שתף קטע נבחר

אולמרט מזמין 15 אלף חיילים זרים "לא פנסיונרים"

"ישראל תפסיק את האש רק אחרי שיוצב בדרום לבנון כוח רב-לאומי ובתנאי שיהיו אלה חיילים אמיתיים, ולא פנסיונרים שבאים לבלות", הבהיר ראש הממשלה בראיונות לתקשורת הבריטית. הוא מזמין גם את האירופים, הסעודים, המצרים והטורקים לבנות כוח שיהיה שונה בתכלית מיוניפי"ל

המערכה היבשתית בלבנון מתרחבת, וערב החלטה חדשה במועצת הביטחון של האו"ם, אפשר שימיה ספורים. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כבר עוסק ביום שאחרי - בהסדר המדיני החדש שעתיד להתהוות מצפון ל"קו הכחול", במסגרתו אמור כוח רב-לאומי כלשהו להחליף את כוחות צה"ל הפועלים כעת בגזרה.

 

"הכוח הרב-לאומי צריך למנות 15 אלף חיילים", אמר אולמרט בראיונות לעיתונים בריטיים, שמתפרסמים הבוקר (יום ה'). "הכוח צריך להיות מורכב מחיילים אמיתיים, לא מפנסיונרים שבאים לבלות חודשים בנינוחות בדרום לבנון, אלא בצבא עם יחידות לוחמות שמוכן ליישם את החלטת האו"ם".

 

 

אולמרט הדגיש כי "הפעם לא נקבל כוח נוסח יוניפי"ל, שהוכיח את עצמו כבלתי יעיל במניעת ההשתלטות של חיזבאללה על דרום לבנון".

 

מתי תסתיים הלחימה בלבנון? "רק אחרי שמועצת הביטחון של האו"ם תורה על הקמת כוח רב-לאומי וכשהכוחות יוצבו בדרום לבנון", אומר ראש הממשלה. "לא ניסוג ולא נפסיק את האש עד שיוצב במקום כוח רב לאומי שיכול לשלוט בשטח ביעילות. אנחנו רוצים לסגת מהר ככל האפשר, והדבר תלוי בהחלטה של מועצת ביטחון ובמהירות פריסת הכוח הרב-לאומי".

 

לדברי אולמרט, הוא היה רוצה לראות בכוח חיילים ממדינות אירופה כמו בריטניה, צרפת, איטליה לצד כוחות מטורקיה, סעודיה ומצרים - "כל מי שנחוש למלא אחר המשימה של הפסקת האלימות כלפי אזרחים ישראלים מלבנון ופירוק הארגון הרצחני הזה מנשקו, המשמש כזרוע הארוכה של איראן".

 

אולמרט הוסיף כי שוחח עם ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, בנוגע להצבת כוחות בריטיים. "אמרתי לבלייר שאני סומך על ממשלת בריטניה והחיילים הבריטים". 

 

בראיון לעיתון האיטלקי "קוריירה דלה סרה", אמר אולמרט: "ברור שיש לקבוע קודם מועד להפסקת אש, אך סופה של הפעולה הצבאית צריכה להיות קרוב מאוד להצבת הכוחות הבינלאומיים. נאמר שאנחנו מפסיקים לירות בחצות, הם צריכים לתפוס עמדות בשטח במקומנו עד לשעה שתיים לפנות בוקר. אם ניתן לימים לעבור, לחיזבאללה יהיה די זמן לקחת מחדש את השליטה על האזורים וזה יצור מציאות בשטח שיהיה הרבה יותר קשה להתמודד איתה".

 

שר החוץ האיטלקי: "זו עמדה לא מציאותית"

 

שר החוץ האיטלקי, מאסימו ד'אלמה, ביקר את עמדתו של אולמרט וכינה אותה "לא מציאותיות". כך דיווח היום העיתון האיטלקי "לה רפובליקה". לשיטתו של ד'אלמה, ישראל מבודדת כעת בעמדתה זו, אשר אינה מקובלת על הקהילה הבינלאומית.

 

לדבריו, צרפת ואיטליה נחושות בעמדתן כי קודם יש להפסיק את פעולות האיבה ורק לאחר מכן להציב כוח התערבות בלבנון. בתנאים אלה מוכנות פריז ורומא לשלוח חיילים לגבול ישראל-לבנון. "כמובן שלא ניתן להציב כוח כשמתנהלים קרבות", ציין.

 עוד אמר ד'אלמה כי פשטני להתייחס לחיזבאללה כ"אל ארגון טרור שניתן לפרק מנשקו", בשל ייצוג ארגון חיזבאללה בפרלמנט הלבנוני.

 

בהכנת הידיעה השתתף ניר מגל
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אולמרט. "כוחות מאירופה וממדינות ערב"
צילום: רויטרס
חיילים בלבנון
צילום: איי פי
מומלצים