שתף קטע נבחר

מהכנסת ללבנון: ח"כ סנה לבש מדים

חבר הכנסת אפרים סנה, רופא במקצועו, עזב את לשכתו בכנסת, לבש מדים והצטרף לפלוגת הרפואה של הצנחנים הפועלת בגבול הצפון. בינתיים הוא עוד לא טיפל באיש ומקווה שכך יהיה גם בהמשך. סנה, בן 62, נדרש לאישור מיוחד של שר הביטחון כדי לצאת לשטח וקיבל אותו ללא קושי. הוא מסרב להביע עמדה על הלחימה: "עכשיו אני חייל"

בימים אלה כאשר הפוליטקאים עסוקים בגיבוש עמדות על המלחמה הנוכחית ובישיבות הכנסת המיוחדות מתגלעים ויכוחים קולניים - יש מי שבוחר לעזוב את הזירה הפוליטית וללבוש מדים. 

 

 

חבר הכנסת אפרים סנה נפרד השבוע מהלשכה הממוזגת ומתפקידו כיושב ראש סיעת העבודה, לבש את מדיו והצטרף לחטיבת הצנחנים הפועלת בגבול הצפון. סנה, רופא במקצועו, החליט לנצל את כישוריו המקצועיים ולתרום את חלקו ללחימה.


קצין ודוקטור - וחבר כנסת (צילום: רון בן-ישי)

 

"ביקשתי להיות בפלוגת הרפואה של חטיבת הצנחנים. אותה הפלוגה שפיקדתי עליה בקרבות בחווה הסינית במלחמת יום הכיפורים ועכשיו אני פה עם החבר'ה כאחד הרופאים בפלוגה". זו לא הפעם הראשונה בה סנה עוזב את הפוליטיקה לטובת הצבא. "בשנת 97' הייתה הפעם האחרונה שהתנדבתי למילואים, אז התלוויתי לגדוד 890 במוצב עיישה בלבנון, שלפני הנסיגה".

 

אך הדרך מבניין הכנסת בירושלים אל דרום לבנון לא הייתה כל כך פשוטה - סנה יחגוג בסוף החודש את יום הולדתו ה-62 והתגייסותו למילואים דרשה אישור מיוחד של שר הביטחון - שהתקבל בקלות יחסית. "כחבר כנסת וכיושב ראש סיעה וכמובן בשל גילי החריג אני חייב אישור מיוחד כדי לצאת למילואים. שר הביטחון אישר לי להתגייס".

 

סנה עדיין לא נדרש להפעיל את כישוריו בזמן אמת. "לשמחתי ולשמחת כולם לא יצא לי לטפל באיש. אני מקווה להישאר חסר תעסוקה".

 

"אי אפשר להיות גם חייל וגם פוליטקאי"

 

לחבר הכנסת סנה עבר צבאי מרשים: את שירותו הצבאי הסדיר עשה בנח"ל. לאחר מכן למד רפואה ובסיום לימודיו חזר לשרת בצה"ל כרופא בצנחנים. במלחמת יום הכיפורים פיקד על יחידת רפואה של הצנחנים בקרב "החווה הסינית" ובקרבות ממערב לתעלת סואץ. הוא השתתף בפעולות מבצעיות רבות, ביניהן מבצע החילוץ באנטבה בו פיקד על צוותי רפואה.

 

 

בהמשך הקריירה הצבאית שלו הקים סנה את יחידת החילוץ של חיל האוויר (669) ופיקד עליה במשך שנתיים. ב-1981 פיקד על אזור הביטחון בדרום לבנון ושש שנים לאחר מכן השתחרר מצה"ל בדרגת תת-אלוף והצטרף למפלגת העבודה.

 

למרות עברו הביטחוני העשיר סנה לא מוכן לחוות דעתו על האופן בו מתפקד הדרג המדיני וצה"ל במלחמה הנוכחית. "אני לא מרגיש נוח לדבר על המלחמה. אני עכשיו חייל לובש מדים - אי אפשר להיות גם חייל וגם פוליטיקאי".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
סנה. עזב את הלשכה הממוזגת
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים