שתף קטע נבחר

האם לפיקוד הצפון יהיו שני מפקדים?

מהיום ישמש סגן הרמטכ"ל, האלוף קפלינסקי, גם כגורם המקשר בין פיקוד הצפון לבין המטה הכללי. הרמטכ"ל, דן חלוץ, הודיע שהוא מביע אמון באלוף פיקוד הצפון, אודי אדם, אבל המינוי הזה בשעת מלחמה רק מחדד את השאלות סביב תפקודו של אדם. "קצת מוזר שקצין כה בכיר יהיה באותה גזרה", אמרו גורמי צבא. האלוף אדם: "להגיד לך שזה עובר לסדר היום? כנראה שלא"

מהלך טכני לכאורה בצמרת צה"ל מעורר הערב (יום ג') סימני שאלה ותהיות באשר לתפקודו של אלוף פיקוד הצפון, אודי אדם. הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, החליט למנות את סגנו, האלוף משה קפלינסקי, לנציגו בפיקוד הצפון בימי המלחמה.

 

חלוץ התייחס רשמית למהלך ואמר שהוא בוצע "על מנת לתאם את מאמצי צה"ל ביבשה, בים ובאוויר בזירת לבנון". חלוץ הביע את אמונו בשדרת הפיקוד של צה"ל בכלל ובפיקוד הצפון בפרט ובראשם באלוף אודי אדם.

 

  

כלפי חוץ מסבירים בצה"ל שמדובר במהלך טכני שאין בו כדי לפגוע בסמכויותיו של האלוף אדם, ושקפלינסקי יקשר בין פיקוד הצפון למטכ"ל. אך גורמי צבא הביעו תמיהה האם המהלך היה ננקט לו היה שם אלוף פיקוד אחר.

 

גורם צבאי מסביר: "אנו נמצאים במלחמה והעומס על פיקוד צפון גדול מאוד, הן בהיקף הכוחות, הן בהיקף המשימות והן בהיקף התהליכים שמתבצעים שם בכל רגע נתון. בעקבות זאת יש צורך בתיאום בין כל מה שנעשה בפיקוד לבין כל מה שנעשה לבין המטה הכללי, ולכן סגן הרמטכ"ל שהוא עתיר ניסיון ייבצע תפקיד זה".

 

לדברי הגורם הצבאי, סמכויותיו של האלוף קפלינסקי, כמו גם סמכויותיו של האלוף אודי אדם לא ישתנו, אך המהלך יפחית מהעומס שיש על האלוף אדם. כל בעיה שתתעורר בפיקוד צפון תזכה למענה מיידי של המטה הכללי.

 

גורמי צבא הביעו תמיהה ואמרו כי "לאלוף פיקוד יש את כל הידע והאפשרויות לפקד על מה שנעשה בגזרה שלו ולדווח גם למטה הכללי בהתאם לכך. קצת מוזר שקצין בכיר בדמות סגן הרמטכ"ל יהיה באותה גזרה ולמעשה ייקח חלק מהתפקידים שיש לאלוף הפיקוד עצמו", אמרו הגורמים.

 

"השאלה איך רואים את זה. הרמטכ"ל פנה אליי ואמר לי שהוא רוצה שסגן הרמטכ"ל יהיה נציגו בפיקוד, שזה דבר לגיטימי, בהנחה שעיקר המאמץ עכשיו הוא בזירה הצפונית", אמר האלוף אדם בראיון לערוץ 2. "אני חושב שכרגע האחריות שלי היא לפקד על פיקוד הצפון. יש פה חיילים שנלחמים בעוז ובגבורה, מבינים את המשימות שלהם, מבינים את האחריות שלהם, ומקריבים גם את החיים שלהם. אז כרגע אני אחראי לזה ואני אממש את האחריות שלי.

 

"זו מלחמה, ויש דברים יותר קשים מזה כרגע. להגיד לך שזה עובר לסדר היום? כנראה שלא. אני מנסה לרכז את כל העוצמות והתעצומות כדי לקבל החלטות נכונות ונבונות ביחס לזירה הצפונית. זה כרגע יותר חשוב, אלא אם כן אני ארגיש שמפריעים לי".

 

מאז אירוע החטיפה של שני חיילי המילואים אלדד רגב ואהוד גולדווסר הביעו גורמים בצה"ל ספק האם האלוף אדם הוא האיש שיכול להוביל את המהלך הגדול ביותר של צה"ל בשנים האחרונות. הם גם רמזו על כשלים לכאורה בתפקודו, הקשורים לאירוע החטיפה. כעת - עם מינויו של סגן הרמטכ"ל לנציג הרמטכ"ל בפיקוד - מתחדדים סימני השאלה הללו.

 

בצה"ל דוחים על הסף רמיזות אלו על כך שאלוף פיקוד הצפון מתקשה להתמודד עם העומס ואומרים שכל המהלכים שנעשים הם בהתאם להערכות מצב ולנסיבות שבהן פועל צה"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
משה קפלינסקי
צילום: עופר עמרם
צילום: ניב קלדרון
אודי אדם
צילום: ניב קלדרון
מומלצים