שתף קטע נבחר

פשיטה של השייטת בצור; קצין וחייל נפצעו קשה

המטרה היתה לפגוע בחוליה שירתה אמש רקטות לראשונה על חדרה. לוחמי השייטת נחתו צפונית לצור, ירו לעבר דירה באחד הבניינים אולם נתקלו באנשי חיזבאללה וניהלו עמם קרב יריות שנמשך כשלוש שעות, במהלכו נפצעו 8 לוחמים, בהם 2 קשה, ונהרגו לפחות 7 מחבלים. זוהי פשיטת הקומנדו השנייה של ישראל בתוך מספר ימים בעורף החיזבאללה

התגובה הישראלית על ירי הרקטות לחדרה: כוחות מיוחדים של השייטת פעלו הלילה (שבת) באזור העיר צור, ונקלעו לקרבות ירי עם אנשי חיזבאללה. בקרב שהתפתח נפצעו 10 מהחיילים, בהם קצין וחייל במצב קשה והשאר קל וקל מאוד. במקביל דווח על לפחות 7 מחברי חוליית הירי של חיזבאללה שנהרגו בחילופי הירי. בלבנון דווח על חייל בצבא לבנון, שנהרג מאש שירו מסוקי הקרב שליוו את הכוח, וכן על אזרח שנהרג.

 

מטרת הפעולה הלילית היתה פגיעה באחראים לירי הרקטות אמש לעבר חדרה. בצה"ל ביקשו להעביר מסר של הרתעה לפיו ירי ארוך טווח לתוך העורף הישראלי לא יעבור בלי פגיעה ישירה באחראים. העיר צור וסביבתה הפכה לאתר המרכזי לשיגור הרקטות ארוכות הטווח לעבר ישראל בתקופה האחרונה.

 

 

מלבנון דווח כי לוחמי השייטת, בשתי יחידות, הגיעו לאזור במסוקים בסביבות השעה 1 בלילה והונחתו בפרדס תפוזים סמוך לכניסה הצפונית לעיר. הלוחמים חתכו גדר תיל ופתחו בירי לעבר דירה בקומה השנייה של אחד המבנים. הדירה ספגה פגיעה ישירה ועדי ראייה דיווחו על פצועים בתוכה.

 

במקום התפתח עד מהרה קרב יריות עם אנשי חיזבאללה, כשמסוקי קרב מחפים על הכוח הקרקעי. מקור בחיזבאללה אמר לסוכנויות הידיעות כי במהלך הירי נפצעו כמה מהחיילים. לאחר כשלוש שעות, בסביבות 4 לפנות בוקר, עזבו החיילים את הזירה. הפצועים קשה וקל הועברו במסוק לבית החולים רמב"ם, שם טופלו הבוקר. הפצועים קשה הועברו לחדרי הניתוח.

 

במקביל דווח גם על ירי אש נ"מ שנורתה מצד צבא לבנון אל המסוקים, שהשיבו אש ופגעו בטנק של צבא לבנון, בו נמנו נפגעים. בלבנון אומרים כי חייל נהרג וכן אזרח שהיה באזור.

 

מדובר בפעולה ה-17 של יחידות קומנדו של צה"ל בעומק שטח לבנון - על מרביתן לא פורסם בכלי התקשורת. לפני שלושה ימים פשטו לוחמי סיירת מטכ"ל ושלדג על מתקן של חיזבאללה בעיר בעלבק, הרגו עשרה מפעילי הארגון ולקחו בשבי חמישה. אותה פעולה נועדה להביא מידע אודות גורלם של שני החיילים החטופים.

 

מטרת הפעולה הלילה, כאמור, הייתה פגיעה בבכירי המפקדים של מערך ירי הרקטות האסטרטגי של חיזבאללה, דוגמת הירי על חדרה אתמול. גורמים בצה"ל ציינו כי הכוח הגיע אל הבכירים והרג אותם. גורם בכיר אמר כי מדובר בפעולה מוצלחת שהשיגה את יעדה, למרות פציעות החיילים: "מדובר בפעולה משמעותית שנוגעת בלב מערך ירי הרקטות ארוכות הטווח אל עבר ישראל".

 


תוצאות התקיפה בצור, הבוקר (צילום: רויטרס)

 

רשת הטלוויזיה של חיזבאללה "אל מנאר" דיווחה מוקדם יותר כי חיל האוויר תקף יעדים בפרבריה הדרומיים של ביירות. צה"ל אישר כי מטוסיו תקפו יעדים בשכונת דחייה, מעוז חיזבאללה בעיר. כלי התקשורת בלבנון לא דיווחו על נפגעים בהתקפה.

 

תזכורת: אסון השייטת

 

ותיקי השייטת עדיין זוכרים היטב את הטראומה מהפעולה בספטמבר 1997 בלבנון. בלילה ההוא יצא כוח של היחידה בפיקוד סגן-אלוף יוסי קורקין ז"ל, לפשיטה על מעוז החיזבאללה בכפר אנצריה בעומק לבנון.

 

כמה מאות מטרים לפני היעד התפוצצו מטעני כלימגור במסלול התנועה של הכוח. במקום פרצה דליקה שגרמה גם להתפוצצות המטענים שנשאו עימם

 הלוחמים. 11 לוחמים ורופא מכוח החילוץ נהרגו. ועדת החקירה שבדקה את האסון לא הצליחה לגלות כיצד קרה שמטענים הונחו בדיוק במסלול שבו נע הכוח, זאת בעיקר לאור העובדה שהכוח שינה במעט את המסלול שתוכנן לו מראש. הוועדה העריכה כי המטענים הונחו למארב אקראי ולא באופן מתוכנן וכי החיזבאללה לא ידע על מועד הגעתם של הלוחמים למקום ומסלול הליכתם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פצצות תאורה מעל צור הלילה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
תוצאות התקיפה הבוקר
צילום: רויטרס
סמל השייטת
מומלצים