שתף קטע נבחר

תקנות האחריות החדשות: כך הן צריכות להיראות

ב-19 בספטמבר ייכנסו לתוקף תקנות הגנת הצרכן לאחריות ושירות לאחר מכירה למוצרי חשמל. מה זה אומר מבחינת הצרכנים ואיך תיראה האחריות החדשה

ב-19 בספטמבר ייכנסו לתוקף תקנות הגנת הצרכן אחריות ושירות לאחר מכירה, שיחייבו מתן אחריות לתקופה של שנה לפחות לכל מוצר חשמלי ואלקטרוני ששוויו מעל 150 שקל.

 

להורדת קובץ דוגמה לתעודת אחריות

 

הממונה על הגנת הצרכן במשרד התמ"ת, עו"ד יצחק קמחי, אומר כי התקנות נועדו במקור להחליף את צווי הפיקוח על מצרכים ושירותים, שהסדירו את נושא האחריות והשירות באופן חלקי במסגרת חקיקה לשעת חירום ונגעו למספר מצומצם של מוצרים. התקנות נדרשו על רקע תלונות רבות של צרכנים על תופעות שונות ומגוונות של התחמקות מאחריות.

  

החידושים בתקנות

 

  • חובה לצרף תעודת אחריות לתקופה של שנה אחת לפחות לכל מוצר חשמל, אלקטרוניקה וגז שמחירו גבוה מ-150 שקל.

 

  • חובה לתקן כל ליקוי או פגם שהתגלה במוצר בתקופת האחריות, למעט נזק מכוון שגרם הצרכן. אם נדרשה החלפה של חלק במוצר חייב היצרן להחליפו בחלק חדש ומקורי, הכל ללא תמורה.

 

  • חובה לתקן את המוצר המקולקל בתוך עשרה ימים מהיום שהצרכן העביר את המוצר לתחנת איסוף על מנת שהיצרן יתקנו במעבדתו. זאת למעט מספר מוצרים (ביניהם מקרר, מכונת כביסה, מזגן ועוד) אשר היצרן חייב לתקנם בביתו של הצרכן, תוך יום עד שלושה ימים, בהתאם למוצר. אם אין אפשרות לתקן את המוצר, חייב היצרן לספק לצרכן מוצר חדש או להשיב לו את הסכום ששילם בעדו.

 

  • אם הוכיח היצרן שהנזק נגרם למוצר בשל כוח עליון או רשלנות של הצרכן, עדיין יהא אחראי לתיקון המוצר אולם הוא רשאי לו לדרוש מהצרכן לשלם עבור התיקון או ההחלפה.

 

  • חובה לספק חלקי חילוף עד תום תקופת האחריות. חלקי חילוף למוצרים שערכם מעל 300 שקל חובה לספק גם במשך השנה שלאחר תום תקופת האחריות, ולגבי רשימה של 11 מוצרים ביתיים בסיסיים (כגון מקרר, טלויזיה, מדיח כלים, מכונת כביסה, מזגן...) נקבעה חובת אספקת חלקי חילוף למשך 6 שנים לאחר תום תקופת האחריות.

 

התקנות קובעות כי החיובים יחולו על מוכר הטובין במקרים בהם לא ניתן לאתר את היצרן או את היבואן, ובנוסף מסדירות את נושא השירות שלאחר מכירה וקובעות סטנדרטים סבירים הכוללים הוראות לפיהן זמן המתנה לטכנאי לא יעלה על שעתיים, מוצרים חיוניים יתוקנו במהרה ותחנות איסוף למוצרים מקולקלים תהיינה פזורות ברחבי הארץ, לרבות בחנות בה נרכש המוצר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוצרי חשמל. אחריות מקיפה יותר
מומלצים