שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  צילום: סי די בנק

  מקצוע מוערך: כך תבחרו שמאי

  המלחמה בצפון והקטיושות שפוגעות בבתים רבים העלתה לתודעה את מקצוע השמאות שהופך להיות מבוקש. מה צריך לבדוק לפני שבוחרים שמאי, וכמה זה עולה

  שמאים הם בעלי מקצוע עסוקים בכל ימות השנה, אלא שבימים אלה הם הופכים מצרך נדרש ביותר - קו העימות המדרים והפגיעות הבלתי פוסקות, מריצות את עם ישראל לדרוש פיצויים, ובקצה זרועו הארוכה של החוק עומד, נכון, השמאי.

   

  בירור קצר של תחום השמאות מגלה עולם מורכב ורב פנים. המילה שמאי לכשעצמה אינה אומרת דבר לבעל מקצוע, מעתה הקפידו לנקוב בתואר הנכון: שמאי מקרקעין, שמאי רכוש, או שמאי רכב – כל אחד הוא מקצוע העומד בפני עצמו ויש לו מה להגיד על האחרים. רוצים למשל, להעליב שמאי מקרקעין? תגידו לו שהוא עובד עם חברות הביטוח, וסיימתם את יחסיכם איתו אחת ולתמיד.

   

  בשיחה עם רן וירניק, יושב ראש לשכת שמאי המקרקעין מבהיר זה חזור והבהר את ההבדל בין שמאי מקרקעין לכל השמאים האחרים:

   

  "המקצוע שלנו", אומר וירניק שהגיע לישראל כבר בשנות ה-40, "הוא מקצוע מוסדר, מפוקח, כפוף לכללי אתיקה נוקשים ובעיקר דורש יכולת אינטלקטואלית

  להבנת כלל הגורמים העומדים בדרך להערכת שוויו של הנכס. שמאים מתחומים אחרים, לעומת זאת, מעריכים נכסים מטלטלים בלבד (ולא נד"לן) ועושים זאת על פי מחירונים קבועים, ללא כל יכולת להפעיל שיקול דעת.

   

  חשוב גם לזכור כי שמאי מקרקעין חייב ללמוד, לעבור מבחנים למועצת השמאים ולקבל תעודה ממשרד המשפטים כדי להתחיל לעבוד, בעוד כל שמאי אחר מכריז על עצמו שמאי – ומתחיל לעבוד – אין מסלולים לימודים מסודר, אין פיקוח של המדינה ואין כללי אתיקה".

   

  "האמנם?" נזעקתי לברר את ההאשמות הקשות. "לא מדויק", ענה אביב שפירשטיין, יו"ר איגוד שמאי הביטוח בישראל הכולל 500 שמאים שפועלים בשני ענפי בסיס: רכוש ורכב, ובענפי המשנה חקלאות, ענף ציוד מכני הנדסי ושמאות ימית.

   

  לדברי שפירשטיין, שמאי רכב (וכענף מישנה גם שמאי ציוד מכני כבד) לא נופלים בהשכלתם וברישיונם משמאי מקרקעין. השמאי מחויב בלימודים, שנת סטאז' שלמה ובחינות, ורק בסיום התהליך הוא מקבל רישיון עבודה מטעם משרד התחבורה.


  מבנה שנפגע בצפת. מי יעריך את הנזק? (צילום: ניב קלדרון)

   

  שמאי רכוש, מודה שפירשטיין זה סיפור אחר. "נכון שגם את יכולה לפתוח מחר משרד ולקרוא לעצמך שמאית רכוש, אבל מי ייתן לך עבודה? רוב העבודות מגיעות מטעם חברות הביטוח ואלה דורשות משמאים שהן מעסיקות להשתתף בקורסים שונים שהן מלמדות ואף לעמוד במבחנים פנימיים".

   

  שמאי רכוש נדרש לרשיון עבודה מטעם המדינה?

   

  שפירשטיין : "לצערנו לא. היום אין דרישות מטעם המדינה ואין רישיון עיסוק. בשנים האחרונות אנו עושים ככל יכולתנו לשנות את המצב על ידי העברת חוק השמאים שיסדיר גם את העניין הזה".

   

  נכונה הטענה ששמאי רכוש ורכב פועלים על פי מחירונים וללא שיקול דעת אישי?

   

  שפירשטיין: "לא נכונה. בסיס חוות הדעת הם מחירי השוק ולא מחירונים קבועים, גום כאן יש מגוון גדול של נתונים שהם צריכים לשלוט בו, שלא לדבר על מגוון הפוליסות שהם חייבים להכיר".

   

  מיהם השמאים הפועלים עכשיו בצפון?

   

  שפירשטיין: "מדובר בכמה עשרות שמאי רכוש שמערכים את נזקי הקטיושות. חלקם הקטן הם עובדי מס רכוש. חלקם הגדול הם שמאי רכוש עצמאיים שמס רכוש מעסיק אותם לצורך הפרויקט הזה ומשלם את משכורתם".

   

  למעלה מ-1,000 שמאי מקרקעין פועלים היום ברחבי הארץ והשוק, ההולך ורווה, מקבל בין 50-100 שמאי מקרקעין חדשים בכל שנה. כיוון שהמקצוע היה מאז ומתמיד, בארץ ובעולם כולו, מקצוע תעודה בלבד, הוא ניתן במסגרות שונות ביניהן הטכניון, מכללות שונות וסתם מוסדות מטעם עצמם. במוסדות הרציניים אורכים הלימודים כשנתיים, בין 2-3 מפגשי ערב שבועיים. בתום הלימוד מחויב השמאי הפוטנציאלי לשנת סטאז' ורק לאחריה ייגש לבחינות המועצה ויקבל את הרישיון הנכסף. רוב השמאים פועלים באופן עצמאי ומיעוטם עובדים במגזר הציבורי.

   

  "מאז שנת 2000 שונה החוק במטרה להשביח את רמת השמאים" מספק היו"ר וירניק "וללימודי שמאות מקרקעין מתקבלים רק בעלי תואר ראשון". ראוי לציין כי במכללות דוגמת מכללת רמת גן ישמחו לשלב לכם את לימודי השמאות בלימודי התואר כך שהדברים ייעשו במקביל.

   

  כדי להיות שמאי רכב ניתן לפנות למספר מכללות, ובראשן מכללת רופין הותיקה. הדרישות: 12 שנות לימוד, גיל 23 ומעלה ודרגה סוג 2 במכונאות רכב. אם אין לך את ה"סוג" תוכל ללמוד במקביל ללימודי השמאות. אחרי שנת לימודים קלנדרית הכוללת שני מפגשים בשבוע ושנת סטז' תעבור את הבחינות ותוסמך מטעם משרד התחבורה.

   

  כדי להיות שמאי רכוש, פנה לחברות הביטוח ולמד אצלן. כך תיצור ידע ובעיקר קשרים לעתיד.

   

  כך תבחר את השמאי שלך

   

  כמה טיפים שינחו אתכם בבואכם לבחור את השמאי:

   

  כמו בכל מקצוע גם בתחום הזה עובדות המלצות הפה-לאוזן. שמאים, כמו עורכי דין, אינם יכולים לפרסם את עצמן בכל מדיה, כך שהמלצות וקשרים מביאים את רוב העבודה. אל תהססו לקבל יותר מהמלצה אחת על שמאי מקרקעין או רכוש שאתם עומדים להעסיק. ניתן לקבל רשימה שמית של כל החברים בלשכות האיגודים ולבחור מתוכה.

   

  • שמאי חייב להגיע ולראות במו עיניו את הנכס. התבקשתם לתת פרטים בטלפון לצורך חוות דעת? חפשו שמאי אחר.

   

  • חוות דעת של שמאי צריכה להיות כתובה ומסודרת. היא חייבת לכלול את תיאור הנכס, זכויות הבנייה והזכויות המשפטיות. אם הדברים לא ברורים לכם אל תתביישו לשאול והבינו כל מילה בדו"ח.

   

  • שמאי הפועל על פי כללי האתיקה לא יעריך נכס שיש לו בו עניין אישי. משום כך ותרו על החבר הקרוב או בן המשפחה ואל תדיחו אותו לדבר עבירה.

   

  • שמאי צעיר ייתן בדרך כלל שירות אישי יותר וייתכן כי מחירו יהיה נמוך, לעומת משרדים גדולים בהם תטופלו על ידי דרגים נמוכים במחיר גבוה. מאידך, יש לזכור כי הניסיון יכול להשפיע גם על חוות הדעת ולקחת את השיקול הזה בחשבון.

   

  • זיכרו כי מתווך דירות אינו תחליף לשמאי מקרקעין. למתווך יש אינטרס בעוד שמאי יקבל את דמי טרחתו ללא קשר למה שכתוב בחוות הדעת.

   

  • לא מקבלים את פסיקתו של שמאי חברת הביטוח או מס רכוש? זכותכם להביא שמאי פרטי שיעריך מצדכם את הנזק. האיגודים מעילים לשכות בוררות שיכולות לפסוק בעניין.

   

  • נפגעתם מעבודה רשלנית של שמאי? אל תהססו לפנות ללשכת שמאי המקרקעין, איגוד שמאי הביטוח או למועצת השמאים במשרד המשפטים לבירור. הסנקציות העומדות בפני השתיים מגיעות עד כדי שלילת רשיון במקרים קיצוניים. ניתן כמובן גם לתבוע בבתי המשפט.

   

  כמה זה עולה לנו?

   

  לימודי שמאות מקרקעין : 20-25 אלף שקלים לכל המסלול.

   

  לימודי שמאות רכב: כ- 11,000 שקל.

   

  לימודי שמאות רכוש: תלוי בחברות הביטוח אך הלימודים אינם בגדר חובה.

   

  חברות בלשכת שמאי המקרקעין – 300 (לשמאים צעירים)- 1300 (לשמאים ותיקים).

   

  הערכת שמאי מינימלית לדירה: 1,000 שקל.

   

  הערכת שמאי לבית פרטי מורכב: 5,000 שקל.

   

  שכר טרחת שמאי רכוש: על פי אחוזי הנזק, מעשרה אחוז ומטה. ככל שהנזק עולה מספר האחוזים יורד. סכום מינימלי לחוות דעת : 450 שקל.

   

  שכר טרחת שמאי רכב: 600 שקל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צבי רוגר
  בית בחיפה שנפגע מקטיושה. השמאים יגיעו להעריך את הנזק
  צילום: צבי רוגר
  מומלצים