שתף קטע נבחר

אולמרט מבהיר: למלחמה אין קשר להתכנסות

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נאלץ להסביר לח"כ אפי איתם ש"אין קשר בין הלחימה בלבנון למהלכים מדיניים עתידיים", לאחר שעורר סערה. בראיונות לסוכנויות הידיעות אמר אולמרט ש"היווצרות גבול חדש יסייע ליצירת האווירה הדרושה להתנתקות מהפלסטינים"

לאחר הסערה שחוללו דבריו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, על כך שהניצחון בלבנון יתן תנופה להתכנסות, החליטו אמש (יום ד') בלשכתו לרכך את הביקורת החריפה וחיפשו בדחיפות את ח"כ אפי איתם עד שקישרו בין השניים. "ללחימה בלבנון אין קשר למהלכים מדיניים בעתיד בזירות אחרות", הבהיר אולמרט. ח"כ איתם אמר ל-ynet: "הוא הבין שעשה טעות. הוא הבין שפגע באופן אמיתי בלכידות הלאומית".

 

בראיון לסוכנות איי.פי אמר ראש הממשלה כי "היווצרותו של גבול חדש, שייצור יציבות באזור ויוכיח את תבוסת הטרור, יסייע ליצירת האווירה הדרושה להתנתקות מהפלסטינים. זה לא יהיה קל, אך אני מוכן לעשות זאת". דבריו של אולמרט עוררו סערה פוליטית וציבורית. ל-ynet נודע כי אנשי מילואים, יוצאי סיירות והצנחנים המזוהים עם הימין הפוליטי, החלו להחתים על עצומה נגד אולמרט.

 

 

איתם השתתף בקריאת מגילת איכה, ערב ט' באב, בזמן שבלשכת ראש הממשלה חיפשו אחריו בקדחתנות. אולמרט הבהיר בשיחתו עם איתם: "בימים אלה, כשעם ישראל מתייחד עם זכרון החורבן, יש לשמור על אחדות מלאה של צבא ועורף כדי להצליח במלחמה הקשה".

 

לשכת ראש הממשלה הפיצה הודעה ובה נמסר כי "ראש הממשלה שוחח עם ח"כ אפי איתם בעקבות הדברים שצוטטו בשמו בסוכנויות הידיעות הזרות. הוא הבהיר לח"כ איתם, שהביע בפניו מחאה מטעם חוגי ימין רחבים, כי הוא (ראש הממשלה) עסוק אך ורק בניהול המאבק של ישראל בצפון ובדרום".

 

איתם: אולמרט עשה טעות

 

ראש הממשלה ציין כי המלחמה היא תוצאה של ההתקפה שיזם חיזבאללה נגד ישראל ואין לה שום קשר למהלכים מדיניים בעתיד בזירות אחרות. "בימים אלה, כשעם ישראל מתייחד עם זיכרון החורבן, יש לשמור על אחדות מלאה של צבא ועורף כדי להצליח במלחמה הקשה".

 

מלשכת ראש הממשלה הובהר שאולמרט מעריך ומוקיר את ח"כ איתם. "ראש הממשלה ביקש להדגיש שלא בא לחזק את התמיכה בהתכנסות. הוא הבהיר שלא אלה הדברים שהיו צריכים לצאת מראיון זה".

 

ח"כ איתם סיפר שבמשך כל היום קיבל מסרים מדאיגים מהשטח: "מהרגע שפורסמו דבריו של ראש הממשלה פנו אלי עשרות רבנים, ראשי מכינות וחיילי מילואים שאמרו באופן חד-משמעי שהם שוקלים שלא לעלות צפונה ולהצטרף למלחמה. הסברתי לראש הממשלה שמעשיו עלולים לגרום נזק אמיתי למאמץ המלחמתי". 

 

אולמרט ביקש להעביר דרך איתם מסר לציבור חובשי הכיפות הסרוגות ובשיחה בין השניים, אמר: "החלטתי להוציא הבהרה. אני לא עוסק בכלום חוץ מלהשקיע בניצחון במלחמה".

 

מאז פרוץ המלחמה התקרב מאוד ח"כ איתם, שהיה מפקד כוחות צה"ל בדרום לבנון, לראש הממשלה ולשר הביטחון שהזמינו אותו לא אחת לשיחות עדכון והתייעצות. לסיכום אמר איתם: "מהשיחה שניהלתי עם ראש הממשלה אני מבין באופן חד משמעי שהוא לא יעסוק כעת בתוכנית ההתכנסות כלל. הוא עשה טעות גדולה ועזרתי לו להבין את ההשלכות שלה. ההבהרה שלו לא מסירה הרבה חששות לעתיד אבל את הוויכוחים ננהל רק אחרי המלחמה".   

 

לדברי יועץ התקשורת של אולמרט, אסי שריב, ראש הממשלה הבהיר בשיחה עם איתם: "אין לי שום כוונה לפלג את העם בימים קשים אלה של מלחמה בצפון ובדרום. אין לי שום כוונות להתייחס לזירות עתידיות. אנחנו עסוקים כרגע במלחמה הקשה שנכפתה עלינו על ידי חיזבאללה. זה הדבר החשוב ואין לי שום כוונה בימים קשים אלו לעסוק בשום דבר אחר".

 

ארגון רבני צהר מחה אמש בחריפות על דברי ראש הממשלה. לדבריהם אולמרט "מלבה את אש המחלוקת הפוליטית בעיצומה של מלחמה קשה. ראש הממשלה מנצל בציניות את המלחמה הצודקת לצרכיו הפוליטיים ופוגע ברצון של הציבור להתאחד בעת משבר ולהתעלות מעבר למחלוקות. ראוי שביום בו מציין העם היהודי את חורבן בתי המקדש וחורבן הבית הלאומי בשל שנאת חינם על רקע ויכוחים פוליטיים מרים, יפעל ראש הממשלה לבטא ולחזק את המשותף בין חלקי העם ולא את המפריד והמקטב".


פורסם לראשונה 02/08/2006 22:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אהוד אולמרט
צילום: רויטרס
צילום: ניב קלדרון
שיחה עם איתם
צילום: ניב קלדרון
צילום: איי פי
כשהתותחים רועמים
צילום: איי פי
מתקפה בלבנון
צילום: איי פי
מומלצים