שתף קטע נבחר

ראש ממשלת לבנון פרץ בבכי: עזרו לנו

בפתח כינוס שרי החוץ הערבים בביירות, אמר ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, כי "הצבא הישראלי לא השאיר אף גשר והפציץ גם בתי חולים ומוצבים של האו"ם. הכל למען הנקם ושום דבר חוץ מנקם". הוא אמר כי אין מנוס מהגברת המאמצים להגיע להפסקת אש ודרש מישראל לסגת מחוות שבעא

נאום הדמעות: ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, פרץ אחר הצהריים (יום ב') בבכי פעמיים במהלך נאומו בפני שרי החוץ הערבים בביירות. בפעם הראשונה בכה כשדיבר על ההרוגים בלבנון: "אנו יודעים שאיננו היחידים שניצבים מול האסון הזה שכן גם אחינו בפלסטין ובעיראק סובלים מהכיבוש". אחר כך ביקש עזרה ממדינות ערב ושוב פרץ בבכי: "עמידתכם לצידנו היא חובה ונשיאה באחריות".

 

שרי החוץ לא נותרו אדישים ומחאו לו כפיים. "העתיד הערבי הוא עתיד אחד. אני בטוח שנישאר כולנו יחד. אנו זקוקים לסיוע בבנייה, סיוע לכלכלה. אנו זקוקים לסיוע פוליטי ודיפלומטי שצעדים כאלה לא ישובו עוד. אנו זקוקים לסיוע להפסקת התוקפנות הזו ופריסת הריבונות הלבנונית על כל שטחה. אנו רוצים להציל את החיים המשותפים בלבנון. אתם ואנחנו נמצאים מול מבחן גדול של הקהילה הבינלאומית.

 


צילום: cnn
 פואד סניורה בוכה  (צילום: cnn)

 

"אם המעשים הנוראים של ישראל אינם טרור של מדינה, אז מהו טרור של מדינה? ההרס וההרג הישראלי נמשך 26 יום ושינה את פניה של לבנון", האשים סניורה.

 

הוא מנה את שמות הכפרים והערים שנפגעו. "יש כאן הרס של התשתיות, הרג של כאלף אזרחים, שליש מהם מתחת לגיל 12, מיליון פליטים. טבח נורא אירע בכפר חולא שם נהרגו יותר מ-40 בני אדם בשל הפגזה ישראלית נוראה. הצבא הישראלי לא השאיר גשר, דרך, ומרפאה שהוא לא פגע בהם ומוצבים של האו"ם. הכל למען הנקם ושום דבר חוץ מנקם. אין מנוס מהגברת המאמצים להכריח את הישראלים להפסיק את האש, לסגת אל מעבר לקו הכחול, לסגת מחוות שבעא ולבצע חילופי אסירים".

 

בדבריו הוא קרא למדינות ערב ללחוץ על מדינות העולם ולהביא ללחץ על ישראל לסגת מדרום לבנון ולהעביר את מפות שדות המוקשים בדרום.

 

הוא שב וחזר על יוזמתו, שזכתה לכינוי "תוכנית שבע הנקודות", אשר הוצגה בפיסגת רומא ובכללה נסיגת ישראל תמורת פריסת צבא לבנון בדרום. הוא דרש לשוב להסכמי שביתת הנשק בין ישראל ללבנון משנת 1949. 

 

בהמשך כינוס שרי החוץ הערבים, שהגיעו לביירות בשלושה מטוסים נפרדים מירדן, מצרים וסוריה, תעלה לדיון גם ההצעה הסעודית לקיום פסגת חירום של הליגה הערבית כדי לדון בנושא לבנון. הצעה זו הועלתה בשבועות האחרונים ונדחתה על ידי מדינות ערב.

 

לבנון מוכנה לפרוס את צבאה עד הגבול

 

בראיון ל"וושינגטון פוסט" הביע סניורה נכונות חדשה לפריסה מהירה של כוחות לבנוניים בדרום לבנון, כדי להביא לקץ הלחימה בין ישראל לחיזבאללה. לדבריו, לבנון מוכנה לפרוש 15,000 חיילים בדרום המדינה ולקבל כוח רב-לאומי של 2,000 חיילים שבראשו יעמוד כוח זמני של האו"ם, עד שיושג הסכם מדיני, וניתן יהיה לגייס כוח רב-לאומי קבוע שייתפרס בלבנון. "ניתן לעשות זאת במהרה", אמר סניורה. הוא הוסיף כי "זהו יעד לבנוני, והוא אף תואם את היעדים הישראליים".

  

לדברי סניורה, הצעותיו לתיקון נוסח ההחלטה נועדו גם לשמור על האינטרסים של ישראל, ולא רק על אלה של לבנון ושל חיזבאללה. לדבריו, הטיוטה האמריקנית-צרפתית אינה ברת-יישום, מאחר שהיא תשאיר את חיילי ישראל ואת לוחמי חיזבאללה זה מול זה בדרום לבנון, מצב שיוביל להמשך הלחימה. 

 

ברקע, נמשכים מגעים קדחתניים להגיע להסכמה על טיוטת החלטה במועצת הביטחון. צרפת הודיעה לגורמים לבנונים כי היא נחושה שלא להצביע על הצעת החלטה שלא תזכה להסכמה כוללת בלבנון. כך דיווחה רשת "אל-ג'זירה", אך לדיווח אין אישור ממקור אחר.

 

לבני: "החיזבאללה מייצג את האינטרס האיראני"

 

שרת החוץ ציפי לבני נפגשה היום בירושלים עם משלחת של יהודים מהעולם ואמרה כי "חיזבאללה איננו מייצג את העניין הלבנוני אלא את האינטרס האיראני". בנוגע לקשר בין חיזבאללה לסכסוך עם הפלסטינים אמרה: "חיזבאללה רוצה גם להכתיב את סדר היום עם הפלסטינים ובכך למנוע מצב כלשהו שיאפשר לחיות כאן באיזשהו הסדר שלום".

 

"הימים האלה", אמרה לבני, "הם ימים מאוד קשים לאזרחי ישראל במיוחד לאלה הגרים בצפון הארץ. ישראל מנהלת מלחמה, קרבות מאוד קשים בלבנון וסופגת גם פגיעות קשות בעורף. לישראל יש את הכוח הצבאי וגם את נחישות אזרחיה בתור כלי נשק במלחמה הזאת".

 

בנוסף עמדה השרה לבני על השוני המתבקש בין ישראל לחיזבאללה: "החיזבאללה מכוון את הטילים שלו לתוך ריכוזי אוכלוסיה, לתוך בתי חולים וגני ילדים כי זו המהות של הארגון הזה בעוד ישראל מנסה לפגוע באותם טרוריסטים, אותם חיילים של הארגון הזה תוך שהיא משתדלת להימנע מפגיעה באזרחים חפים מפשע".

 

עוד אמרה לבני כי "העולם כולו מבין שהצדק נמצא בצידה של מדינת ישראל אבל צריך לעשות הבחנה בין ההבנה הבינלאומית והאינטרסים הבינלאומיים לבין ההבנה העמוקה של עם ישראל את מהות המלחמה. העולם כולו יודע שישראל הותקפה ללא שום פרובוקציה מצידה".

 

בהכנת הידיעה השתתף אבירם זינו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
סניורה. "טרור של מדינה"
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
תקיפת חיל האוויר
צילום: רויטרס
נזקים כבדים בלבנון
צילום: רויטרס
צילום: אלי אלגרט
לבני. "ימים קשים"
צילום: אלי אלגרט
מומלצים