שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הצבת כוח רב לאומי - לדיון במועצת הביטחון
  במסיבת עיתונאים משותפת חזרו בוש ובלייר על הדרך לפתרון המשבר במזרח התיכון: "הסכמנו שיש צורך לשגר כוח רב לאומי במהירות לדרום לבנון", אמר הנשיא האמריקני. במסגרת המאמצים, תחזור קונדוליזה רייס היום לאיזור כדי לגבש הצעת החלטה שתונח בשבוע הבא בפני מועצת הביטחון

  מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, חוזרת למזרח התיכון בסוף השבוע כדי לשוחח עם ראשי ממשלות ישראל ולבנון, על העקרונות שיאפשרו להציג בשבוע הבא בפני מועצת הבטחון הצעת החלטה לכינון כוח רב לאומי. כוח זה אמור לפעול בחסות האו"ם כדי להשתלט על שטח דרום לבנון יחד עם צבא לבנון.

   

  הבעיה העיקרית בהקשר זה היא נכונותו של ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, להסכים לשגר את חיילי צבאו לדרום יחד עם הכוח הרב לאומי, גם אם החיזבאללה יתנגד למהלך. הכוונה בהצעת ההחלטה, היא לתת לכוח הרב לאומי סמכות לפעול על פי "פרק 7" באמנת האו"ם והמשמעות היא כי החיילים שיוצבו באזור יורשו לפתוח באש ולא יהיו רק על תקן משקיפים, כמו אנשי יוניפי"ל. 

   

  במסיבת עיתונאים משותפת עם ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, בבית הלבן, הציג הנשיא ג'ורג' בוש חזית אחידה, אמריקנית-בריטית: "הסכמנו שיש צורך לשגר כוח רב לאומי במהירות לדרום לבנון", אמר. עם זאת הוא הודה שעדיין לא ברור הרכבו של הכוח הזה. בוש ובלייר יחד עם מנהיגי מדינות אחרות, פועלים מאז סוף השבוע שעבר לקדם יצירת מנגנון שיאפשר הקמת כוח כזה, אשר יהווה את הבסיס לפתרון המשבר בלבנון.


  בוש ובלייר בפגישתם בוושינגטון. "הפסקת העוינות בהקדם" (צילום: רויטרס)

   

  הנשיא בוש ציין כי המטרות המיידיות מבחינתו הן סיוע הומניטרי ללבנון, הפסקת האלימות, החזרת הפליטים שברחו צפונה בעקבות ההפצצות והתחלת שיקום התשתית בלבנון. לדבריו, יש לכונן בלבנון ממשלה דמוקרטית בעלת שליטה מוחלטת על שטחה, נקייה ממיליציות.

   

  בוש הצהיר, כמחווה לבלייר המצוי בלחץ פוליטי מבית לחתור להפסקת אש, כי "המטרה היא הפסקת העוינות בהקדם וכינון כוח רב לאומי". במקביל הוא הבהיר כי על שני המנהיגים מקובלת העמדה כי הפסקת אש לשמה, כפי שדורשות מדינות אחדות, אינה מטרה ויש לפעול לטיפול בשורשי הבעיה. "הסכמנו שהתקווה הטובה ביותר להשגת שקט, זה להפסיק את האיום של החיזבאללה ושל התומכים בו", אמר הנשיא האמריקני. למעשה, המילה "הפסקת אש" לא הוזכרה כלל במהלך הנאומים הארוכים של השניים.

   

  כוח מייצב - המפתח להפסקת האלימות

   

  טוני בלייר אמר כי "מה שקורה כרגע זו טרגדיה מוחלטת ללבנון ולישראל, בהיקף ההרס, חייהם של החפים מפשע והפליטים". בלייר הוסיף ש"אסור לשכוח איך זה התחיל", והזכיר את הפרובוקציה של החיזבאללה (חטיפת החיילים): "אנחנו יודעים איך זה התחיל והשאלה היא איך אפשר לסיים את זה במהירות. אנחנו עובדים על תוכנית".

   

  בלייר, שמנסה להתנער מביקורת מבית על היותו "בובה" הנשלטת על ידי בוש, הציג במסיבת העיתונאים שלושה מהלכים להפסקת האלימות: 1. רייס תחזור לאיזור להציג שורת הצעות להשגת הסכם בין ישראל ולבנון לפתרון המשבר. 2. קבלת מנדט של האו"ם להקמת כוח מייצב ("חשוב שהכוח הזה יוכל להבטיח שההסכם ייושם ושממשלת לבנון תוכל לפרוס את צבאה בדרום", הסביר). 3. החלטת או"ם שתאפשר הפסקת העוינות. בלייר אמר שהוא מאמין שהאלימות תיפסק מיד לאחר קבלת ההחלטה במועצת הביטחון, והעריך שהדבר יקרה בשבוע הקרוב.

   

  שני המנהיגים הבהירו כי מה שמוטל על כף המאזניים זה יותר מאשר העימות האלים בין ישראל לחיזבאללה. על הרגשות בעולם הערבי ובעולם בגלל ההרס בלבנון אמר בוש: "חשוב לעשות את זה בדרך הנכונה ולא רק את מה שנראה פופולרי". לדבריו, זהו הזמן שהעולם החופשי יפעל ליצור את התנאים לקידום הדמוקרטיה בעיראק, לבנון והפלסטינים על ידי טיפול בטרור.

   

  "לא רק עימות בין ישראל וחיזבאללה"

   

  "יש יותר ממיליון אנשים מישראל שמאיימים עליהם בהתקפות של רקטות", אמר הנשיא, "אנחנו רוצים להתמודד עם שורש הבעיה. חיזבאללה חמוש ומוכן לירות רקטות על ישראל, ונתמך על ידי איראן. למען היציבות, צריך להתמודד עם הבעיה עכשיו. מה שדרוש הוא לסייע לממשלת סניורה, לפרק את המיליציה החמושה בתוך המדינה".

   

  גם בלייר אמר ש"האסטרטגיה של החיזבאללה ברורה. זה לא אירוע מבודד. יש תמונה גדולה יותר. לעולם לא נבין כיצד להתמודד עם זה, אלא אם נראה את התמונה הכוללת".

   

  במסיבת העיתונאים שיגרו בלייר ובוש אזהרות ברורות כלפי סוריה ואיראן. בוש אמר באופן בוטה: "המסר שלי לסוריה הוא הפכו לשחקנית פעילה למען השלום בסביבה".

   

  בלייר ביקש להבהיר שהאלימות הנוכחית במזרח התיכון אינה סימן לשחיקה בהשפעה האמריקנית אלא תוצאה של תהליך הקצנה של העולם המוסלמי נגד הדמוקרטיזציה. "אנו ניצבים בפני אידאולוגיה שמוכנה להשתמש בכל האמצעים, לרבות הרג של חפים מפשע", אמר בלייר. 

   

  בהקשר זה הדגיש בלייר כי איראן לא הצליחה להסיט את תשומת לב העולם מתוכנית הגרעין שלה וכי הנושא יטופל. "הברירה פשוטה: לציית לחוק הבינלאומי. הם טעו אסטרטגית. לא תהיה סטייה מהדרישה שאיראן תציית בצורה מלאה", אמר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  לנסות לפתור את המשבר. בוש
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  טרגדיה נוראית. בלייר
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  תחזור לישראל. רייס
  צילום: איי פי
  מומלצים