שתף קטע נבחר

בינו ל-ynet: "לא היה צריך למכור את בתי הזיקוק"

האיש שקנה מהמדינה את בית הזיקוק באשדוד אומר שהמדינה בכלל לא צריכה למכור נכסים אסטרטגיים כמו בתי הזיקוק בזק ואל על. בראיון ל-ynet מספר יו"ר פז, צדיק בינו, על המירוץ הצמוד בין המתמודדות, מבטיח להוזיל את הדלק, מעריך שינפיק את פז ובז"ן אשדוד בבורסה ונמנע מלהתייחס למו"מ לשותפות עם משפחת עופר

"המדינה לא הייתה צריכים למכור את בתי הזיקוק, וגם לא את אל-על, בזק ומגן דוד אדום". כך אמר היום (ג') בשיחה עם ynet לא אחר מאשר צדיק בינו, בעל השליטה בפז ובבנק הבינלאומי והאיש שרכש מהמדינה אתמול את בית הזיקוק באשדוד תמורת 3.5 מיליארד שקלים.

 

"השלב הבא זה להפריט את צה"ל", אומר בינו. "אנחנו עדיין נמצאים במלחמה על קיומנו, ולא כדאי היה להעביר לידיים פרטיות נכסים אסטרטגיים. אם בכלל, צריך לעשות הפרטות בכיוון הבורסה, כשהמדינה מנפיקה את החברות שהיא מחזיקה כמו שהן, ולא מוכרת אותם ישירות".

 

 

 

ובכל זאת, השתתפת אתמול באחת ההפרטות הגדולות בתולדות המדינה. כיצד זה מסתדר עם דעתך?

 

"אני איש עסקים. מהרגע שהמדינה הגיע להחלטה, אני מכבד את מה שהחליטו. אני רוצה להדגיש, שאני חושב שהפרטת בז"ן נעשתה מבחינת המדינה בצורה ראויה. העניינים התנהלו נקי ובשקיפות ושילמנו מחיר שמבחינת המדינה הוא בהחלט יפה. המדינה עשתה עסק טוב".

 

לפני כמה שנים רכשת שליטה בבנק הבינלאומי. האם גם הפרטת הבנקים הייתה טעות?

 

"לא. בנקים זה משהו אחר. זה לא נכס אסטרטגי, זה רק כסף. את הכסף עדיף שהשוק החופשי ינהל".

 

האם המחיר הגבוה ששילמת ישתלם לך? תוך כמה זמן אתה מעריך שתחזירו את השקעתכם?

 

"יש תמימות דעים על כך שמרווחי הזיקוק של היום גבוהים מאוד, מטורפים ממש. עם מרווחי זיקוק כאלה, נחזיר את ההשקעה מהר מאוד. אבל אנחנו יוצאים מתוך הנחה שהמרווחים יירדו, בגלל שהם נקבעים לפי מה שקורה בשווקים העולמיים, ובעולם הרחב בונים כעת הרבה בתי זיקוק. בהנחה שהמרווחים יישארו גבוהים אבל ירדו בהרבה, אני מניח שתוך 14-15 שנה נחזיר לעצמנו את הכסף שהשקענו".

 

אמרת שאתה הולך על המשק הישראלי בגדול. מהו התחום הבא שאתה שואף להיכנס אליו?

 

"התכוונתי שאני הולך לחזק ולהשביח את הנכסים שכבר יש לי. אני לא חושב על תחומים נוספים. יש לי יותר מדי גם ככה".

 

אתה מחפש שותפים לפז. האם קיבלת פניות מארקדי גאידמק, שרצה לרכוש את בית הזיקוק והחמיץ את המכרז, ומהחברה לישראל, שמכרה את חלקה בבז"ן במחיר נמוך בהרבה מזה שרכשתם אותו?

 

"לגבי גאידמק, אני לא בקשר אתו. אפילו לא הייתי במסיבת הסילבסטר שלו. לגבי החברה לישראל, אנחנו מנועים מלהשיב".

 

מנועים מלהשיב, זה אומר שמתנהל משא ומתן?

 

"אין תשובה".

 

האם משקיעים זרים ישקיעו בבית הזיקוק?

 

"אנחנו במשא ומתן עם כמה חברות, חלקן זרות. אבל, חשוב לי לציין, שמדובר בחברות אנרגיה מהשורה השניה ולא בענקיות הדלק העולמיות. מי שחשב שחברה כמו 'של' תיכנס למשק הישראלי, השלה את עצמו. 'של' מחזיקה 45% משוק הדלק הסורי ורוכשת נפט בכמויות אדירות ממדינות עוינות. איך היא תיכנס לכאן?"

 

אמרת שאתם מתכוונים לייעל את בית הזיקוק ובכך להוריד את מחירי הדלק. כיצד תעשו זאת?

 

"יש הרבה מה לייעל בבית הזיקוק, ואני דווקא לא מתכוון לפיטורי עובדים. בבית הזיקוק יש כוח אדם קטן יחסית. בית הזיקוק מוציא על משכורות עובדים פחות מ-20% מהוצאותיו. יש הרבה מה לשפר בצורה שבית הזיקוק מנוהל. יש החלטות ניהוליות טובות שבחברה ממשלתית, מעצם טיבה, נחשבות לסיכון עסקי ובחברה פרטית יכולות לשפר את התפקוד בהרבה".

 

"אנחנו מתכוונים לאמץ גישות חדשות בתמהיל הדלקים שלנו, לייצר מוצרים שלא ייצרנו עד עכשיו, לעשות עסקאות חדישות וטובות יותר של יבוא ושל ייצוא. כמעט בכל אחד מחלקי הייצור יש מה לשפר ואנחנו נשפר. וכמובן, העובדה שבית הזיקוק יהפוך לחברת בת של חברת דלק גדולה היא נכס בשבילו".

 

האם בכוונתכם לתת הנחה לפז ולייקר את מחירי הדלק לחברות אחרות?

 

"אני לא חושב. יכול להיות שכפחית את מחירי הדלק, פז תיהנה מכך לפני חברות אחרות, אבל זה יגיע גם אליהן ובסוף נמכור בזול יותר גם להן. אני מאמין שאתה, כלקוח, תשלם פחות על הדלק בתחנות הדלק של פז ואחר כך גם בתחנות של חברות אחרות, כי גם הן ירכשו דלק במחירים זולים יותר וימכרו אותו לצרכן בזול. אנחנו נמצאים בשוק תחרותי בזיקוק דלק, מתחרים בבז"ן חיפה וביבואני הדלק. סונול, דלק ודור-אלון הופכות עכשיו ללקוחות שלנו, ונצטרך לקחת זאת בחשבון".

 

"העניין הוא אחר: בית הזיקוק כל הזמן מחפש קליינטים. ברגע שאני מבטיח לו את פז כקליינט קבוע, אני מסדר אותו מהבחינה הזאת. פז תרכוש שני שליש מהדלק של בית הזיקוק, וזה יקל עליו מאוד. מי שירוויח מהסינרגיה בין שתי החברות הוא קודם כל בית הזיקוק, הרבה לפני שפז תרוויח. כמובן שגם פז תרוויח. למשל, פז לא תצטרך להחזיק מלאי דלקים כמו שהיא מחזיקה היום, כי לבית הזיקוק יש מלאי דלקים ולא נצטרך להחזיק מלאי כפול".

 

"ועוד לפני כל השינויים, נצטרך לגייס לבית הזיקוק הנהלה. כרגע כל הניהול של בית הזיקוק- כוח אדם, כספים, הכל- נעשה מבז"ן חיפה. אני מניח שגם כאן נוכל להיעזר בסינרגיה עם פז, בגלל שיש תחומים, כמו הניהול הכספי למשל, או לפחות חלק ממנו, שנוכל לנהל אותם באמצעות ההנהלה הקיימת בפז".

 

מנהל בית הזיקוק, עידו רוזוליו, יישאר בתפקידו?

 

"כעיקרון, למה לא? אבל אני עדיין לא יכול לענות על כך. כל המבנה הניהולי והתפעולי של החברה לא ברור לנו עדיין בדיוק. האמת היא שאני לא מכיר את רוזוליו, אפילו לא ידעתי את שמו".

 

במהלך המכרז שהתבצע אתמול היו שלבים שבהם דלק הציעה הצעות טובות יותר, והפסידה בפער נמוך מאוד. כיצד קרה שאתם ניצחתם?

 

"אני חושב שלדלק היה רף עליון של 800 מיליון דולר, שמעליו היא לא יכלה לשלם. כשאנחנו הגשנו הצעה ש'גירדה' את ה-800 מיליון, הם הבינו שהם יצטרכו לעבור את הרף שהציבו לעצמם והרימו ידיים".

 

ידעתם שיש להם את הרף הזה, והובלתם אותם לשם?

 

"לא, לא ידענו. האמת היא שגם אנחנו התקרבנו לרף העליון שלנו".

 

הם עשו טעות כשנטשו את המכרז ולא התאמצו עוד קצת להעלות את המחיר?

 

"אני לא חושב שהם טעו. זה יכל להימשך ולהימשך עד אינסוף. אתה צריך להיצמד ל'לימיט' שלך ולהשקיע רק כמה שאתה מוכן להשקיע ולא לקפוץ מעל הפופיק. אני חושב שהם ניהלו את העניינים בתבונה ובצורה אחראית מאוד.

 

"אחת הסיבות שדלק הפסידה היא העובדה שהם היו צריכים למכור את האחזקות שלהם בגז הטבעי בשביל לקנות את בית הזיקוק. אני מבין אותם, שזה הגביל אותם, ומניח שהייתי עושה את אותו דבר במקומם. יצחק תשובה ודודי ויסמן (בעלי השליטה בדלק ובדור-אלון, ת.ג) הם מתחרים הגונים וראויים ואני מעריך אותם וגם מחבב אותם ברמה האישית".

 

שאלה אישית: האמנת אי-פעם שתגיע לאן שהגעת? אם מישהו היה אומר לך לפני 20 שנה, שתהיה בעל שליטה של בנק ובית זיקוק בישראל, היית מאמין לו?

 

"לא האמנתי. אפילו לא האמנתי שאני אהיה מנהל בנק. בהתחלה לא חשבתי על זה בכלל. חשבתי איך לשרוד במקום שהייתי בו בהתחלה, חשבתי איך להתקדם במקום שבו הייתי אחר-כך, ואיכשהו, זה הגיע לאן שהגיע. אבל אני לא רוצה להעמיד פנים: אני מרוצה מהמקום שהגעתי אליו ומרוצה שזכינו אתמול במכרז".

 

"כך אמר היום (ג') יו"ר חברת פז, צדיק בנו, במסיבת עיתונאים שכינס בתל אביב לאחר שרכש אתמול את בית הזיקוק באשדוד תמורת 3.5 מיליארד שקל.

  

"שוקלים להנפיק את פז"

 

במסיבת עיתונאים שכינס היום לרגל זכייתו במכרז, אמר בינו: "אנחנו שוקלים להנפיק את חברת פז בבורסה.  לאחר שרכשנו את בית הזיקוק, לא נוכל לאורך זמן להיות חברה פרטית. החברה שננפיק תכלול סינרגיה מסוימת בין בית הזיקוק לפז ותהיה מוצר שלא היה קיים בשוק ההון הישראלי".

 

עוד ציין בינו כי בנק הפועלים הוא זה שמימן את רכישת בית הזיקוק ואמר כי החברה מעוניינת להרחיב את בסיס ההון שלה ולהכניס שותפים.

 

כמו כן אמר בינו: "אנחנו מעוניינים לצאת לכיוון חו"ל. מזה כמה שנים שאנחנו מחפשים אפשרויות בחו"ל, בעיקר בסביבה הקרובה. חיפשנו, למשל, בטורקיה ובבולגריה אך לא הצלחנו. יש דברים שאנחנו מצטערים שלא הצלחנו לרכוש בחו"ל".

 

בהתייחס למירוץ הצמוד בין שלוש חברות הדלק בהתמחרות אתמול ולמחיר הגבוה של העיסקה אמר בינו: "אני לא על כל יריבות בין המתמודדים, את כל היריבות אתם העיתונאים מייצרים. דודי ויסמן זכה בריבוע הכחול כי הוא הציע יותר, ואני זכיתי בפז כי שילמתי יותר. אם שילמתי 100 מיליון דולר יותר מדודי ויסמן ויצחק תשובה, זה אומר שאני לא אוהב אותם?"

  

מנכ"ל פז: "מחיר הדלק יירד"

  

מנכ"ל פז, מודי בן ש"ך, שהשתתף באותה מסיבת עיתונאים ציין: "פז תרכוש בעצמה שני שליש מהדלק של בית הזיקוק. עם זאת פז תמשיך לרכוש דלק גם מבית הזיקוק בחיפה כיוון שחלק מרכישת הדלק בישראל נקבע לפי אילוצים גיאוגרפיים. יש יחסים סימביוטיים בין בתי הזיקוק בחיפה ואשדוד ואלה ימשיכו להתקיים".

 

עוד אמר: "המבנה הארגוני של הרכישה עדיין לא גובש. אנחנו נצטרך להרים הנהלה חדשה לבית הזיקוק באשדוד. צילצלתי אתמול ליו"ר ועד העובדים של בית הזיקוק, יעקב דברה, מיוזמתי וסיכמנו שניפגש. לעובדים באשדוד אין שום סיבה לדאוג".

   

בהתייחסו להשפעה הרכישה על מחירי הדלק, אמר בן ש"ך: "אני מעריך שבטווח הבינוני מחיר הדלק שבית הזיקוק מוכר לתחנות הדלק (שער בז"ן) יוזל, הודות להתייעלות שאנחנו נבצע. ובסופו של דבר הצרכן ירוויח מחיר דלק נמוך יותר".

פורסם לראשונה 01/08/2006 11:44

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים