שתף קטע נבחר

צה"ל: הבניין הותקף בלילה, וקרס בבוקר

בצה"ל מוסיפים לבדוק את התקרית הקשה בכפר כנא, ומנסים להסביר פער מוזר בין מועד הפגיעה במבנה - סמוך לחצות - לבין השעה 8:00 בבוקר, אז קרס המבנה. בינתיים טיפס מניין ההרוגים במבנה ל-60

"תקיפת המבנה בכפר כנא הייתה בין חצות לאחת בלילה. לא ברור הפער בין שעת קריסתו של הבניין למועד הפגיעה", כך אמר הערב (יום א') ראש מטה חיל האוויר, תת אלוף אמיר אשל, בתדרוך כתבים בקרייה בתל אביב בעקבות האירועים בכפר כנא. אשל, ואחריו גם ראש אגף המבצעים האלוף גדי אייזנקוט, הסבירו כי המבנה לא הותקף בשעה שבה קרס, סמוך ל-8:00 בבוקר.

 

אחת ההערכות בצה"ל היא שחומרי נפץ שהיו בתוך הבניין הם שהתפוצצו וגרמו לקריסה. השערה אחרת היא שהבניין הרעוע החזיק מעמד כמה שעות, אך לבסוף קרס. "יכול להיות שבתוך הבית היו מאוכסנים דברים כאלה ואחרים שבסופו של דבר גרמו לפיצוץ, דברים שאנחנו לא הצלחנו לפוצץ בתקיפה ואולי נותרו שם", רמז תא"ל אשל. "אני אומר זאת מאוד בזהירות, כי אין לי כרגע שמץ של מושג מה יכול להיות ההסבר לפער הזה". בינתיים מדווחים בלבנון כי מניין ההרוגים בקריסת המבנה טיפס ל-60 בני אדם.

 

 

 

אשל הסביר כי היתה תקיפה גם בשעה 7:30 בבוקר, אך הוסיף: "זו היתה תקיפה של שלושה מבנים במרחק 460 מטרים מהבית המדובר. הוטלו 4 פצצות וכולן מתועדות במצלמות הירי של המטוסים.

כולן פגעו במטרות. בנוסף, הוצאנו גיחת צילום שצילמה את מרחב הכפר בשעות הצהריים ושלושת המבנים נפגעו. יש לנו אימות גם לפגיעה בבתים וגם לכך שהפצצות הגיעו ליעדן".

 

אשל המשיך והסביר: "תקיפה שהיתה ב-2 בלילה תקפה שני יעדים, שניהם 400 מטר מהמקום. גם הם הושמדו. התקיפה שבין 12 ל-1 תקפה באזור של הבית שנפגע והיו פגיעות מדויקות במטרה. אנו שואלים את השאלה - מה קרה בין 1 בלילה ל-8 בבוקר... ככל שאנו מבינים הבית הזה הותקף בין 12 ל-1 בלילה, 7 שעות לפני שהוא נפגע בצורה קשה".

 

שיגורים מתוך הכפר

 

תא"ל אשל הסביר כי "מתחילת הלחימה בלבנון נורו מהכפר ומסביבתו סדר גודל של 150 רקטות בהרבה מאוד אירועי שיגור, לעבר מספר אתרים במדינת ישראל.

בתוך הכפר עצמו אנו מאתרים פעילות ענפה שקשורה לשיגור, החל מכוחות שמפקדים על הפעולה הזו - כי פעולה כזאת מתמשכת צריכה פיקוד שינחה אותה - וגם אתרים לוגיסטים שמשרתים את המהלך הזה.


פינוי הפצועים מהמבנה בכפר כנא, הבוקר (צילום: רויטרס)

 

"מהכפר הזה משגרים כמעט כל יום לעבר רחבי מדינת ישראל. הפעילות שנעשתה בלילה היא המשך של פעילות שלא התחילה אתמול בלילה אלא לפני, ובלילה הזה תקפנו מספר יעדים ברחבי הכפר. היעדים כולם הם יעדים מאותרים שעוברים תהליך סינון קפדני", הוסיף.  

 

התפתחויות נוספות:

 

  • מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס נועדה עם ראש הממשלה אהוד אולמרט. השניים נועדו במשך שעתיים ודנו בתנאים להפסקת אש ועל הרכב הכוח הרב לאומי. רייס התעניינה במהלך פגישתה עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בתדרוך הצבאי הנוגע לתקיפת חיל האוויר בכפר כנא שבדרום לבנון.

 

  • מצרים זימנה את שגריר ישראל בקהיר והביעה בפניו זעם על תקיפת חיל האוויר בכפר כנא, בה נהרגו יותר מ-60 אזרחים. "שר החוץ המצרי, אשר שב מביקור קצר בדמשק, זימן את שגריר ישראל בקהיר, שלום כהן, והביע בפניו את כעסה של מצרים", נמסר בהודעת משרד החוץ המצרי.


 

  • קצין בכיר בצה"ל אמר כי עד יום חמישי צפויים כוחות צה"ל לסיים את הריסת מוצבי חיזבאללה לאורך גבול הצפון, במסגרת עיצוב הגבול החדש שמטרתו למחוק כל עמדה וסממן של חיזבאללה עד למרחק של קילומטר וחצי מהגבול. במסגרת עיצוב הגבול נקבע גם כי כל חמוש שיתקרב עד למרחק של קילומטר מהגבול ייפגע על-ידי כוחות צה"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הותקף בחצות. כפר כנא
צילום: איי פי
צילום: איי פי
קרס בבוקר.
צילום: איי פי
מומלצים