקואליציה, ח"כ אביגדור יצחקי ויו"ר ועדת הכנסת, רוחמה אברהם, שניהם מסיעת קדימה. אך למרות שהשניים חתמו על הצעת החוק הפרטית, הם פועלים עכשיו נגדה.

 

במקביל, הגישה הממשלה הצעת חוק דומה, אך בה הושמטו שני סעיפים עיקריים: סעיף הקובע כי חובה לשלם לעובד בגין היעדרות מהעבודה וסעיף המטיל על המדינה לפצות מעסיקים שנפגעו בשל הלחימה בצפון. במהלך הדיון הבין ח"כ יצחקי כי הממשלה עומדת לספוג תבוסה בהצבעה בוועדה ולכן ביקש לפזר את הישיבה למשך שעתיים על מנת לנסות ולהגיע להסכמות עם משרדי האוצר והתמ"ת.

 

מפלגת העבודה שיחררה את עצמה מהכבלים הקואליציוניים והודיעה שתתמוך בהצעת החוק, למרות התנגדות הממשלה. גם חברים מסיעת ש"ס הודיעו כי יתקשו להתנגד להצעה מבחינה ציבורית וזאת למרות שיו"ר המפלגה, השר אלי ישי, מוביל את הצעת החוק הממשלתית.

 

ח"כ איילון הודיע בינתיים כי במידה והחוק לא יאושר בהליך חקיקה מזורז, הוא ידאג להכניס את הסעיפים להם הממשלה מתנגדת, כהסתייגויות בהצעת החוק הממשלתית, ובכך הוא צפוי להשיג תמיכה במליאת הכנסת.

 

במהלך הדיון תקף יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, את הממשלה וחברי הקואליציה שמתנגדים לשני הסעיפים. סער אמר: "לא תימלטו מהבושה. אתם עוסקים בשיקולים פוליטיים על חשבון תושבי הצפון". ח"כ זהבה גלאון (מרצ) הצטרפה למחאה. לדבריה, "ממשלה שהולכת למלחמה שעולה מיליארדים, חייבת להקצות כסף לתשלום למעסיקים. אי אפשר שאזרחים ישבו במקלטים והממשלה לא תיקח אחריות".

 

ובתוך כך זה הזמינה יו"ר הכנסת, ח"כ דליה איציק, תושבים ואנשי ציבור מצפון הארץ למליאה. אלה יזכו לראות מקרוב מה עושים חברי הכנסת למענם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארז ארליכמן
יעביר הסתייגות. איילון
צילום: ארז ארליכמן
צילום: אלי אלגרט
מיוזמי ההצעה. שטרן
צילום: אלי אלגרט
צילום: גיל יוחנן
עכשיו מתנגד. יצחקי
צילום: גיל יוחנן
צילום: חגי אהרון
להגיע להסכמה. אברהם
צילום: חגי אהרון
מומלצים