שתף קטע נבחר

יום עקוב מדם בלבנון: 15 חיילים נהרגו

רעש המסוקים שהובילו שוב ושוב 34 פצועים אל בתי החולים ברחבי הצפון העיד יותר מכל על היממה הקשה של צה"ל בדרום לבנון, הקשה ביותר עד כה. 15 חיילי מילואים נהרגו בארבע תקריות שונות בדרום לבנון, אחד מהם נהרג מאש כוחותינו

עוד זה מדבר וזה בא: יממה עקובה מדם הסתיימה אתמול עם 15 חיילי מילואים הרוגים בקרבות בדרום לבנון. הלילה (יום ה') הותר לפרסום כי ארבע תקריות שונות גבו את חייהם של 15 החיילים ובנוסף נפצעו 34 חיילים, בהם שבעה במצב קשה.

 

היום הקשה החל בשעה 8:00 בבוקר, אז נהרג מאש כוחותינו חייל מילואים בגזרה המזרחית. בעקבות התקרית הופסקה האש בגזרה. שלוש שעות אחר כך נורה טיל נגד טנקים בגזרה המערבית לעבר טנק של צה"ל. ארבעה חיילי נהרגו. בשעות הצהריים אירעה התקרית הקשה ביותר. הפעם, טיל נ"ט שנורה בגזרה המזרחית גרם לקריסתו של מבנה. תשעה חיילים מיחידה מובחרת קיפחו את חייהם. בשעות הערב נהרג החייל ה-15 מפגיעת פצצת מרגמה בכפר קליעה.

 

ואלו שמות ההרוגים:

 

התקרית בדבל

 • סרן יוני (ליאון) שמוכר, בן 30 מבית נחמיה
 • רב-סרן נתן יהב, בן 36 מקריית אונו.
 • סמל ראשון בן (בנימין) סלע, בן 24 מקורנית
 • רב סמל ראשון אשר ראובן נוביק, בן 36 מכנף
 • סמל ראשון עדי סלים, בן 22, מבית חשמונאי
 • רב סמל אלעד דן, בן 25 מקיבוץ אילות
 • רב סמל גלעד זוסמן, בן 26 מעלי
 • רב סמל עידן קובי, בן 26 מאילת
 • רב סמל נאור קאלו, בן 25 ממעגן מיכאל

 

ירי הנ"ט אל הטנק

 • סגן גלעד שטוקלמן, בן 26 מתמרת
 • סמל ראשון נעם גולדמן, בן 27 מתל אביב
 • סמל ראשון ניר כהן, בן 22 ממכבים רעות
 • רב סמל נמרוד שגב, בן 28 מרמת גן

 

 • רב-סמל איגור קובליק, בן 26 מנצרת עילית - נהרג מ"אש כוחותינו" 
 • רב-סמל דוד שמידוב, בן 25 מירושלים - נהרג מירי פצמ"ר 

 

כל העת פינו המסוקים בשרשרת אווירית את הפצועים לבתי החולים רמב"ם בחיפה, זיו בצפת, ובית החולים בנהריה. 34 חיילים נפצעו בכל התקריות ובתקרית נוספת, שבה לא היו הרוגים. 7 מהם במצב קשה. היתר במצב בינוני וקל.

 

 

8:00 - הרוג מאש כוחותינו בגזרה המזרחית, האש הופסקה

 

היום המר החל במותו של חייל מילואים סמוך לכפר א-טייבה, שבגזרה המזרחית של דרום לבנון. שניים מחבריו של החייל נפצעו קשה ועוד חמישה נפצעו באורח קל כתוצאה מירי מוטעה של כוחות צה"ל על כוח אחר.  


לא עוצרים את הדמעות (צילום: איי.פי)

 

שלשום נכנסו כוחות מחטיבת הנח"ל, בהם גדודים 931 ו-50, יחד עם גדוד השיריון 52, לגזרה המזרחית ונעו מערבה לעבר העיירה קנטרה. במקביל, ביצע כוח מילואים מחטיבת הצנחנים 226 מארב באזור. ככל הנראה כתוצאה מטעות בזיהוי, זיהה כוח הנח"ל את חיילי המילואים כאנשי חיזבאללה ונתן הוראה לבצע ירי פגז של טנק לעבר הדמויות. כתוצאה מהירי נפגעו חיילי המילואים.

 

רק לאחר מכן התבררה הטעות והובהר שמדובר בירי כוחותינו על כוחותינו. האירוע נמצא בתחקיר, אולם מיד לאחריו הוחלט לחדול את האש בגזרה הזאת על מנת להסיק מסקנות ראשוניות מן האירוע ולמנוע טעויות מסוג זה בהמשך הלחימה. 

 

מתחקיר ראשוני של צה"ל עולה כי הטעות נגרמה כתוצאה מהיעדר תיאום בין גבולות גזרה של הכוחות. עם זאת, גורמים בצה"ל הסבירו כי עדיין מוקדם להסיק מסקנות סופיות וייתכן שבמהלך האירוע נורתה גם אש מכיוון אחר. חיילים מחטיבת הצנחנים 226 היו גם בין הנפגעים מהרקטה שנחתה בכפר גלעדי ביום ראשון.

 

11:00 - טיל נ"ט נורה בגזרה המערבית, הטנק הושמד

 

ארבעה חיילים נהרגו כאשר טיל נ"ט שנורה על ידי אנשי חיזבאללה בכפר עיתא א-שעב פגע בטנק של צה"ל והשמיד אותו. מדובר בטנק מרכבה סימן 2 השייך לחטיבת המילואים 847 שפעלה בגזרה. גורמים בצה"ל דיווחו כי לאחר שהטיל פגע בטנק הוא עלה באש והיה קושי רב להתקרב אליו בשלב הראשון.


רעש המסוקים העיד יותר מכל (צילום: איי.פי)

 

בצה"ל מעריכים כי טיל מסוג "קורנט" פגע בטנק, ככל הנראה מטווח קצר. השריפה שהשתוללה מעלה את הסברה כי מערכת כיבוי האש שקיימת בטנק לא פעלה. "אנשי חיזבאללה משתמשים בטילים מודרניים ומתקדמים. לצערנו באירוע הזה הטיל פגע בטנק וגרם למותם של ארבעת אנשי הצוות", הסביר גורם צבאי.

 

"לחיזבאללה יש מגוון טילים משופרים וכאשר טיל מסוג זה נורה לעבר רכב משוריין, לא ניתן למנוע פגיעה לחלוטין. לרוב הכלי נפגע באופן לא קשה והחיילים נותרים מוגנים. יש מקרים שהתוצאה קשה יותר ונצטרך לתת על כך את הדעת", הסביר אתמול גורם צבאי ל-ynet.

 

13:30 - המבנה בגזרה המרכזית קרס מטיל, החיילים נלכדו

 

תשעה חיילים מיחידה מובחרת של צה"ל נהרגו בשעות הצהריים אתמול בתקרית קשה בכפר דבל, שבגזרה המרכזית בדרום לבנון, לאחר שמחבלי חיזבאללה ירו טילים לעבר המבנה בו שהו הכוחות. תחילה נורה טיל שפגע ישירות במבנה. הפגיעה גרמה למספר נפגעים, בין היתר בשל פיצוץ תחמושת שהיתה במקום. זמן קצר לאחר מכן קרס המבנה באופן חלקי וחיילים נוספים נפגעו ונלכדו תחת ההריסות.

 

באירוע נפצעו יותר מ-20 חיילים. הכוחות בשטח דיווחו על קושי בחילוץ הנפגעים, ויחידות פיקוד העורף שנמצאות בצפון הארץ כחלק ממערך הכוננות למקרה של פגיעת קטיושות במבנים אזרחיים, הועמדו בכוננות לאפשרות של כניסה ללבנון על מנת לסייע בפעולות החילוץ.

 

קצין בכיר בחטיבת הצנחנים אמר כי לאור איום טילי הנ"ט שמשוגרים לעבר הכוחות ישנן תרגולות מיוחדות. "האיום מנוטרל באופן מסויים בלילה כי יש לאנשי חיזבאללה קושי לפגוע בשעות החושך. גם הפגיעות של כוח בתנועה או כלי משוריין שנע נמוכה יותר. בכל הנוגע לכוחות שנמצאים במבנים, המטרה היא לא להימצא במבנים חיצוניים, לשטשט שהייה ולהתנהג נכון מבחינה מבצעית", הסביר.

 

מדובר בתקרית השנייה ביומיים האחרונים בה נהרגו כוחות בכפר דבל. בחילופי אש עזים שהתנהלו שלשום בלילה (יום ג') בכפר נהרג סמל ראשון פיליפ מוסקו, בן 21 ממעלה אדומים, ששירת כפראמדיק בחטיבת הצנחנים. חמישה חיילים נפצעו באורח קל באירוע.

 

20:00 - פצמ"ר קטלני בגזרה המזרחית

 

בשעות הערב ספג צה"ל פגיעה קטלנית נוספת כאשר חייל מילואים נהרג מפגיעת פצצת מרגמה בכפר קליעה, שבאזור מרג' עיון בגזרה המזרחית. שני לוחמים נוספים נפצעו באורח בינוני. החל משעות הערב אתמול החל צה"ל פעול במרחב על מנת לנסות ולחסל את ירי פצצות המרגמה והרקטות לעבר אצבע הגליל.


פורסם לראשונה 10/08/2006 00:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הפצועים זרמו כל העת
צילום: איי פי
צילום: ניב קלדרון
צה"ל ממשיך לפעול
צילום: ניב קלדרון
צילום: איי פי
מוחים אגל דמעה - וממשיכים
צילום: איי פי
מומלצים