שתף קטע נבחר

לונדון לא מחכה לה

אזרחית הגיעה לנמל התעופה עם בנה, במטרה לטוס ללונדון. מחשב משטרת הגבולות הראה כי יש נגדה צו עיכוב יציאה מהארץ למרות שהצו בוטל. היא תבעה את המדינה ובהמ"ש פסק לה פיצויים בגובה 4,000 שקל

הפתעה לא נעימה ציפתה לא' בנמל התעופה בן גוריון, כשהגיעה אליו ביחד עם בנה בן השנתיים כדי לטוס ללונדון. היא השלימה את כל הסידורים לקראת העלייה למטוס, צעדה לעבר שער היציאה מן הארץ והציגה את דרכונה לביקורת, בפני פקיד משטרת הגבולות. זה עיין בו, בדק במחשב, ומצא כי קיים נגדה צו עיכוב יציאה מן הארץ. "מצטער", הודיע הפקיד, "לא תוכלי לטוס".

 

א' נדהמה. היא הסבירה לפקיד הממשלתי שצו עיכוב היציאה שהוצא נגדה בוטל לפני מספר חודשים, והביעה פליאה הכיצד לא דאגה המדינה לעדכן את מסופיה. "מצטער", חזר ואמר לה נציג המדינה. "וא' חיפשה דרך כיצד להיחלץ מהצבת הבירוקרטי שאמור היה להשאירה בארץ ולגרום לה נזק כספי ועוגמת נפש.

 

לא עזרו לה התחנונים והטענות ש"גורמים לה עוול", וש"הצו בוטל". נציגי המדינה בנמל התעופה סירבו, לדבריה, להאזין לה והתייחסו אליה בצורה לא נאותה. גם מפקד נקודת המשטרה בנמל, לדבריה, סירב לשוחח איתה. "הוא אפילו לא רצה לשמוע מה שהיה לי להגיד לו", סיפרה.

 

המטוס יצא לדרכו בלעדיה. א' נאלצה לאסוף את מזוודותיה ולשוב עם תינוקה לביתה בבאר-שבע, כדי להצטייד באישור של המשטרה ובית המשפט על כך שצו איסור היציאה בטל ומובטל. השגת האישור לא היתה, לדבריה, משימה קלה. פקידי המדינה לא יצאו מגדרם כדי לסייע לה, ולדבריה, התייחסו אליה כאל מטרד והיקשו עליה. "רק המזכירה בבית המשפט המחוזי בבאר-שבע, ענת שילר, עזרה לה", אמר בא כוחה של א' בבית המשפט לתביעות קטנות בתל אביב, כשנדונה בו תביעה לפיצויים שהגישה נגד המדינה, המשטרה והנהלת בתי המשפט.

 

מיופה כוחה, זאב רחמן, שהעיד בשמה בבית המשפט, ביקש לצוות על המדינה לפצות אותה על נזקיה. "התובעת", סיפר, "נאלצה לשלם מחיר מלא עבור כרטיסי טיסה חדשים שרכשה לה ולבנה, שהיה מבוגר מעט משנתיים ולכן חייב בכרטיס ילד". הוא גם התקומם על נוסח כתב ההגנה של הנתבעות שביטא, לדבריו, השתמטות מאחריות, וגם על היחס שבמסגרתו סירבו לתת לתובעת מידע בטלפון.

 

נציגת המדינה לא התכחשה לאחריותה למחדל הבירוקרטי, אך טענה עם זאת, כי לתובעת היתה רשלנות תורמת ניכרת, בכך שלא פעלה על פי ההוראה המודגשת שקיבלה בהודעת הביטול של צו איסור היציאה מן הארץ. בהוראה זו, ציינה, נאמר במפורש שעליה להצטייד בה בבואה לנמל התעופה.

 

נציג התובעת הדגיש בטיעוניו את הנפתולים הבירוקרטיים שהיו מנת חלקה, והתלונן על רמה ירודה של שירות ציבורי כמו גם חוסר יעילות בתפקידו של מנגנון חיוני זה.

 

השופט, שלמה פרידלנדר, חייב את המדינה לשלם לתובעת פיצויים בסך 4,024 שקל ועוד 500 שקל הוצאות משפט. בנימוקים לפסק הדין כתב השופט, כי "ענייננו בתפקיד מנהלי מובהק שהאחריות לתקינותו רובצת על המינהל. יחד עם זאת, המינהל הציבורי נושא באחריות בהיקפים עצומים ומתמודד עימה באמצעות תקציב ומשאבי כוח אדם מוגבלים". לא ניתן לצפות, ציין השופט, במסגרת מגבלות אלה למינהל כל יכול, אך אין באמור להצדיק אתוס ירוד של שירות ציבורי שדבר אין לו עם משאבים. (ת"ק 895/06)

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים