שתף קטע נבחר

תביעה במרוקו נגד ה"טרוריסט" פרץ

שלושה עורכי דין מרוקנים הגישו לבית המשפט ברבאט תביעה נגד שר הביטחון פרץ על "פשעי מלחמה שביצע בלבנון ונגד הפלסטינים". הם הסבירו שניתן לשפוט אותו במדינה "מכיוון שאי אפשר לבטל אזרחות מרוקנית", ודורשים מהאינטרפול להסגירו

מרוקנים? היזהרו: שלושה עורכי דין מרוקנים הגישו בימים האחרונים לבית המשפט ברבאט, בירת מרוקו, תביעה לא שגרתית נגד לא אחר מאשר שר הביטחון, עמיר פרץ.

 

חדר מלחמה: דיווח מיוחד ב-ynet

 

השלושה, עבד אל-רחמן בן עמרו, עבד אל-רחים אל-ג'אמעי וחאלד אל-ספיאני, נימקו בכתב התביעה כי פרץ נאשם בביצוע פשעים ותקיפות בכוונה תחילה לפגוע בחיי אזרחים, שלומם וחירותם וכדי להחריב, בניגוד לאמנות הבינלאומיות, תשתיות אזרחיות, נמלי ים ואוויר. זאת בנוסף להחרבת מתקני תקשורת, פגיעה בבריאות הכללית ובאיכות הסביבה, פגיעה מכוונת בנשים ובילדים, ביצוע פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות ועוד שורה ארוכה של סעיפי אישום. כך דיווח הבוקר (ג') העיתון "אל-קודס אל-ערבי" היוצא לאור בלונדון וזאת בהמשך לדיווחים דומים ממרוקו בימים האחרונים.

 

בין היתר כתבו עורכי הדין כי "הנאשם המכונה 'עמיר פרץ', שר הביטחון בממשלה הישראלית ומנהיג מפלגת העבודה הישראלית, מוביל מלחמה ברברית ומצור רצחני באמצעי הרס רבי עוצמה על לבנון ועמה מאז יולי וכן על העם הפלסטיני, הנהגתו וממשלתו וזאת תוך התעקשות שלא להגיע להפסקת אש".

 

עורכי הדין נימקו את הגשת התביעה בכך שמדובר באזרח מרוקני ש"ביצע את הפשעים מחוץ לשטחי המולדת" וכי לאור העובדה ש"מרוקו הרשמית" שמרה על שתיקה נוכח ההתרחשויות, "ראינו זאת מחובתנו להגיש את התביעה, בהתאם לסעיף 49 לדין הפלילי, בשל העובדה שפרץ, אזרח מרוקני, ביצע פשעים מסוכנים מחוץ לשטחי המולדת".

 

עורכי הדין הסבירו כי פרץ הוא בעל אזרחות מרוקנית – אזרחות שלא ניתן לבטל אם מחזיקים באזרחות אחרת, ולכן, לפי החוק המרוקני, הוא נחשב לאזרח מרוקו, והחוק המרוקני חל עליו. זאת ועוד, סעיף 707 לחוק הפלילי קובע כי ניתן לשפוט במרוקו כל מי שביצע פשע לפי החוק המרוקני מחוץ לשטחי המדינה.

 

עורכי הדין אף ביקשו לפתוח בחקירה נגד פרץ כדי לחשוף "את כל הפשעים שביצע נגד הפלסטינים ונגד לבנון מאז חודש יולי וכן להפיץ מברק הדורש לחפש ולעצור אותו ולמסור אותו לידי השלטונות המרוקניים לצורך חקירה ומשפט בשל העובדה שמדובר באזרח מרוקו".

 

עורכי הדין הוסיפו בכתב התביעה כי "הטרוריסט הפושע פרץ שמר על האזרחות המרוקנית שלו. שמו של האיש הזה עודנו נמצא ברשומות של מרוקו". לדבריהם, יש להטיל על האינטרפול להתערב ולסייע למשרד המשפטים המרוקני לעצור אותו למסור אותו לידיו.

 

"פשעים נתעבים נגד האנושות"

 

ארגון זכויות אדם במרוקו שיבח את יוזמתם של עורכי הדין נגד פרץ "בעל האזרחות המרוקנית והזהות הציונית-טרוריסטית" כהגדרתם, "אשר ביצע כשר ביטחון בממשלה הישראלית את הפשעים הנתעבים ביותר נגד האנושות, פשעי מלחמה והשמדה נגד העם הלבנוני והפלסטיני". האגודה החליטה לעקוב אחרי הנושא ולסייע ליוזמה הזאת כדי שניתן יהיה לשפוט את פרץ ולהכריזו כעל פושע מלחמה.

 

לאור כל זאת, לא מן הנמנע כי לפחות בתקופה הקרובה ייתקלו השלטונות המרוקניים בקשיים מבית אם ירצו לארח את פרץ, בדומה לביקור שערך במערכת הבחירות במדינה, שם נועד עם מלך מרוקו, מוחמד השישי. בנוסף, נראה כי התביעה נגד פרץ סוללת את הדרך בפני הגשת תביעות נוספות נגד יהודים ממוצא מרוקני שעלו לישראל באשמת ביצוע "פשעי מלחמה" בעת שירותם בצה"ל. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
פרץ. על הכוונת?
צילום: אלי אלגרט
מומלצים