שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  סוכם הפיצוי לענפי החקלאות והתיירות בצפון
  חקלאי קו העימות יזכו לפיצוי בגובה 100%, חקלאים השוהים בשטח ה"אזור המיוחד" יזכו לפיצוי של 60%. התיירנים יפוצו על הפסדי ההכנסות בתקופת הלחימה בניכוי הוצאות משתנות

  משרדי התיירות והחקלאות והאוצר גיבשו הסכם לפיצוי החקלאים והתיירנים בגין הנזקים העקיפים שנגרמים להם בשל הלחימה בצפון. מדובר בהסדר שאושר עקרונית על ידי האוצר והממשלה, והוא עתיד לעבור את אישור הקבינט הכלכלי-חברתי ולאחר מכן את אישור ועדת הכספים.

   

  ענף החקלאות: חקלאי קו העימות יזכו לפיצוי בגובה 100% בגין הוצאות הייצור - עבודה, השקיה, ריסוס וכד'. שאר היישובים, מעבר לקו העימות (קו 9 הק"מ) אשר הוכרזו כ"אזור מיוחד", יזכו לפיצוי של 60%. שני המשרדים גיבשו נוסחה לפיה יופעל "המסלול ירוק", שפעל, לטענתם, בהצלחה בתקופת מבצע "ענבי זעם", אשר מאפשר הליך מקוצר לפיצוי החקלאים על הנזקים העקיפים, הנאמדים להערכת משרד החקלאות במאות מיליוני שקלים.

   

  בנוסף ל"מסלול הירוק" יוכלו החקלאים לבחור בקו העימות במסלול הרגיל ("המסלול האדום"), במסגרתו יוזמן שמאי להעריך את הנזק ותוגש תביעה פרטנית לכל חקלאי. המסלול הרגיל יחול גם על כל הענפים הקטנים, אשר ייצוגם בצפון נמוך יחסית - רפת, בקר, מדגה וכד'.

   

  ענף התיירות: בענף 3 קטגוריות הנכללות בפיצוי ובסיוע: מלונאות, אירוח כפרי ומפעילי אטרקציות תיירותיות, להם יינתן פיצוי בגין עקיף בעקבות הלחימה בצפון. הפיצוי יבוצע על ידי מס רכוש והוא מבוסס על נוסחאות פיצוי הלוקחות בחשבון את הפסדי ההכנסות בתקופת הלחימה, בהתייחס לתקופה מקבילה אשתקד ובניכוי הוצאות משתנות (מים, חשמל וכו').

   

  כמו כן סוכם כי המועד הקבוע לפיצוי עם הכרזת הממשלה על תום הלחימה לפי החלוקה הבאה: מלונאים יזכו לפיצוי עד 60 יום מתום הלחימה ואילו מפעילי אטרקציות תיירותיות ואירוח כפרי יזכו לפיצוי 21 יום מתום הלחימה.

   

  הירשזון: הפיצוי תפור למידתו של המשק

   

  "התיירות והחקלאות הם ענפים חשובים בצפון הארץ. הרבה אנשים מתפרנסים מהענפים האלה. אנחנו רוצים שהתיירנים והחקלאים יידעו שהמדינה דואגת להם. הפיצוי תפור למידתו של המשק", אמר השר הירשזון.

   

  שר התיירות, יצחק הרצוג, אמר היום: "אי אפשר לתפור חליפה לכל אחד. ההסדר מאפשר מתווה שיוציא את כל הענף למסלול. יש מצוקות רבות, ובזה מטפלת וועדה בראשות יוסי בכר. אם יש עסק במצב קריסה, אנחנו בוחנים את זה ברמה פרטנית. למשל, מלון שנפתח ביום שפרצה המלחמה. כמות הביטולים היא כעשרים אחוז של תיירות חוץ. זה טבעי שיש ביטולים, אבל אנחנו לא מזהים מפולת או קריסה".

   

  שר החקלאות, שלום שמחון, אמר: "השגנו שני הסכמי פיצוי עבור החקלאים: מסלול אדום, עבור חקלאים על קו הגבול, עד תשעה קילומטר מקו הגבול. מי שיבחר
  במסלול הזה, מס רכוש יבדוק את הנזק שנגרם לו. אפשר לבחור גם במסלול הירוק, וזה ההישג הגדול שאליו הגענו עם משרד האוצר. המסלול הירוק לא דורש בדיקה פרטנית. הפיצוי מתייחס לשני ענפים עיקריים: ענף המטעים וענף הלול. גם בקו העימות יכולים החקלאים לבחור במסלול הירוק".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  החקלאים. מי שיבקו העימות יפוצה ב-100%
  צילום: רוני רבינוביץ
  תיירות. יפצו על הפסד הכנסות
  צילום: רוני רבינוביץ
  מומלצים