שתף קטע נבחר

צרפת פועלת להפסקת האש; ארה"ב מתנגדת

בדיון חירום במועצת הביטחון גינה מזכ"ל האו"ם את ההתקפה הישראלית והרג האזרחים בכפר כנא וקרא להפסקת מיידית של האש. נשיא מועצת הביטחון, שגריר צרפת, שמקדם החלטה שתביא להפסקת אש, אמר: "אנחנו נגעלים ממה שקרה בכפר כנא". השגריר גילרמן: "מי שהולך לישון עם רקטה, לפעמים לא מתעורר בבוקר"

בדיון חירום של מועצת הביטחון של האו"ם קרא הערב (א') מזכ"ל האו"ם קופי אנאן להפסקה מיידית של האלימות בלבנון בעקבות אירועי כפר כנא. לפי דיווחים מלבנון, נהרגו שם בהפצצה של צה"ל, לפחות 56 בני אדם, מתוכם כ-22 ילדים.

 

אנאן סקר את הרקע למתרחש בלבנון, ואמר שהאלימות החלה בגלל חיזבאללה שחטף את החיילים, וירה לעבר ישראל. לישראל מותר להגן על אזרחיה ולהגיב, ציין אנאן, "אבל כעת צריך להגיע להפסקת פעולות האיבה, להתחיל בסיוע הומניטרי ולהתחיל במהלכים מדיניים לייצוב המצב בלבנון ולהביא לשליטה של ממשלת לבנון, תוך התחלת פעולה ליישום החלטה 1559".

 

אנאן הבטיח שאם תופסק האלימות, יחלו מייד הדיונים על פתרון מדיני יציב בלבנון, כולל פירוק החיזבאללה. "למען תושבי האיזור וארגון האו"ם, אני מבקש מכם לפעול ולפעול עכשיו".

 

אנאן הדגיש שהוא מעוניין בהפסקת האלימות באופן מיידי ולא בהפסקת אש, משום שהפסקת אש היא הסדר הדורש את הסכמת שני הצדדים - מהלך שיגזול זמן. הוא הסביר שדרושה הפסקת מיידית כדי לאפשר לאנשים להסתלק משטחי האש ולהעביר סיוע הומניטרי לנזקקים.

 

  

בדיון המשיכה צרפת ביוזמה שלה לקדם הצעת החלטה שתקרא להפסקת אש בלבנון. היא גייסה ליוזמה מספר מדינות החברות במועצה, וכן את בריטניה, שהביעה תמיכה במהלך. 

 

שגריר צרפת באו"ם, ז'אן מארק דה סבלייה, שהוא גם הנשיא התורן של המועצה, אמר לכתבים: "אנחנו נגעלים ממה שקרה בכפר כנא. אנחנו מגנים את האירוע הזה. הגיע הזמן להפסיק את האלימות מייד. אנחנו מקווים שהמועצה תנהג באחריות לא רק לדרמה הזו ולסבל של אזרחים משני הצדדים, אלא תעבוד על פתרון יציב. לכן צרפת הגישה הצעת החלטה".

 

שגריר בריטניה באו"ם, אמיר ג'ונס פרי, הביע גם הוא דרישה להפסקה מיידית של האלימות ופתיחת דיונים על פתרון ארוך טווח. "אין סיבה מדוע לא תוצג החלטה מהירה להפסקת העוינות".

 

ואולם ארה"ב מתנגדת בתוקף למהלך. למרות המצוקה האמריקנית בגלל הטרגדיה בכפר כנא, גורמים דיפלומטיים אמרו ל-ynet כי וושינגטון נחושה לבלום את היוזמה הצרפתית ולא לאפשר בשלב זה הפסקת אש שתשמר את המצב הקיים בלבנון. מבחינת ארה"ב, כל החלטה שתתקבל כעת צריכה לכלול את המרכיבים הנוספים של הקמת הכוח הרב-לאומי, העברת השבויים הישראלים מחיזבאללה לממשלת לבנון וסדרת פעולות שימנעו מחיבאללה להמשיך לירות לעבר ישראל.

 

לאחר דיון פתוח, במהלכו נאמו אנאן, שגריר ישראל באו"ם דני גילרמן ושגריר לבנון, התכנסה מועצת הביטחון להמשך הדיון בדלתיים סגורות. נוכח ההתנגדות האמריקנית ליוזמה הצרפתית להפסקת אש מיידית, מסתמן שלא יתנהל דיון על החלטה מחייבת של מועצת הביטחון, אלא יהיה ניסיון לנסח הצהרה נשיאותית על המצב בלבנון - החלטה המוסכמת על כל חברות המועצה שאינה בעלת תוקף מחייב. ובכל זאת, ארה"ב ממשיכה לפעול כדי שגם נוסח ההצהרה הנשיאותית לא תכלול גינוי לישראל.

 

גילרמן: "מי שהולך לישון עם רקטה, לפעמים לא מתעורר"

 

מוקדם יותר, בדיון הפתוח, אמר שגריר ישראל באו"ם, דני גילרמן, כי כפר כנא הינו מעוז חיזבאללה וכי ישראל קראה לתושבים לעזוב את המקום לפני התקיפה. לדבריו, "הטרור חייב להסתיים וחיזבאללה חייב להסתיים. אם זה לא יקרה, תימשך השנאה ועוד חפים מפשע ישלמו את המחיר".

 

לדבריו, "מה שקורה עכשיו זה בדיוק מה שהאיראנים והסורים וחיזבללה רצו שיקרה. יש היום שמחה בדמשק וטהרן ובמאחזי החיזבללה כי זה מה שהם רצו. הם רצו שתכנסו את מועצת הביטחון ותקראו להפסקת אש. הם רוצים שתגיבו כך. אני מפציר בכם לא לשחק לידיהם של טהרן ודמשק.

 

"זהו יום נורא. הם נהרגו מאש ישראלית, אבל הם קורבנות החיזבללה והטרור. אם לא היה חיזבללה - זה לא היה קורה. אם לבנון היתה נקיה מהמפלצת הזו - זה לא היה קורה. בעוד אנחנו מתאבלים על מות החפים מפשע, שיהיה ברור שישראל אינה מכוונת אש לעבר אזרחים חפים מפשע. אנחנו נציג בפניכם עובדות כיצד החיזבללה יורים רקטות מאחורי בנייני מגורים כפי שהיה בכפר כנא. אני לא אתפלא אם החיזבללה אילצו את התושבים להישאר. בעיני חיזבללה אין ערך לחיי ישראל ולחיי לבנונים".

 

גילרמן ציין כי בישראל יש מקלטים בבתי התושבים ואילו בלבנון יש להם רקטות. "מי שהולך לישון עם רקטה, לפעמים הוא לא מתעורר בבוקר".

 

שגריר סוריה באו"ם, בשאר ג'עפרי, כינה את התקיפה "שואה ישראלית" ואמר לכתבים כי ארצות הברית אינה יכולה עוד להצדיק את תמיכתה בפעילותה הצבאית של ישראל בלבנון ובשטחים הפלסטינים, בעקבות תקיפת חיל האוויר בכפר כנא. "הפצצות הללו הן פצצות אמריקניות. קוראים להן פצצות מונחות לייזר אך הן למעשה פצצות מונחות שנאה, ולרוע המזל הפצצות הללו מיוצרות בארה"ב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אנאן. "להפסיק האלימות"
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
מתנגים להפסקת אש. השגרירים גילרמן ובולטון
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
שואה ישראלית. שגריר סוריה באו"ם ג'עפרי
צילום: רויטרס
מומלצים