שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הנקודה הדרומית ביותר: רקטה באזור ג'נין

  במסגרת המתקפה הנרחבת על גזרת הצפון, שיגר חיזבאללה רקטות ארוכות טווח שנחתו מעבר לקו הירוק, במורדות הדרומיים של הגלבוע. תושבי ג'נין, שהבחינו בחלקי רקטות נוחתים בין עפולה לבית שאן, הגיבו בקריאות שמחה: "גם אם זה היה נופל על הראש שלנו זה לא היה מקלקל את החגיגה". המשטרה: עד השעה 13:00 שוגרו 150 רקטות אל יישובי הצפון. חיזבאללה: מהבוקר ירינו 300 רקטות

  חיזבאללה מרחיב את טווח הירי. רקטות ארוכות טווח שנורו לפני הצהריים (יום ד') לעבר ישראל נחתו בין היתר מעבר לקו הירוק, באזור יהודה ושומרון, סמוך ליישוב הפלסטיני פקועה באזור נפת ג'נין. ל-ynet נודע כי חלקים של הרקטות נפלו במהלך מעופן מזרחית לעפולה ובאזור בית שאן אך לא גרמו לנזק או לא נפגעים. עד לשעה 13:00 נחתו 150 רקטות ביישובי הצפון - שיא מאז תחילת ימי הלחימה.

   

  נקודת הנפילה בשטחים היא הדרומית ביותר בה הצליח חיזבאללה לפגוע בשטח ישראל, לאחר שלפני כשבוע וחצי נחתה באזור עפולה רקטה ארוכת טווח מסוג פג'ר 5 משופר. מבדיקה של כוחות הביטחון בשטח עולה כי הרקטות שוגרו מטווח של למעלה ממאה קילומטרים, ככל הנראה מעיר החוף הלבנונית צור. בשעה זו בודקים חבלני המשטרה על סמך החלקים שנמצאו בשטח באיזה רקטות מדובר וככל הנראה אלו רקטות סוריות ישנות מסוג 302.

   

  חיזבאללה מצידו טען בצהריים כי שיגר רקטות מסוג "חייבר 1" לעבר בסיס הסמוך למעלה גלבוע. 

   

   

  בכפר פקועה, שם נחתו חלקים של הרקטה ארוכת הטווח, התגודדו עשרות מתושבי הכפר הפלסטינים. ההמונים התקבצו סמוך למקום נפילת הרקטה והחלו באיסוף חלקיה. הם השמיעו קריאות שמחה וקריאות עידוד לנסראללה ולחיזבאללה. המקומיים התקהלו מסביב לצוותי התקשורת שהגיעו לצלם את הנפילה וקראו לחיזבאללה להמשיך בהפצצת יעדים בתוך ישראל.

   

  עדי ראייה פלסטינים באזור ג'נין, אשר הבחינו בחלקי הרקטות שנפלו בין בית שאן לעפולה, סברו כי רקטה נפלה באזור הגלבוע. פעיל פתח מג'נין הוסיף כי הנפילה נשמעה היטב באזור העיר וכי ניצוץ ולהבת אש נראו באופן ברור. לדבריו, האנשים בסביבה צהלו למשמע נפילת הרקטה ולמראה הלהבות: "גם אם זה היה נופל על הראש שלנו זה לא היה מקלקל את השמחה. כולנו פה מתפללים להצלחות ולנצחונות של חיזבאללה".

   

  הפעיל סיפר כי בג'נין משוכנעים שהצבא הישראלי מובס לכל אורך הדרך ולראייה - הירי המאסיבי של הרקטות היום והתרחבותו לאזור העמקים, בנוסף לאי היכולת להתקדם אל עומק לבנון. ארגון חיזבאללה מצידו טען בצהריים כי אנשיו שיגרו יותר מ-300 רקטות לעבר ישראל מאז שעות הבוקר.

   

  כאמור, לפני כשבוע וחצי שיגר לראשונה חיזבאללה חמש רקטות, אשר גורמים במשטרה הגדירו כארוכות-טווח בעלי חומר נפץ במשקל גבוה מהרקטות שנורו עד לאותו יום. הרקטות - מסוג פג'ר 5 - נחתו בשטחים פתוחים באיזור עפולה ובשטח שבין עפולה לעמק בית שאן.

   

  זמן קצר לאחר שיגור אותן רקטות פירסם חיזבאללה הודעה בה אישר כי תקף את העיר עפולה אך ציין כי עשה זאת באמצעות רקטה מסוג "חייבר 1" - בה לא השתמש לפני כן. בהודעה נכתב כי "בכך נפתח שלב חדש בעימות מול האוייב וכי רקטה זו היא בעלת טווח של 50 קילומטרים. זו ההפתעה שהבטיח נסראללה בנאומו האחרון כי הארגון יתקוף 'מעבר לחיפה'". על פי ההודעה, "אם האויב ימשיך בתוקפנותו, יגיע השלב הבא בו נתקוף הרבה מעבר לחיפה".


  הרס בטבריה. הצפון שוב ספג מטחים (צילום: גיל אליהו)

   

  בצה"ל חשפו בתחילת השבוע נתונים חדשים על המערך הרקטי של חיזבאללה ועל המכה שספג. על פי צה"ל, מערך רקטות ה-220 מ"מ, שגרמו לרוב הנפגעים בחיפה, ספג מכה קשה. מספר הרקטות הללו ירד במחצית מ-400 לכ-200. נוסף לכך, גורם ממשלתי בכיר מסר לסוכנות רויטרס כי צה"ל השמיד שני שלישים מהטילים ארוכי הטווח מסוג זילזאל של חיזבאללה. אולם, הנתונים לגבי הרקטות לטווח קצר אינם מעודדים. בידי חיזבאללה עוד כ-10,000 רקטות כאלו.

   

  הבוקר, כאמור, חודש מטח הרקטות אל עבר ישראל ומעל 70 נפילות אותו ביישובי הצפון. שמונה אנשים נפצעו, מהן אחת באורח קשה מפגיעה ישירה בבית בצפת. האשה, בת 77, הועברה במסוק לבית החולים רמב"ם בחיפה כשהיא סובלת מפגיעות קשות בצוואר ובחזה.

   

  בהכנת הידיעה השתתפו רועי נחמיאס ואפרת וייס
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רקטת הפג'ר שנפלה בעפולה לפני שבוע וחצי
  צילום: עמרי אילת
  צילום: עמרי אילת
  רקטות באזור העמקים
  צילום: עמרי אילת
  מומלצים