שתף קטע נבחר

עיתא א-שעב: "השבויים נשמעו אינטליגנטים"

כך לכדו חיילי המילואים שני פעילי חיזבאללה בכפר עיתא א-שעב בגזרה המערבית בדרום לבנון: השניים הסתתרו במבנה מתחת לערימת עלי טבק ויצאו ממנו בידיים מורמות. החיילים חילקו למחבלים לוף ממנות הקרב, והם מספרים ל-ynet על 10 השעות בהן שהו איתם בבית: "סיפרו לנו שהם מאמינים במלחמה"

"מתחת לקומה הראשונה היה מחסן, הכוחות ביצעו סריקה במקום כשלפתע מאחורי עלי טבק גדולים מיובשים בצבץ קנה של רובה מסוג קלצ'ניקוב. המ"פ צעק שיש מחבל כיוון שהוא עמד לידו. אבל המחבל שהסתתר מאחורי העלים יצא עם ידיים מרומות, כשבאחת מהן הוא החזיק את הרובה". כך סיפרו בעדותם חיילי מילואים שלכדו שני אנשי חיזבאללה שהסתתרו במבנה  בכפר עיתא א-שעב, שבגזרה המערבית. החיילים החזיקו בשבויים למעלה מעשר שעות ולפנות בוקר (ו') הם הועברו לשטח ישראל.

 

 

לפני שלושה ימים נכנסו חיילי הגדוד, בפיקודו של סגן אלוף שי שענן, לגזרת דרום לבנון במטרה לסרוק אחר תשתיות מחבלים. פלוגה ג', בפיקוד סגן אלוף רז קרני, נכנסה לכפר עיתא א-שעב, במקום בו ניהלו השבוע כוחות צנחנים קרבות קשים.

 

אתמול לפנות בוקר הגיעו חיילי הפלוגה לאחד הבתים בכפר וזיהו משגר ושלושה טילי נ"ט משופרים. "היה ברור שמהאזור הזה פועלים מחבלים ולכן החלטנו לבצע סריקה באזור", סיפרו החיילים בעדויותיהם. 

 

תוך זמן קצר יצא מחבל נוסף, גם הוא בידיים מורמות. למרות המחזה שבו נראו שני המחבלים עם ידיים מורמות, חששו החיילים שמדובר במלכודת וייתכן שלאחד מהם יש חגורת נפץ. "אלו היו דקות מאוד מפחידות. לא היה ברור למה המחבלים מרימים ידיים למעלה ולא יורים. אבל לפי הוראת המ"פ לא ירינו לעברם ותפסנו אותם. קשרנו את ידיהם ועשינו בדיקה יסודית שאין עליהם שום אמצעי לחימה שיכול לסכן אותנו", סיפר חייל אחר.

 

"הם נראו לנו אינטלגנטיים"

 

גם לאחר שנקשרו שני המחבלים והוכנסו לתוך המבנה, המשיכו הכוחות לבצע סריקות באזור על מנת לסכל אפשרות שחוליית מחבלים אחרת תגיע ותחלץ את חבריה. המחבלים הכבולים אמרו לחיילים שהם חששו למות ולכן לא ניהלו איתם קרב וכך בעיצומה של המלחמה נוצרה הסיטואציה יוצאת הדופן שבה חיילי הפלוגה יושבים עם המחבלים למעלה מעשר שעות ומשוחחים איתם.

 

אחד החיילים שהיה בכוח סיפר כי הבכיר מבין שני אנשי חיזבאללה הוא בן 23 שהגיע מביירות ואילו חברו בן ה-19 הוא תושב האזור. שניהם על פי עדויות החיילים ציינו כי הם מאמינים במלחמה הזאת ונשמעו מאוד אינטליגנטיים.

 

החיילים נתנו לשני המחבלים לשתות ובגלל השעות הארוכות ששהו איתם בבית, הם נתנו להם לאכול לוף ממנות הקרב שנשאו עימם. במהלך הזמן קיבלו החיילים דיווח על טיל נגד טנקים שנורה לעבר טנק של גדוד 82, מרחק כמה מאות מטרים משם. "באותו רגע חשבתי לעצמי שמדובר בחברים של שני המחבלים האלה, שבזמן שאנחנו שומרים על כבודם הם מנסים להמשיך ולפגוע בחברים שלנו", סיפר אחד החיילים ל-ynet.

 

רק בשעת לילה מאוחרת החלו חיילי הפלוגה לנוע לעבר ישראל, לא לפני ששטפו את פניהם של המחבלים והכניסו אותם לתוך רכב משוריין שהוביל אותם לארץ. בשעה 4 לפנות בוקר הגיעו החיילים לישראל יחד עם שני השבויים. "פעלנו כמו שמצפים מאיתנו לפעול במצב כזה. היו רגעים מאוד מפחידים, אבל ידענו גם להגן על עצמנו וגם לשמור על כבוד האדם. כולנו תקווה ששני השבויים האלה יספקו מידע חשוב שיציל בעתיד חיים ואולי אפילו ישפוך אור על אירוע חטיפת החיילים", אמר אחד מהחיילים. המפקדים בגדוד ובפלוגה שיבחו את החיילים על פעילותם וציינו כי הם גאים בהם על פעילותם בדרום לבנון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
מביאים את השבויים לשטח ישראל
צילום: דובר צה"ל
גיוס המילואים
צילום: דובר צה"ל
מומלצים