שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "הכרישים" מבטיחים. מי מקיים?

  חשבתם שהזוכה בריאליטי "הכרישים" מקבל את הכסף עליו מוכרז בתוכנית? ובכן, לא כל כך מהר. ורק אחרי מו"מ. ובכפוף לבדיקת המיזם. ומי ישלם לזוכים במקום עודד דסאו? ערוץ 10: "אנו עובדים בימים אלה על תוכנית פולו-אפ שתסקור את מצב השקעות הכרישים במיזמים"

  מה מסתתר מאחורי ההבטחות של תוכנית הריאליטי "הכרישים"? האם היזמים אכן מקבלים את הכסף כפי שמתחייבים המשקיעים בתוכנית?

   

  "הכרישים", המשודרת בימי ג' בערוץ 10, מפגישה אנשי עסקים עם יזמים מתחומים שונים, שכל אחד מהם מנסה לשכנע מדוע צריכות ערימות הכסף שמביא איתו כל משקיע מהבית להיכנס דווקא לכיסיו. לפחות אחד בכל תוכנית יצליח. לאיש מבין הצופים, וגם ליזם עצמו, אין סיבה להניח כי מאות אלפי השקלים שהוכרזו קבל עם ועולם, לא ידלגו מכיסו של בעל ההון לכיסו שלו.

   

  "ראיתי פרומו והחלטתי להציע את הרעיון שלי" מספר יזם ממרכז הארץ שהתמודד בתוכנית. "פניתי והתבקשתי לשלוח את התוכנית העסקית. בשלב הבא הוזמנתי לערוך פרזנטציה אל מול המצלמה ואז הוזמנתי ליום צילום".

   

  באותו יום הוחתם על טופס סודיות וכן על הצהרה כי הרעיון שהוא מציג הוא רעיון מקורי השייך לו, וכי כל מה שהוא מצהיר במהלך התוכנית אמת לאמיתה הוא. "לא אמרו שום דבר על מחויבות המשקיעים להעביר את הכסף", אומר היזם, "ואני גם לא שאלתי. היה לי ברור שאם יתחייבו בפניי ובפני עם ישראל שהכסף יגיע - הוא יגיע. זו הייתה רוח הדברים ואני לא חושב שמישהו העלה בדעתו אחרת".

   

  אלא שהמציאות טפחה על פניו. מדבריהם של אנשי התוכנית עולה כי ההתחייבות הטלוויזיונית לא שווה הרבה. "היזמים מתחייבים מבעוד מועד כי כל התחייבות כספית שניטלת על ידי אחד הכרישים בתוכנית, תתבצע בפועל רק לאחר משא ומתן בתום לב שיתנהל בין היזם לכריש ישירות ובנפרד מהתוכנית, בהתאם להתחייבות שלקח על עצמו הכריש בתוכנית, ובכפוף להגעת הכריש והיזם להסכמה על תנאי ההשקעה המפורטים ולבדיקת due diligence של המיזם הכוללת בין היתר תהליך של אימות מה שהוצג על ידי היזם בפרזנטציה, כנהוג בעולם העסקים האמיתי".

   

  מה שאנשי התוכנית לא מזכירים הוא כי בעולם העסקים האמיתי לא מתחייב היזם על סכום כלשהו מבלי שבדק היטב לאן הולך הכסף שלו ובוודאי לא מספר קבל עם על השקעתו העתידית. במקרה זה מדובר בתוכנית טלוויזיה הרחוקה מאוד מן המציאות העסקית. האם לא מן ההיגיון כי הצופה יידע בכל רגע כי המפגש הראשון שעל המסך אינו מחייב בעצם את העברת הכסף? האם לא מתפקידה של ההפקה להבהיר כי מדובר רק בתחילתו של תהליך ארוך שייצא, או שלא ייצא, לפועל? מערוץ 10 נמסר: "מהות התכנית היא ביצירת המפגש האישי שהינו בבחינת הזדמנות עסקית הן ליזמים והן ל'כרישים'".

   

  מקרה עודד דסאו

   

  העמימות הזו היא לא בעייתה היחידה של התוכנית. בתום צילומן של עשר תוכניות נתקלה ההפקה בבעיה לא צפויה: עודד דסאו, אחד הכרישים היותר דומיננטיים, נקלע להסתבכות עסקית קשה. מהר מאוד נמרח שמו בכותרות העיתונים, וההערכות קבעו כי לא רק שאין לו כסף להשקיע, הרי שחובותיו מסתכמים במיליונים.

   

  כיצד, אם כן, יגיע הכסף שהבטיח במהלך עשר התוכניות בהן השתתף לכיסי היזמים המצפים? ואם לא יגיע, האם אחראי הערוץ המשדר על הבטחותיו? תגובת ערוץ 10: "אנו עובדים בימים אלה על תוכנית פולו-אפ שתסקור בין היתר את מצב השקעות הכרישים במיזמים, וכן את מצב המיזמים בהם הכרישים לא היו מעוניינים להשקיע. לאחר שהוקלטו כעשר תוכניות, נודע לנו דבר הסתבכותו הכלכלית של עודד דסאו, עניין שגם הוא חלק מעולם העסקים, ומשום כך הוצף בתוכנית ולא טואטא מתחת לשטיח. לאור זאת, אנו נתייחס בתוכנית הפולו-אפ גם להשלכות ההסתבכות הכלכלית של עודד דסאו על השקעותיו במיזמים במסגרת התכנית". על השאלה הפשוטה – יהיה או לא יהיה כסף - לא קיבלנו תשובה.

   

  מאוחר יותר הזדרזו אנשי התוכנית להבהיר כי ההפקה מכוסה לחלוטין ובכלל, מה רוצה מהם? הרי ככה זה אצל כולם. "העסקה עצמה מתבצעת אחרי משא ומתן שמתנהל בין היזמים למשקיעים, כאשר לערוץ ולמפיק אין חלק במשא ומתן זה", הדגישו והוסיפו: "מבדיקות שעשינו עם בעלי הזכויות של הפורמט, גם בעולם הגדול קרו מקרים בהם מעמדם הכלכלי או המשפטי של המשקיעים השתנה במהלך צילומי התוכניות. זו איננה תופעה שכיחה אך עדיין תופעה קיימת בעולם העסקים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יוסי צבקר
  גיא זהר, מנחה "הכרישים". כמו בעולם העסקים האמיתי
  צילום: יוסי צבקר
  עודד דסאו. בעולם קרו מקרים דומים
  לאתר ההטבות
  מומלצים