שתף קטע נבחר

'מייסד' חיזבאללה: יש יכולת ואומץ לשגר זילזאל-2

עוד בראיון עיתונאי שהעניק השגריר האיראני בדמשק בשנות ה-80: כיצד הוקם הארגון ומה היה חלקה של איראן

"לחיזבאללה יש טילי זילזאל-2, המסוגלים להגיע לטווח של כ-250 ק"מ ולפגוע בכל מטרה בישראל". כך אמר עלי-אכבר מוחתשמי-פור, שכיהן כשגריר איראן בדמשק בשנות ה-80, בראיון לעיתון הרפורמיסטי "שרק" המתפרסם הבוקר (יום ה') באיראן.

 

לטענתו, מלבד הטילים לחיזבאללה יש "נשק" נוסף והוא האומץ והתעוזה להשתמש בנשק שבידיו. "יש מדינות שיש להן נשק אבל אין להן האומץ להשתמש בו". לדבריו, חיזבאללה בנה בונקרים תת קרקעיים בהרי הלבנון וזו הסיבה שלמרות הפצצות חיל האוויר החוזרות ונשנות, הארגון מצליח לשמור על היכולת לשגר רקטות לעבר ישראל.

 

מוחתשמי-פור היה שגריר איראן בדמשק בתקופת מלחמת לבנון ונחשב לאחד השותפים המרכזיים להקמת ארגון חיזבאללה בתחילת שנות השמונים. הוא אף זכה לכינוי "המיילד" של חיזבאללה, לאור פעילותו להקמת הארגון בשנים 1982-3, בהן כיהן כשגריר בדמשק.

 

במערב מייחסים לו מעורבות בתכנון הפיגוע בבסיס הנחתים האמריקנים בביירות בשנת 1983, אחד הפיגועים הכי קשים שספגה ארה"ב עד ל-11 בספטמבר 2001. כיום הוא מכהן כמזכ"ל ארגון בשם "הוועידה לתמיכה באינתיפאדה של פלסטין" ומראשי מחנה הרפורמיסטים באיראן.

 

איך עזרה איראן להקמת חיזבאללה?

 

בראיון מתאר מוחתשמי-פור את הנסיבות שהובילו להקמת חיזבאללה, הסיוע של איראן באימון לוחמי הארגון והמעורבות של מייסד המהפכה האיסלאמית באיראן, האיתוללה חומייני.

 

על מעורבותה של איראן בנעשה בלבנון בשנות ה-80, אמר השגריר לשעבר: "חלק מהאימונים של חיזבאללה נערכו בלבנון. ב-1982 חומייני התנגד לשליחת כוחות לסוריה וללבנון. באותה עת אני הייתי בסוריה. הוא הורה לסייע לכוחות שיוצאים להילחם על מנת לחזק אותם. לא יכולנו לשלוח את הסיוע דרך עיראק וטורקיה, שבאותה עת לא היו לנו יחסים טובים עימן. הוא אמר שהדרך היחידה היא שנאמן את הכוחות הלבנונים באיראן וניתן להם ציוד עד שהם יוכלו להגן על לבנון מפני ישראל ולהילחם למען זכויות העם הפלסטיני והלבנוני. מאותו הרגע החל שלב חדש של אימון הכוחות הלבנונים וכך החלה ההתנגדות והוקם ארגון חיזבאללה".

 

בראיון נשאל מוחתשמי-פור על מחנות האימונים וסדר גודל הכוחות של חיזבאללה, בתשובתו הוא ציין כי "בתקופה שאני הייתי בסוריה ובלבנון נערכו בערך 30 קורסים, בכל אחד מהם הודרכו 300 לבנונים וזה המשיך גם לאחר מכן". לדבריו, "עד כה חיזבאללה אימן למעלה ממאה אלף איש בצורה ישירה או עקיפה, רובם מתנדבים, אך הכוחות הסדירים של חיזבאללה מעטים יותר".

 

מוחתשמי-פור לא פספס את ההזדמנות לחלוק שבחים לחיזבאללה. לדבריו, "נכון שבהתחלה משמרות המהפכה הדריכו את חיזבאללה בלבנון ובאיראן, אבל הם מסוג התלמידים שמתעלים על מוריהם וכעת אין מקום להשוואה".

 

בימים האחרונים מחריפים ראשי המשטר באיראן את הצהרותיהם בנוגע למלחמה בלבנון. אתמול אמר המנהיג הרוחני של איראן, איתוללה עלי חמינאי, שחיזבאללה הוא קו ההגנה הקדמי של אומת האסלאם. הנשיא האיראני, מחמוד אחמדי-נג'אד, אמר ש"המשטר הציוני הוא שטן שתחתיו מתקבצים כל השטנים, ידם הארוכה של ארה"ב ובריטניה". במקביל, קרא האיתוללה אחמד ג'נתי, לכל המדינות המוסלמיות לסייע לחימוש חיזבאללה במאבקו בישראל. "ממדינות האיסלאם מצופה כעת שהן לא יחסכו מחיזבאללה כל סוג של סיוע, בכלל זה סיוע בנשק, אוכל ותרופות - ואף יעבירו את הפצועים של חיזבאללה לטיפול במדינותיהן".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טיל זילזאל. יכול להגיע לתל אביב
האבא של החיזבאללה. מוחתשמי-פור
התנגד לשליחת כוחות ללבנון. חומייני
מומלצים