שתף קטע נבחר

מתנגדים למלחמה: "שולחים את ילדינו לעקדה"

כמה עשרות פעילי שמאל הפגינו במרכז הכרמל נגד פעולת צה"ל בלבנון, ונתקלו במתנגדים שקראו להם "בוגדים, מחבלים". ארגוני נשים לשלום קראו למזכירת המדינה האמריקנית "להפעיל לחץ על ממשלת ישראל ועל החיזבאללה להפסיק את התקיפות מיד, להסכים על הפסקת אש מוחלטת ולשאת ולתת לגבי שיחרורם של החיילים הישראלים השבויים ושל שבויים לבנונים בישראל"

"אתם שולחים את ילדינו לעקדה", כך הסבירה הערב (יום ג') עדנה זריצקי, תושבת קריית חיים, שהפגינה יחד עם כמה עשרות פעילי שמאל במרכז הכרמל נגד פעולת צה"ל בלבנון. לאחר שהתקבצו במקום מתנגדים להפגנה, הכריזה המשטרה על פיזורה, ואף עיכבה ארבעה מהמפגינים.

 

 

מפגיני השמאל קראו להפסיק את הלחימה בצפון ובדרום ונשאו שלטים ועליהם סיסמאות בעברית, באנגלית ובערבית, עליהם נכתב בין היתר: "הפסיקו את המלחמה", "הפסקת אש עכשיו", "טובה החלפת שבויים מחפירת קברים". המפגינים גם קראו קריאות שנשמעו גם בימים האחרונים בהפגנות שמאל נגד שר הביטחון וראש הממשלה: "פרץ, פרץ שר הביטחון, כמה ילדים הרגת עד היום", "ראש הממשלה, העורף לא איתך" ו"כל שרי הממשלה הם פושעי מלחמה". 


הפגנת השמאל (צילום: דורון גולן)

 

אזרחים ספורים שעברו במקום צפרו למפגינים במחאה. חלקם אף התקבצו מולם, וקראו: "כל הכבוד לראש הממשלה". איזו שפסי, תושב הכרמל, הביע מורת רוח נוכח ההפגנה: "אני מתקומם שנותנים בזמן כזה לאנשים האלה להפגין, הם בוגדים, מחבלים. הם מפגינים נגד צה"ל למרות שנסראללה התחיל את כל הבלאגן הזה". בהמשך קראו המתנגדים גם "מוות לערבים", ואף החלו לשיר: "אריק מלך ישראל, חי וקיים". הם אף יידו אבנים לעבר מפגיני השמאל, אך כאמור, המשטרה עכבה לחקירה את האחרונים דווקא.

 

זריצקי הסבירה: "אנחנו מנסים לעצור את המלחמה המטורפת הזאת, אי אפשר שהצעד הראשון שהממשלה עושה הוא צעד מלחמתי. יש דרכים של מו"מ". לדבריה, "המחיר שהאוכלוסיה משלמת על המלחמה בכל צד הוא מחיר גבוה ובלתי נסבל. ילדים משלמים בחייהם. גם חיילים מתים, והם גם ילדים. מי ששולח אותם בעצם מעלה אותם לעקדה".

 

את ההפגנה אבטחו שוטרים ואנשי משמר הגבול, עד שכאמור התלהטו הרוחות במקום והמשטרה הכריזה על ההפגנה כלא חוקית, ודרשה מהמפגינים להתפזר. אך האווירה הפכה אלימה ייותר ויותר, והמתנגדים להפגנה אף ניסו לפגוע בפעילי השמאל שעיכבה המשטרה.

 

מקואליצית נשים לשלום נמסר, כי כבר מהיום הראשון למלחמה, מפגינות בכל יום נשים בחיפה, באזור בו נופלות רקטות. תנועת "נשים בשחור" מקיימת בימי שישי בכמה ערים משמרות מחאה. הן יצאו בקריאה לתנועת נשים בשחור ברחבי העולם ובסוף השבוע האחרון התקיימו כ-90 הפגנות נגד המלחמה בערים שונות בכל העולם. גם מול בית ראש הממשלה מקיימות מספר נשים משמרות מחאה מדי יום ובה מציינים את מספר ההרוגים במלחמה בישראל, בשטחים ובלבנון.

 

פנייה לרייס: הפעילי לחץ כדי להפסיק את התקיפות

 

בתוך כך שלחו ארגוני הנשים "בת שלום" ו"נשים נגד המלחמה" מכתב למזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, שמבקרת בימים אלה באזור. במכתב ביקשו ממנה "להפנות אליך את קריאתנו להפסקה מיידית של המלחמה בלבנון. גורלם וביטחונם של כל כך הרבה אנשים נתונים בידיך.

 

"ברצוננו לבקש ממך להיפגש עמנו ולהקשיב למה שיש לנשים יהודיות וערביות בישראל לומר לגבי המלחמה הזאת. אנו רואות בהסלמה ובשימוש הגובר באלימות ובכוח צבאי באזורנו, איום ישיר ולא פיתרון פוטנציאלי לקונפליקטים".

 

עוד כתבו: "המלחמה הזו כבר גרמה להרס של התשתיות בלבנון, יצרה פליטים ופליטים פנימיים בלבנון בנוסף להרג של אזרחים חפים מפשע משני צדי הגבול. אנו מבקשות ממך להפעיל לחץ על ממשלת ישראל ועל החיזבאללה להפסיק את התקיפות מיד, להסכים על הפסקת אש מוחלטת ולשאת ולתת לגבי שיחרורם של החיילים הישראלים השבויים ושל שבויים לבנונים בישראל".

 

לטענתן, "אנו מאמינות כי הסיבה המרכזית לאלימות באזורנו היא הכיבוש הישראלי בשטחים הפלסטינים והדיכוי המתמשך של חברה שלמה בשטחים. לכן אנו קוראות לך להביא את הצדדים למסלול המדיני ולדון בהכרח לסיים את הכיבוש בשטחים הפלסטינים. אנו דורושת את יישום החלטת האו"ם 1325 להכללת נשים בכל מו"מ מדיני. רק מו"מ מדיני ופיתרון צודק של שלום יבטיחו את הביטחון של כל התושבים באזור".

 

גם ארגון "רופאים לזכויות אדם" הפיץ קריאה להפסקת אש, וקשר בין הנוכחות הישראלית בשטחים להתלקחות בלבנון. "לממשלת ישראל אנו קוראים לגלות אחריות כלפי כלל תושבי האזור, בישראל, בעזה ובלבנון וליזום הפסקת אש תוך מעורבות אקטיבית של הקהילה הבינלאומית ליצירת התנאים שיאפשרו את השבת הביטחון לאזור בכלל ולתושבי הצפון והדרום בפרט", נמסר.

 

לטענתם, צוותי חילוץ והרפואה והמתקנים הרפואיים לא ניצלו ממעגל הדמים, ובמספר תקריות נרשמו פגיעות במחלצים ובמרפאות שנועדו לתת מענה לאוכלוסייה האזרחית. "כך למשל ב-18 ביולי פגע כלי טיס ישראלי במשאית לבנונית שהעבירה תרופות מביירות לאחד הכפרים בדרום ונהג המשאית נהרג במקום. בית החולים זיו בצפת ספג אף הוא פגיעה ישירה באחד האגפים הצפוניים שלו מירי הקטיושה לעבר צפת יום קודם לכן, ומספר חולים ואנשי צוות לקו בחרדה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דורון גולן
מפגינים בכרמל
צילום: דורון גולן
מתנגדים למפגינים
צילום: דורון גולן
צילום: איי פי
רייס. פנייה בכתב
צילום: איי פי
צילום: דורון גולן
התלהטות רוחות בהפגנה
צילום: דורון גולן
צילום: דורון גולן
עיכוב מפגיני שמאל
צילום: דורון גולן
מומלצים