שתף קטע נבחר

רויטרס הודתה: התמונה "שופצה" בתוכנה גרפית

בתמונה שהפיצה סוכנות הידיעות הבריטית בשבת נראה פרבר בביירות אפוף עשן כבד, לאחר הפצצה לילית של חיל האוויר. בבלוגים באינטרנט טענו מומחים שהתמונה שונתה באמצעות תוכנה גרפית. ביום ראשון הודתה רויטרס ב"שימוש בלתי הולם בתוכנת עריכה" וביטלה את התמונה

סוכנות הידיעות רויטרס הודתה היום (א') כי תמונה שהפיצה למנוייה בשבת, והציגה עשן כבד מיתמר מעל פרבר של ביירות בעקבות התקפת לילית של חיל האוויר, עוותה על ידי תוכנה גרפית. הסוכנות שידרה למנוייה הודעה דחופה הקוראת להם להפסיק את השימוש בתמונה והתנצלה על "שימוש בלתי הולם בתוכנה גרפית". בהמשך הודיעה סוכנות הידיעות: הצלם הושעה עד לחקירה מלאה של הפרשה.

 

 

את התמונות צילם עדנאן חאג', שעובד עבור רויטרס בלבנון. בין השאר הוא צילם בשבוע שעבר כמה מהתמונות הקשות מזירת הפצצת חיל האוויר בכפר כנא.

 

בתמונה שהופצה בשבת ה-5 באוגוסט נראו בתי הפרבר אפופים בעשן שחור וסמיך שהתנשא לשמים לגובה רב מאוד. בכיתוב של התמונה נכתב: "עשן מיתמר מבניינים בוערים שנהרסו במהלך תקיפה לילית על פרבר בביירות. בניינים רבים נהרסו עד היסוד בהתקפה".


התמונה שהופצה בשבת (צילום: רויטרס)

 

לאחר פירסום התמונה בשבת החלו להתפרסם בבלוגים ברחבי האינטרנט הודעות שונות שהעלו ספק באשר למהימנותה של התמונה. אחד מהם, צ'רלס ג'ונסון, הפנה את תשומת לב הקוראים לתבנית חוזרת בעשן, "שמעידה על שימוש בוטה בכלי 'שיכפול' של התוכנה הגרפית 'פוטושופ', כדי להוסיף עשן לתמונה".

 

באתר האינטרנט שלו פירסם ג'ונסון את תמונה שלדבריו הייתה המקור לתמונה של רויטרס, ובה נראים הבניינים אפופים בהרבה פחות עשן. הוא טען שלא רק שהעשן הוגבר בצורה גרפית, אלא גם בניינים שלמים בתמונה זכו לשיכפול על ידי העורכים. אתרים אינטרנט נוספים מיהרו לתמוך בטענה שהתצלום "טופל" גרפית.

 

ביום ראשון הפיצה סוכנות רויטרס למנוייה הודעה דחופה הקוראת להם להפסיק להשתמש בתמונה שהופצה בשבת ולהסיר אותה מהארכיונים. בהסבר שהתלווה להודעה נכתב: "בתמונה הזו נעשה שימוש לא ראוי בתוכנת עריכה גרפית. מייד נפרסם גרסה חדשה של התמונה. אנא הסירו את התמונה המקורית ממאגרי הנתונים שלכם. סליחה על אי-הנוחות".

 


ההודעה הדחופה למנויים להפסיק להשתמש בתמונה

 

ואכן, דקות אחדות מאוחר יותר פורסמה תמונה דומה של אותם בניינים, והעשן שמעליהם נראה סמיך הרבה פחות.

 


הגרסה החדשה של התמונה, שהופצה ביום ראשון (צילום: רויטרס)

 

בשיחות טלפון עם ynet, מסרה דוברת סוכנות הידיעות רויטרס, מוירה וויטל, כי סוכנות הידיעות החליטה להשעות את הצלם עדנאן חאג' עד לחקירה מלאה של השינוי שנעשה בתמונות. לדבריה, "רויטרס רואה את עריכת התמונות בחומרה רבה והדבר מנוגד לחלוטין למדיניות העריכה של החברה. מיד כשההאשמות בנוגע לתמונה הובאו לידיעתנו, היא הוסרה מהמאגר והוחלפה בתמונה אחרת המציגה סצינה דומה. ההסבר באשר להסרת התמונה היה שימוש בלתי הולם בתוכנת עריכה גרפית".

 

בהודעה שפירסמה סוכנות הידיעות נכתב: "ערכנו שיחה עם הצלם, שעובד עמנו במתכונת פרילאנס כבר יותר מעשר שנים. הצלם טען כי לא ניסה לעוות את התמונה בכוונה תחילה, אלא הסביר כי ניסה להסיר מהתצלום כתמי אבק, ולתקן טעות שנגרם עקב תנאי התאורה הקשים שבהם עבד. זוהי הפרה חמורה של התקנים של רויטרס, ולכן לא נעבוד יותר עימו ולא נשתמש בתמונות שלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
עשן או עריכה גרפית? התמונה המקורית
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
החילוץ בכפר כנא. צילם: עדנאן חאג'
צילום: רויטרס
מומלצים